Buffettova spoločnosť znižuje podiel v najväčšom čínskom výrobcovi elektromobilov

byd
BYD (Foto: byd.com)

Investičný holding Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway, pokračuje v znižovaní svojho masívneho podielu v najväčšom čínskom výrobcovi elektrických vozidiel BYD. Investičný konglomerát predal ďalších 1,3 milióna akcií spoločnosti BYD kótovaných na burze v Hongkongu za 39,8 milióna USD, uvádza sa v oznámení hongkonskej burzy cenných papierov. Týmto predajom sa podiel Berkshire znížil zo 7 % na 6,9 %.

Berkshire Hathaway prvýkrát kúpila približne 225 miliónov akcií spoločnosti BYD ešte v roku 2008 za približne 230 miliónov USD. Táto investícia sa ukázala ako mimoriadne lukratívna, keďže trh s elektrickými vozidlami zaznamenal v Číne ako aj na iných trhoch prudký rast.

Berkshire sa zbavila polovice svojho podielu v rokoch 2022 a 2023 po tom, ako akcie BYD v apríli 2022 výrazne vzrástli a v júni toho roku dosiahli rekordné maximum.

Spoločnosť BYD, ktorú založil Wang Chuanfu, začala v 90. rokoch minulého storočia vyrábať batérie pre mobilné telefóny. Do roku 2003 sa spoločnosť zamerala na automobily a odvtedy sa stala vedúcou značkou automobilov v Číne, ako aj hlavným výrobcom batérií pre elektromobily. Vo štvrtom štvrťroku 2023 BYD zosadila firmu Tesla z trónu najväčšieho výrobcu elektrických vozidiel na svete a predala viac vozidiel poháňaných batériami ako jej americký konkurent.

Warren Buffett v roku 2010 povedal, že 100 % zásluh na investícii do BYD má Charlie Munger, niekdajší podpredseda spoločnosti Berkshire. Toho k firme BYD priviedol jeho priateľ Li Lu, zakladateľ investičnej firmy Himalaya Capital.

Zdroj: cnbc.com

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre