Nečakaný víťaz bankovej krízy

Akcie spoločnosti Nvidia, ktorá vyrába procesory do počítačov, v tomto roku vzrástli už o 79 %. Spočiatku bol tento rast poháňaný najmä posilnením technologických akcií, vrátane Tesly a najmä bitcoinov.

Je to pochopiteľné. Už v minulosti sa potvrdila silná previazanosť medzi vývojom tejto kryptomeny a cenou akcií Nvidia. Dôvodom je to, že procesory sa intenzívne využívajú pri ťažbe bitcoinov. Samotná Nvidia toto prepojenie nikdy nepriznala a odmieta sa k tomu vyjadrovať. Súčasná banková kríza pridala bitcoinu ešte väčšiu dynamiku a vďaka vyšším cenám rastie aj záujem o ich ťažbu, čo pre Nvidiu znamená výborné vyhliadky.

Retailoví investori výrazne preceňujú Nvidiu, ako aj technologické akcie ako také. „Okrem bitcoinovej rally aj šialenstvo okolo Chat GPT výrazne oživilo sentiment okolo všetkého súvisiaceho s umelou inteligenciou. No cena akcií Nvidia je aj tak nevídaná,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Garnry vysvetľuje, že ukazovateľ hodnoty firmy v pomere k jej tržbám (tzv. EV/Sales ratio) dosahuje v prípade Nvidia za posledných 12 mesiacov až 20,7 násobok v porovnaní s priemerom 5,9 v prípade iných vysoko ziskových technologických spoločností, ako sú Microsoft, Apple, Alphabet, AMD a Meta. „Môže sa nám páčiť firma, ale investori môžu nakoniec zaplatiť príliš vysokú cenu,“ dodal.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať