Vojna o umelú inteligenciu: Vyhrá Google alebo Microsoft?

microsoft vs google

Príchod vyhľadávača ChatGPT založeného na umelej inteligencii v posledných týždňoch otriasol svetom. Mnohí považujú umelú inteligenciu za začiatok novej technologickej revolúcie a technologické spoločnosti začali boj o tento sektor. V súčasnosti sa zdá, že vedúcimi hráčmi sú spoločnosti Microsoft a Alphabet (Google). Kto má väčšiu šancu dominovať? A je AI naozaj taká revolučná, ako sa na prvý pohľad zdá? Tomáš Vranka pripravil druhý report na túto tému, tentoraz zameranú len na tieto dve vedúce spoločnosti.

Ako sa začal boj gigantov o AI?

Hoci sa môže zdať, že umelá inteligencia sa nedávno objavila z ničoho nič, veľké technologické spoločnosti na čele so spoločnosťami Microsoft a Alphabet pracujú na týchto projektoch už dlho (prehľad všetkých veľkých hráčov v oblasti umelej inteligencie nájdete v e-booku Ako investovať do AI). Najmä spoločnosť Google je už dlho považovaná za jedného z lídrov v odvetví AI. S jej implementáciou však dlho otáľala, jednoducho neriskovala zavádzanie zásadných zmien vzhľadom na svoje vedúce postavenie v sektore vyhľadávačov.

Spoločnosť Microsoft to však zmenila svojím oznámením, že plánuje implementovať umelú inteligenciu do svojho vyhľadávača Bing. Vďaka investícii Microsoftu do spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT, má spoločnosť nepochybne potrebné technológie na jej implementáciu a vzhľadom na veľmi nízku popularitu Bingu v podstate nemá čo stratiť. Spoločnosť Microsoft sa tak zaviazala vyhlásiť vojnu umelej inteligencii tým, že oficiálne predstavila svoje služby vyhľadávania s umelou inteligenciou. Celá akcia bola dobre naplánovaná a spôsobila poriadny rozruch v radoch spoločnosti Alphabet, ktorá sa narýchlo rozhodla reagovať vlastnou prezentáciou. Tá však nebola veľmi úspešná, ukázala unáhlené plánovanie a ani samotné predstavenie ich vyhľadávača AI s názvom Bard nebolo bez problémov.

Nedostatky a problémy umelej inteligencie

Napriek počiatočnému nadšeniu sa však začala objavovať kritika vyhľadávačov s umelou inteligenciou. Napríklad prezentácia spoločnosti Google poukázala na možné nepresnosti v odpovediach. Veľkým problémom sú aj náklady na samotné vyhľadávanie, ktoré je niekoľkonásobne drahšie ako tradičné vyhľadávanie. Veľkým problémom je aj diskusia o autorských právach, pričom niektorí tvorcovia tvrdia, že umelá inteligencia im spôsobí stratu ziskov za tvorbu materiálov, pretože ľudia budú stránky navštevovať menej. S tým súvisí aj otázka regulácie. Veľké technologické spoločnosti sú často kritizované za nespravodlivé konanie voči tvorcom a menším spoločnostiam. Okrem toho sa AI môže ľahko použiť na šírenie dezinformácií, proti čomu vlády bojujú. Tento zoznam je len špičkou ľadovca, takže budúcnosť AI nemusí byť naozaj taká svetlá, ako sa očakávalo, a môže znamenať aj veľa problémov pre samotné spoločnosti.

Čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti?

Alphabet a Microsoft sú nepochybne na dobrej ceste k ovládnutiu tohto sektora. Microsoft odviedol skvelú prácu pri počiatočnom rozbehu, ale ani spoločnosť Alphabet ako lídra na trhu nemožno podceňovať. Prezentácia spoločnosti Google nebola veľmi dobrá, ale podľa dostupných informácií by ich Bard mohol byť technologicky oveľa výkonnejší ako súčasný ChatGPT. Na vyhlásenie víťaza je pravdepodobne ešte priskoro, ale ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, celý report “Vojna o umelú inteligenciu” je k dispozícii zadarmo tu: https://sk.xtb.com/vojna-o-umelu-inteligenciu

S viac ako pätnásťročnými skúsenosťami je XTB jedným z najväčších burzovo obchodovaných brokerov na FX a CFD na svete.
Zdieľať
rm stock Komentáre