Čína sa opäť otvára. Bude to silný rok pre komodity?

Jednou z kľúčových udalostí, ktorá bude mať v tomto roku zásadný vplyv na komoditné trhy, je zmena politiky nulovej tolerancie covidu zo strany čínskej vlády. To vedie k opätovnému otvoreniu hospodárstva tejto krajiny, v dôsledku čoho sa očakáva silné obnovenie dopytu aj po komoditách.

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank hovorí: „To bude mať zásadný vplyv na dopyt po komoditách, predovšetkým po priemyselných kovoch, rope a palivách v čase, kedy je ponuka viacerých kľúčových komodít aj bez toho napätá,“ uvádza v štvrťročnom výhľade. Stratég dodáva, že svoju úlohu v optimizme na komoditných trhoch zohrávajú aj pozitívne predpovede vývoja európskej aj americkej ekonomiky, ako aj pokračujúci pokles amerického dolára.

Hansen predpovedá, že sektor komodít bude naďalej rásť, avšak rýchlosť rastu sa spomalí. „Komodity majú pred sebou ďalší pozitívny rok, čo bude mať za následok viac ako 10-percentný nárast komoditného indexu Bloomberg Commodity Total Return,“ očakáva odborník Saxo Bank. Tento index si minulý rok pripísal zisk 16%.

Ropa by mohla opäť atakovať hranicu 100 USD

ropné pole

Ropa je momentálne „zaseknutá“ na úrovni okolo 80 USD za barel, čo by mohlo vydržať aj po zvyšok prvého štvrťroka. Následne by však mala cena začať rásť. Poháňať by ju mal už spomínaný obnovený dopyt zo strany Číny. Na význame môže v budúcnosti nabrať aj vplyv sankcií proti Rusku, ktoré mali zatiaľ podľa O. Hansena na ponuku len obmedzený vplyv a svoju rolu zohrá aj správanie sa OPEC. „Očakávam, že tak, ako sa budeme približovať k druhej polovici roka, ropa sa vráti k úrovni bližšej k 100 USD,“ predpovedá odborník Saxo Bank.

Európa sa podľa Hansena predzásobila palivami pred februárovým kolom sankcií, ktoré boli uvalené na palivá z Ruska. Cena nafty preto klesla o viac ako 20%, čím prekonala pokles ropy. „To naznačuje, že v súčasnosti sa trhy neboja nedostatku palív. No nedá sa vylúčiť, že z dlhodobejšieho hľadiska sa to zmení,“ vysvetľuje Hansen. Zároveň dodáva, že kým Rusko nezníži svoju produkciu a bude ju schopné predať iným zákazníkom, celkový koláč sa nezmenší, len sa zmenia dodávateľské reťazce. „Nebude to mať výraznejší vplyv na dodávky nafty do Európy,“ očakáva.

Ceny elektrickej energie zostanú volatilné

Stratég hovorí, že pokiaľ ide o zemný plyn, Európa prežila zimu nad očakávania. Zároveň má dobre našliapnuté aj do ďalšej sezóny, čo uľahčí aj tvorbu zásob na budúcu vykurovaciu sezónu. To sa odzrkadľuje aj na cene, ktorá sa vrátila na úroveň okolo 50 EUR za MWh. „Je to síce vyššie ako bola cena pred vojenskou inváziou na Ukrajinu, ale je to veľký vzostup z maxím. Okolo tejto úrovne by mohla dlhšie aj zotrvať,“ hovorí Hansen a dodáva, že je to optimistická správa pre odberateľov.

Ceny elektrickej energie majú, na rozdiel od zemného plynu, pred sebou náročnejšiu cestu, na ktorú vplýva aj rastúci podiel obnoviteľných energií. Najmä v prípade solárnych či veterných elektrární je ich výroba do veľkej miery závislá od poveternostných podmienok. „Vo všeobecnosti budú klesať aj ceny elektrickej energie, ale zároveň budú počas roka volatilnejšie ako cena plynu. Bude to však podnecovať hľadanie ďalších udržateľných zdrojov energie, až kým nedostaneme pod kontrolu aj elektrickú energiu,“ uzatvára Ole Hansen.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať