Eurozóna smeruje k stagflácii, varuje najväčšia švajčiarska banka

Analytici najväčšej švajčiarskej banky UBS varujú, že eurozóna smeruje k stagflácii, čo je obdobie pomalého ekonomického rastu a zároveň vysokej inflácie.

UBS zároveň zhoršila svoj odhad ekonomického rastu pre tento región na rok 2022 a to z predošlých 2,9 percenta na 2,7 %. „Spolu s vysokou infláciou sa tento scenár kvalifikuje ako stagflácia,“ napísal analytik Reinhard Cluse.

UBS očakáva, že k hospodárskej recesii sa najviac priblíži Nemecko s nulovým rastom v druhej polovici roka a tesne ho bude nasledovať Taliansko. Naopak, lepšia situácia v súvislosti s ekonomickým rastom by mala byť vo Francúzsku a Španielsku, dodáva analytik UBS.

Banka sa domnieva, že pretrvávajúca vysoká inflácia by bola brzdou spotreby, zatiaľ čo vyššie vstupné náklady, neistota ohľadom dodávok energie, sprísnenie finančných podmienok a oslabenie globálneho dopytu by pravdepodobne negatívne ovplyvnili aktivitu firiem.

USA sa podľa stratégov banky vyhnú stagflácii a namiesto toho budú trpieť hospodárskym spomalením. „Veríme, že v najbližších 12-36 mesiacoch pravdepodobne vstúpime do obdobia spomalenia, ktoré sme definovali ako obdobie “stredného až nízkeho” rastu v kombinácii so “strednou až vysokou” infláciou,“ uviedli analytici UBS. Analytici založili svoju prognózu na názore, že inflácia v USA už dosiahla najvyššiu úroveň a v budúcnosti sa pravdepodobne zníži.

Stagflácia opisuje stav ekonomiky, ktorej rast stagnuje a ktorá zároveň čelí vysokej inflácii a nezamestnanosti. Ide o kombináciu ekonomickej stagnácie a inflácie, preto názov stagflácia.

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať