Akciové trhy čaká tento týždeň ťažká skúška

Na akciových trhoch sme mohli v uplynulých týždňoch pozorovať náznaky stabilizácie. Volatilita sa znížila, rovnako tak klesajú prirážky na talianskych vládnych dlhopisoch.

Tento týždeň však čaká investorov skúška odolnosti. Svoje hospodárske výsledky totiž budú oznamovať spoločnosti ako Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Alphabet (Google). Práve tie stoja do veľkej miery za oživením trhov z uplynulých týždňov. Ich zisky, alebo skôr straty, za prvý štvrťrok sú preto mimoriadne dôležité.

Prvý test už máme za sebou. Niektoré spoločnosti už svoje výsledky oznámili koncom týždňa a boli všeobecne sklamaním. Väčšina spoločností sa okrem toho rozhodla nezverejniť výhľad na ďalšie obdobie, pretože ekonomické prostredie pokladajú stále za veľmi neisté. Trhy však ukázali, že aj napriek tomu naďalej prevláda záujem o kúpu akcií a ich kurzy naďalej rástli. 

Bitka však ešte nie je vyhraná. Talianske vládne dlhopisy zažijú ďalšiu skúšku v podobe prvých krokov otvárania ekonomiky po dlhej dobe. Negatívne signály navyše stále vysiela trh s ropou, ktorý bojuje s masívnou nerovnováhou medzi dopytom a ponukou. Očakávané výsledky technologických spoločností budú preto dôležitou správou. 

Päť veľkých spoločností Apple, Amazon, Microsoft, Facebook a Alphabet tvorí podľa hodnoty až 20,2 percent indexu S&P 500. Pohyb ich akcií teda môže pohnúť celým indexom smerom nahor alebo nadol. Pätinový podiel na indexe je veľmi vysoké číslo. Niečo také sme nevideli ani počas dot-com bubliny zo začiatku milénia, alebo nadvlády energetických spoločností z 80tych rokov. 

Takto vysoká koncentrácie trhovej hodnoty do niekoľkých málo firiem je prejavom nezdravého akciového trhu. Dokazuje to príliš malú šírku akciového trhu, ktorý tak už veľmi nereprezentuje reálnu ekonomiku. Je to zároveň predzvesťou toho, že fundamentálna zmena je na ceste.

Pozrime sa teda bližšie na to, čo nás tento týždeň čaká. Pri výsledkoch Facebooku a Googlu sme veľmi skeptickí, a to aj napriek dobrým doterajším výsledkom spoločnosti Snap, ktorá však podľa nás nedáva dostatočný obraz o trhu s online reklamou.

Na druhej strane, Microsoft pravdepodobne investorov poteší. Ani jeho vyhliadky však nie sú ružové. Ak pôjdu malé a stredné podniky masívne do bankrotu, odkrojí to zo zákazníckej základe spoločnosti dodávajúcej služby ako Windows, Office alebo Azure.

Apple môže prekvapiť tak pozitívne, ako aj negatívne. Spoločnosť trpí uzavretím obchodov po celom svete, čo nabúrava jej tržby. Na druhej strane môže ťažiť z predaja online služieb, keď množstvo zákazníkov začalo v kríze viac využívať aplikácie ekosystému Amazon, či si viac sťahovať hudbu.

Amazon je čiernym koňom tohto víkendu. Tržby firmy pravdepodobne masívne vzrástli. O ziskoch to však s istotou nevieme. Spoločnosť musela najať nových 100 tisíc pracovníkov a zvýšiť mzdy existujúcemu personálu. So stále väčším trhovým podielom Amazonu a rastúcej hodnote tejto spoločnosti sa vynára otázka, kedy dôjde k vyčleneniu divízie cloudových služieb Amazon Web Services mimo firmu. Šéf a zakladateľ spoločnosť Jeff Bezos by tak upokojil protimonopolné úrady, ktoré broja proti Amazonu čoraz viac. 

Okrem veľkej päťky technologických firiem budú tento týždeň zverejňovať svoje výsledky aj ďalšie spoločnosti. Napríklad producenti a spracovatelia ropy, farmaceutické firmy, európske banky, či americké kreditné spoločnosti VISA a Mastercard. Pravdepodobne najdôležitejšie budú výsledky európskych bánk. Očakáva sa totiž, že si si budú musieť na zlyhané úvery vytvárať väčšie rezervy ako banky v USA. Dopad krízy tak bude mať na európsky bankový sektor väčší dopyt ako na ten americký. 

Zaujímavé budú aj čísla kartových spoločností. Očakávame zhoršenie kreditnej kvality zo strany amerických spotrebiteľov. Výsledky kartových firiem preto budú dobrým indikátorom zdravia spotrebiteľov v USA. 

Akciové trhy už od svojho dna výrazne vzrástli. Môžeme teda opäť pozorovať, že ich ceny sú výrazne nadhodnotené oproti ziskom spoločností. Tento jav je typický pre neskorú fázu ekonomického cyklu, nie pre začiatok recesie. Počas krízy zvyčajne dochádza k prepadu akcií, čo reflektuje neistotu. Táto situácia predstavuje dobrú príležitosť pre dlhodobých investorov. V súčasnosti to však neplatí. Valuácia akcií je nad dlhodobým priemerom, hoci ekonomický šok sa len začal premietať do reálnej ekonomiky.

Plán zverejňovanie hospodárskych výsledkov tento týždeň

Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať