Opatrné vyjadrenia FEDu dodali doláru novú silu

Včerajšie vyhlásenie FOMC a tlačová konferencia guvernérky Janet Yellenovej išli ruka v ruke s našim scenárom. FED sa totiž do značnej miery vyhol akýmkoľvek zásadným úpravám svojich makro prognóz, teda len minimálne zvýšil výhľad HDP (o 0,1 percenta), vďaka nedávnemu poklesu mierne znížil predpokladanú mieru nezamestnanosti a zvýšil dôraz na infláciu, nezvýšil však hornú hranicu prognózy jadrovej inflácie.

Dôvodom tohto mierneho zlepšenia vo výhľade je rast inflácie ako aj zamestnanosti, spôsobenými najmä nárastom ceny ropy. Na budúci rok Fed plánuje zvyšovať sadzby tri krát. Je to evidentným priznaním toho, že centrálna banka potrebuje zaujať obrannú pozíciu voči riziku, plynúceho z programu D. Trumpa znižovať dane a zavádzať fiškálne stimuly. Rastúca inflácia a rast miezd, by mohli začať prehrievať americkú ekonomiku.

Na svojej tlačovej konferencii guvernérka J. Yellenová tiež vyhlásila, že očakávané zmeny fiškálnej politiky by mohli zmeniť ekonomický výhľad. V podstate priznala, že bude musieť vyvažovať vládnu politiku, ak by rast inflácie a miezd bol prirýchli. Na otázku o možnom výhľade na fiškálnu politiku J. Yellenová odpovedala vetou „nachádzame sa pod mrakom neistoty“.

Aktuálne je trh toho názoru, že D. Trump bude fiškálnou politikou zvyšovať infláciu a úrokové sadzby, a FED na to bude musieť reagovať.  Na druhej strane ale nezabudnime na to, že mimoriadne slabé výsledky amerického CPI by mohli vyvolať značnú volatilitu dolára a dočasne tak pokaziť rozbehnutý vlak.

Nemali by sme preto na základe toho, čo FED povedal a hroziacej drámy zvyšovania sadzieb na budúci rok, hneď vyvodzovať jednoznačný záver.

Centrálna banka nie v pozícií lídra, ktorý určuje trend. Sú nimi D. Trump a kongres. Silná reakcia trhov po včerajšom zasadnutí vyzerá byť odôvodnená, najmä s ohľadom na rast úrokových sadzieb v USA po celej dĺžke krivky. Do dvoch rokov sa očakáva zvýšenie sadzieb o desať bázických bodov na 1,5 percenta a sadzba do desať rokov by mala byť výrazne nad kľúčovou úrovňou 2,5 percenta.

Vo štvrtok očakávame ďalšie zasadnutia centrálnych bánk, no nemalo by prísť k žiadnym zásadným zmenám. Ide o Bank of England, Švajčiarsku národnú banku. Prekvapiť však môže  Nórska centrálna banka Norges Bank, pretože nórska koruna rástla až na úrovne rezistencie a súčasné ceny ropy robia menu zraniteľnou, čím je banka náchylná na holubičí tón dnešného zasadnutia.

Menový pár USDJPY bol hlavným miestom, kde sa prejavil nárast amerického dolára v nadväznosti na zasadnutie FOMC. Situácia na EURUSD je však, vzhľadom k dôležitosti úrovne 1,0500, oveľa zaujímavejšia. V súčasnosti dosiahol pár minimá na úrovni 1,0405. Úvahy o parite tak, v prípade ak menový pár tento týždeň uzavrie obchodovanie po úrovňou 1,0500, naštartujú na nové obrátky. Úprimne povedané, nie je k tomu ďaleko.

Autor: John J. Hardy, menový stratég Saxo Bank

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať