Kam smeruje zlato?

Kombinácie vratkého dolára, menších očakávaní nárastu amerických úrokových sadzieb a zlepšeného technického výhľadu pomohli zlatu prelomiť minulý týždeň štvormesačné maximá. Pozitívny krátkodobý technický výhľad je ovplyvnený veľkým nárastom stávok na rast ceny zlata, čo môže paradoxne vyvolať návrat k výpredajom.

Technická prestávka po augustových maximách, ktorú sme zvýraznili aj v našom nedávnom výhľade na posledný kvartál, pomohla zlatu prelomiť úroveň 1192 dolárov za uncu. Je to najvyššia úroveň od 22.júna. Nálada na trhoch sa zmenila a jedinou možnosťou už nie je len predaj zlata.

Zlato vzrástlo na nové štvormesačné maximum 1192 dolárov za uncu

Už v júli, hedžové fondy zaznamenali shortové stávky na úrovni 121 000 lotov futures a opcií (12,1 miliónov uncí). Trh sa totiž pohrával s úrovňou 1080 dolára za uncu. Od tej doby krátka pozícia (modrá čiara) poklesla o viac ako polovicu a len v priebehu posledných pár týždňov noví kupujúci zatlačili na extra rast (červená čiara).

Dlhá pozícia (rast) sa zvýšila zatiaľ co krátka pozícia (predaj) klesla

V krátkodobom horizonte, rýchly nárast rastového apetítu môže spôsobiť spätný pohyb. Podľa Fibonacciho postupnosti prvé hlavné spätné pohyby sú niekde medzi 1158 dolármi a 1148 dolármi za uncu. Nasledovať bude krátka prestávka na úrovni 1138 dolárov za uncu pred tým, ako sa medvede zobudia z režimu spánku.

Hlavné úrovne spätného pohybu su medzi 1158 dolármi a 1148 dolármi za uncu

Autor: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať