Európske akcie stavili na QE. Čokoľvek iné by bolo sklamaním

0

Dňa 22. januára (vo štvrtok) sa uskutoční zasadnutie Rady guvernérov ECB. Finančné trhy už dnes očakávajú, že ECB odsúhlasí nákupy štátnych dlhopisov.

Akcie na kvantitatívne uvoľňovanie (QE) stavili v plnej miere, keďže akciový index DAX 30 v piatok uzavrel na historickom maxime 10 167 bodov. Analytici preto pripomínajú, že očakávania sú vysoké a čokoľvek iné okrem QE by bolo sklamaním.  

Možno si kladiete otázku, ako QE súvisí s vývojom na akciovom trhu? Cez masívne skupovanie štátnych dlhopisov sa do finančného systému dostáva množstvo lacných peňazí, ktoré okrem iného končia aj v akciách. „Napumpované“ miliardy eur sú priam balzamom pre akciových býkov, ktorí v prostredí lacnej likvidity ženú kurzy nahor.

Časť odborníkov ale upozorňuje, že vo štvrtok môže prísť veľké sklamanie. Môže sa stať, že ECB si počká na výsledok parlamentných volieb v Grécku (uskutočnia sa 25. januára) a QE ohlási až začiatkom marca. Netreba zdôrazňovať, že v takomto prípade by akcioví býci dostali úder pod pás a na trhoch by došlo k výraznej korekcii.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať