Obchodníci vyčkávajú na FED. Nalievať vraj bude rovnako

0
Federálny rezervný systém

Už budúci týždeň sa uskutoční dlhoočakávané zasadnutie americkej centrálnej banky (Fed), ktoré môže priniesť takpovediac všeličo.

Investori sa preto nevpúšťajú do veľkých obchodov, takže akcie v piatok uzavreli na otváracích úrovniach.

Základnou otázkou na trhoch zostáva, či Fed prikročí k redukcii svojich 85-miliardových stimulov. Obchodníci pri hľadaní odpovede na túto otázku poukazujú na posledné údaje o inflácii. Z nich vyplýva len jedno – ceny v USA sú na ústupe a FED si robí starosti skôr o defláciu ako infláciu. Mnohí investori preto tvrdia: Je viac než nepravdepodobné, že k obmedzeniu stimulov dôjde už tento mesiac.

Taktiež sa treba pozrieť na dlhopisové fondy, pre ktoré bude rok 2013 zrejme najhorším v histórii. Po tom, čo šéf FEDu Ben Bernanke v máji pripustil, že lepšie než očakávané oživenie americkej ekonomiky môže priškrtiť nalievanie dolárov, sa z fondov začali vyťahovať desiatky miliárd.

Čo sa týka pohľadu na jednotlivé akcie, v piatok sa mimoriadne darilo akciám technologickej spoločnosti Adobe Systems. Jej kvartálne čísla boli viac než uspokojujúce a spoločnosť informovala aj o prírastku zákazníkov v cloudových službách, čo mnohých milo prekvapilo. Akcie Adobe Systems si z piatkového obchodvania odniesli viac ako 12 %-né zhodnotenie.

V zhodnotení pokračovali aj akcie hotelového reťazca Hilton, ktorého akcie boli vo štvrtok prvýkrát obchodované na burze. Po tom, čo si vo štvrtok pripísali 7,5 % sa v piatok zhodnotili o takmer tri percentá.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať