Finančné trhy: Nepotešilo Španielsko ani americké hospodárstvo

0

Španielsko vysiela zlý signál. Konkrétne ratingová agentúra S&P, ktorá vo štvrtok večer znížila rating Španielska z hodnotenia „A“ na „BBB+“. Po tomto kroku sa bude Španielom zrejme ťažšie refinancovať. Ratingová agentúra svoje rozhodnutie odôvodňuje vysokým verejným zadlžením a rizikom pre hospodársky rast Španielov.

Americký rast neulahodil ekonómom

Nepotešili ani dáta zo Spojených štátov. Ekonomika USA rástla v prvých troch mesiacoch 2012 menej než sa očakávalo. Hrubý domáci produkt USA tak vzrástol o 2,2 %, kým očakávania ekonómov boli na úrovni 2,5 %. V poslednom štvrťroku minulého roka rástlo hospodárstvo USA o 3 %.

Napriek tomu to finančné trhy nevnímajú najhoršie. Podľa analytikov sú akcie poháňané silnými firemnými ziskmi.

Ktorým podnikom sa darilo a ktorým nie?

Začnime Amazonom. Tržby tejto spoločnosti rastú ako „bláznivé“. Firma priťahuje klientov nízkymi cenami, novými výrobkami či dopravou zadarmo.

V prvom štvrťroku sa nedarilo spoločnosti Procter & Gamble, ktorá zaznamenala pokles zisku na úrovni 16 %. Spoločnosť však navýšila svoje tržby, čo bolo spôsobené rastom cien. Ako spoločnosť uvádza, nárast tržieb očakáva za celý rok.

Dôsledkom dlhovej krízy stratila spoločnosť FORD v Európe veľké množstvo peňazí. Spoločnosť tu predala o 60 000 menej vozidiel ako v rovnakom čase pred rokom. Stratu utrpela aj v regiónoch Ázie, Pacifiku a Afriky. Celkové tržby automobilky sa tak prepadli o 2 %.

Nárast zisku zaznamenal aj americký ropný koncern Chevron. Za prvé tri mesiace sa môže pochváliť so 4 % -ným nárastom zisku. Tešiť sa môžu aj akcionári spoločnosti, ktorých dividenda bude mať o 11 % vyššiu hodnotu.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať