Nemusí to byť vždy zlato!

0

Na poistenie pred finančným kolapsom nie je zlato jediným variantom. Investori pre ochranu svojich investícii vyhľadávajú taktiež striebro, platinu či paládium.

Svetová mena (USD)  slabne, Japonsko uvoľňuje menovú politiku, v Írsku to vrie. Nie je žiadnym prekvapením, že pri neistom ekonomickom výhľade investori svoje vklady poisťujú zlatom. Čoraz viac investorov tak  zlato považuje za „
investičný produkt“, povedal Nigel Longley,  riaditeľ spoločnosti ETF Securities .

Longleyova spoločnosť je najväčším poskytovateľom možností obchodovania zlata, nazývaného aj Gold – ETCs.

Princíp produktu ETCs je jednoduchý. Zobrazuje tzv. „odvodený kurz“ drahých kovov. Investori preto nemusia samostatne kupovať zlato, zaistiť ho a skladovať. Na vývoji kurzu zlata (danej komodity) sa tak môžu podieľať aj kúpou obchodovaného ETCs.

Aj iné drahé kovy profitujú. Na začiatku októbra dosiahlo striebro svoje 30 – ročné maximum. Jeho hodnota tak bola 23 USD. Taktiež paládium či platina sa obchodovali na najvyšších úrovniach.

Investičný produkt a surovina

Investícia do drahých kovov má dve veľké výhody:

Zaistí vklad investora v neistote a v prípade nemožnosti predaja sa môže presadiť v priemysle. Napríklad,  terajší vývoj platiny či paládia poháňa smerom hore najmä automobilový dopyt v Číne. Automobilky tieto kovy využívajú napríklad na výrobu katalyzátorov. Striebro je využívané najmä v elektropriemysle. Kovy tak profitujú nielen v neistote, ale aj v čase ekonomického rozmachu.

Royal Bank of Scotland sa taktiež priklonila k novému Gold – ETC, ktorý sa stal trhákom minulého týždňa. Popri zlate a striebre sa do top 10 ETCs dostalo aj Platina (platinum- ETC). Produkt spoločnosti ETFS “paládium ETC” sa umiestnilo na 18. mieste.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať