Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že po „produktívnom“ dialógu o možnostiach „úplného riešenia“ konfliktu na Blízkom východe nariadi armáde odložiť plánované útoky na iránske elektrárne a energetickú infraštruktúru o päť dní.
Akciové trhy na túto správu reagovali výrazným rastom. Index Dow Jones posilnil o 829 bodov, čo predstavuje nárast o 1,8 %. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,4 % a technologický Nasdaq Composite si pripísal 1,6 %.
Ešte pred Trumpovým vyhlásením pritom futures kontrakty naznačovali ďalší pokles akciových trhov, ktoré boli pod tlakom rastúcich cien ropy a neistoty okolo ďalšieho vývoja konfliktu s Iránom. Po jeho komentároch sa však nálada investorov rýchlo zlepšila – futures na Dow Jones krátkodobo vyskočili o viac ako 1 000 bodov.
Výraznú reakciu zaznamenal aj ropný trh. Cena americkej ropy West Texas Intermediate klesla o viac ako 7 % na približne 90 dolárov za barel. Medzinárodný benchmark Brent oslabil o viac než 8 % a dostal sa na úroveň okolo 102 dolárov za barel.
„S potešením oznamujem, že Spojené štáty a Irán viedli počas posledných dvoch dní veľmi dobré a produktívne rozhovory o úplnom a definitívnom riešení našich nepriateľských akcií na Blízkom východe,“ uviedol Trump v príspevku na sociálnej sieti Truth Social.
„Presne toto trh potreboval počuť, aby prehodnotil očakávania najhoršieho možného scenára. To znamená, že existuje potenciál pre opätovné otvorenie Hormuzského prielivu; do ceny sa to započítava takmer okamžite,“ uviedla Fiona Cincotta, hlavná analytička trhu v City Index.
Zdroje: cnbc; reuters








