Výrobca čipov pre umelú inteligenciu Nvidia (NVDA) a farmaceutický gigant Eli Lilly (LLY) oznámili, že spoločne investujú 1 miliardu dolárov do založenia výskumného laboratória v San Franciscu. Jeho cieľom bude využitie umelej inteligencie na výrazné urýchlenie vývoja nových liekov.
„Prepojením našich rozsiahlych dátových zdrojov a vedeckých poznatkov s výpočtovým výkonom a expertízou spoločnosti Nvidia v oblasti tvorby modelov môžeme zásadne zmeniť spôsob, akým sa dnes vyvíjajú lieky,“ uviedol generálny riaditeľ Eli Lilly David Ricks.
Investícia bude rozložená na obdobie piatich rokov a smerovať má do infraštruktúry, výpočtovej techniky a získavania špecializovaných talentov. Inžinieri Nvidie budú v laboratóriu úzko spolupracovať s odborníkmi Eli Lilly z oblasti biológie, vedy a medicíny. Spoločne sa zamerajú na generovanie rozsiahlych dátových súborov a vývoj modelov umelej inteligencie, ktoré by mali posunúť medicínsky výskum vpred. Spoločnosti uviedli, že činnosť laboratória sa začne už na začiatku tohto roka.
Nový projekt nadväzuje na existujúce partnerstvo oboch firiem. Eli Lilly už v októbri oznámila, že buduje takzvanú „AI továreň“ založenú na systémoch Nvidie, ktorá má urýchliť jednotlivé fázy vývoja liekov.
Akcie Eli Lilly v pondelok posilnili a za posledných 12 mesiacov si pripísali takmer 34 %, čím výrazne prekonali približne 19-percentný rast indexu S&P 500. Spoločnosť sa navyše v novembri stala prvou firmou zo sektora zdravotníctva, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu na úrovni 1 bilióna dolárov.
Nvidia je medzitým najhodnotnejšou spoločnosťou na svete a v roku 2025 ako prvá prekročila hranicu trhovej hodnoty 5 biliónov dolárov. Spolupráca s Eli Lilly je len jednou z viacerých investícií a partnerstiev v rýchlo rastúcom ekosystéme umelej inteligencie. Práve tento boom vyvoláva na Wall Street popri nadšení aj obavy z možnej bubliny v oblasti AI.
V zdravotníctve Nvidia už investovala napríklad do biotechnologickej spoločnosti Recursion a uzavrela partnerstvá s ďalšími významnými hráčmi v odvetví, ako sú Novo Nordisk (NVO), Mayo Clinic, Illumina či IQVIA. Cieľom týchto spoluprác je širšie využitie umelej inteligencie v medicínskom výskume a vývoji.
Zdroje: finance.yahoo
![]() 98 % | Viac ako 1000 US akcií bez poplatku Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami Fyzické akcie i ETF* Špičková podpora v CZ jazyku *Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov |
Obchodovanie je vždy spojené s rizikom Sponzorované | |









