Akcie veľkých amerických ropných spoločností v pondelok pred otvorením burzy prudko posilnili. Investori reagovali na dôsledky nečakanej vojenskej operácie administratívy prezidenta Donalda Trumpa vo Venezuele.
Akcie spoločnosti Chevron vzrástli o 7,6 %, Exxon Mobil si pripísal 3,9 %, ťažobná a produkčná firma ConocoPhillips posilnila o 7 % a akcie lídra v oblasti služieb pre ropný priemysel SLB stúpli o 9,3 %.
Rast cien akcií nasledoval po víkendovej rozsiahlej vojenskej operácii USA vo Venezuele, počas ktorej americké sily zajali venezuelského prezidenta Nicolasa Madura a jeho manželku Ciliu Floresovú. Táto odvážna intervencia vyvolala šok a silné reakcie po celom svete.
Prezident Trump následne vyhlásil, že Biely dom bude krajinu dočasne „riadiť“, kým sa neuskutoční „bezpečný, riadny a rozumný prechod“. Zároveň zdôraznil, že jednou z hlavných priorít jeho administratívy budú americké investície do venezuelského energetického sektora.
Venezuela je zakladajúcim členom kartelu OPEC a podľa údajov amerického Úradu pre energetické informácie disponuje najväčšími overenými zásobami ropy na svete – približne 303 miliárd barelov, čo predstavuje asi 17 % globálnych ropných rezerv.
„Naše veľké americké ropné spoločnosti – najväčšie na svete – tam vstúpia, investujú miliardy dolárov a opravia zdevastovanú infraštruktúru, najmä tú ropnú,“ povedal Trump na tlačovej konferencii vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride. „Začnime zarábať peniaze pre krajinu,“ dodal v sobotu.
Podľa Neila Atkinsona, nezávislého energetického analytika a bývalého zamestnanca venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA, však obnova ropného sektora v krajine nebude jednoduchá. „Ak sa na to pozrieme cynicky – ak chcete, aby venezuelský ropný priemysel opäť fungoval, potrebujete stabilitu. To znamená zabezpečiť vládu zákona a poriadok, čo dnes neplatí,“ uviedol Atkinson v pondelok v relácii CNBC Squawk Box Europe.
Zároveň upozornil na ďalšie zásadné problémy: nestabilné dodávky elektriny, nedostatok potravín a palív. „Je tu veľa vecí, ktoré sa musia zmeniť, a bez súhlasu venezuelského obyvateľstva to nebude možné,“ dodal.
Na otázku, či by americké ropné spoločnosti mali záujem vstúpiť do Venezuely aj pri súčasných relatívne nízkych cenách ropy, Atkinson odpovedal, že z dlhodobého strategického hľadiska áno. Zároveň však poukázal na špecifiká venezuelskej ropy, ako je jej typ, vyššie náklady a technologická náročnosť spracovania. „Pre tieto firmy by išlo o dlhodobú investíciu. Práve to môže byť jeden z hlavných dôvodov, prečo investori vnímajú tieto spoločnosti v súčasnosti optimistickejšie,“ uzavrel Atkinson.
Zdroje: cnbc
![]() 98 % | Viac ako 1000 US akcií bez poplatku Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami Fyzické akcie i ETF* Špičková podpora v CZ jazyku *Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov |
Obchodovanie je vždy spojené s rizikom Sponzorované | |









