Spotrebiteľské ceny v Číne zaznamenali v máji medziročný pokles už štvrtý mesiac po sebe, čo poukazuje na pretrvávajúce deflačné tlaky v druhej najväčšej ekonomike sveta.
Podľa údajov Národného štatistického úradu sa index spotrebiteľských cien (CPI) v máji medziročne znížil o 0,1 %, pričom rovnaký pokles bol zaznamenaný aj v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Do záporného pásma sa index CPI prepadol vo februári, keď ceny klesli o výraznejších 0,7 %.
Hlavný štatistik štatistického úradu Dong Lijuan pripísal medziročný pokles CPI predovšetkým 6,1-percentnému poklesu cien energií. Jadrová inflácia bez kolísavých cien potravín a energií však v máji vzrástla o 0,6 %, čo je najviac od januára tohto roka.
Čínska ekonomika zápasí s viacerými výzvami. Slabý domáci dopyt, prebytok produkcie a neistota v oblasti zahraničného obchodu komplikujú situáciu mnohým výrobcom. Nadmerné zásoby a slabá spotrebiteľská aktivita bránia oživeniu cien, čo ďalej posilňuje deflačné tlaky.
Ceny na nižšej úrovni udržiava aj zdrvujúca cenová vojna v automobilovom priemysle, uviedol Zhiwei Zhang, prezident a hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint asset management. Čínski politici vyzvali automobilový priemysel, aby zastavil brutálnu cenovú vojnu, ktorá poškodila ziskovosť a efektívnosť podnikov a znížila ceny.
V snahe oživiť ekonomiku prijali čínski regulátori začiatkom mája sériu opatrení zameraných na podporu ekonomického rastu. Centrálna banka znížila kľúčové úrokové sadzby o 10 bázických bodov na historické minimá a zároveň znížila povinné minimálne rezervy bánk o 50 bázických bodov, čím sa snaží uvoľniť dodatočnú likviditu pre ekonomiku.
Zdroje: cnbc.com; scmp.com