Stratég banky JPMorgan Mislav Matejka sa domnieva, že americké akcie sú naďalej drahé. Zároveň varoval, že na rozdiel od minulosti americký trh „nie je dobrým miestom na úkryt.“
Matejka tvrdí, že nedávnym ziskom chýba fundamentálna podpora, pričom očakávania týkajúce sa zárobkov sú príliš vysoké a pozícia investorov je skreslená minuloročnou rally.
„Skutočnej recesii by sa dalo ešte vyhnúť, ale ak by nejaká prišla, prevládajúci názor, že už je započítaná v cene, by sa mohol ukázať ako príliš optimistický,“ napísal Matejka.
Stratég poukazuje na to, že akciový index S&P 500 sa obchoduje na úrovni 21-násobku forwardového ukazovateľa trhovej ceny akcie k čistému zisku (P/E), pričom konsenzus predpovedá 10-percentný rast zisku na akciu (EPS) na tento rok a 14-percentný na budúci rok, čo podľa neho nezodpovedá scenáru ekonomického spomalenia. „To zďaleka neznamená, že by sme sa obávali významnej recesie,“ uviedol Matejka.
Zopakoval svoj medvedí postoj k americkým rastovým a technologickým akciám z dôvodu „výrazného nadhodnotenia USA“ a „extrémnych“ rizík spojených s koncentráciou investícií. „Technológie nemusia byť bezpečným prístavom,“ dodal Matejka s tým, že ich správanie sa v poslednom čase podobá skôr akciám s vysokou beta-hodnotou, ktoré majú tendenciu pohybovať sa prudšie ako celý trh a sú zvyčajne citlivejšie na rizikový sentiment.
Matejka upozorňuje, že mäkké ekonomické ukazovatele indikujú potenciálnu budúcu slabosť, ktorá by sa mohla prejaviť v tvrdých údajoch. Upozorňuje tiež, že Federálny rezervný systém (FED) môže mať problém účinne reagovať, najmä ak sa zvýšia inflačné očakávania, čím by sa tvorcovia menovej politiky mohli ocitnúť v defenzíve.
Analytik si zároveň myslí, že riziková návratnosť medzinárodných akcií je lepšia ako v prípade USA. Vyzdvihuje priaznivé vyhliadky japonských akcií, podporené prebiehajúcimi reformami a silným domácim zázemím. Spojené kráľovstvo podľa neho predstavuje „vhodný úkryt“ vďaka výhodnému oceneniu a defenzívnemu charakteru tamojších akcií.
Zdroje: investing.com; autor