Poškodí kúpa Twitter-u aj Teslu?

Elon Musk (Flickr)

Existuje veľký prienik medzi investormi, ktorí vlastnia akcie Tesly, kryptomeny a ETF Ark Innovation. Ich ďalšou spoločnou črtou v tomto „rizikovom klastri“ je, že ide prevažne o mladých mužov s mimoriadne vysokou toleranciou rizika. V minulom roku dosiahol najprv vrchol Ark Innovation ETF, potom kryptomeny a následne Tesla.

Tento rok kryptomeny už stihli skolabovať a nedávny bankrot a podvody na kryptoburze FTX len zosilňujú riziko a pád kryptomien. „Tesla sa zatiaľ drží, lebo spoločenská aura okolo Elona Muska udržiava jej rastový príbeh nedotknutý,“ hovorí Peter Garnry zo Saxo Bank. Dodáva však, že nedávne hromadné zvolávanie áut v USA pre update software-u a problémy Číny s naštartovaním ekonomiky vyvolali v investoroch obavy ohľadne vyhliadok na rast Tesly. Problémy s dodávkami batérií a vysoké ceny komodít ako takých, ale aj prudko rastúce náklady na energie a nedostatok čipov už stihli ovplyvniť výrobu.

K tomu všetkému akvizícia Twitteru spustila smršť. Muskove rozhodnutia odstrašili reklamných klientov, čo zmenilo Twitter z biznisu s pozitívnym cash-flow na platformu spaľujúcu hotovosť s rastúcim existenčným rizikom. „Investori sa začínajú obávať, že Muskovo správanie na Twitteri len odvádza pozornosť od priorít  a dokonca poškodzuje značku. To by sa v konečnom dôsledku mohlo preniesť aj na značku Tesla,“ varuje odborník Saxo Bank.

Akciový analytik Saxo Bank
Zdieľať