Ethereu hrozí cenzúra

ethereum

V polovici augusta USA sankcionovali najpoužívanejší mixér na sieti Ethereum s názvom Tornado Cash. Ten bol spájaný s praním špinavých peňazí, často ho však používali súkromné ​​osoby, aby sa súkromne zapojili do siete Ethereum.

Protokol Tornado Cash nie je možné vypnúť ako taký, pretože ide o inteligentnú zmluvu. Sankcie teda fungujú tak, že žiadna osoba, ani subjekt z USA sa nesmie zapojiť do transakcií pochádzajúcich z Tornado Cash. Odvtedy sa špekuluje o tom, koho ďalšieho by mohli transakcie postihnúť. Ultimátnou sankciou by mohla byť cenzúra určitých transakcií Etherea, čo by pravdepodobne definitívne odstavilo protokol Tornado Cash.

V súčasnosti nie je možné, aby štátne orgány priamo cenzurovali takéto transakcie. Môže sa to však zmeniť akonáhle Ethereum po zlúčení v polovici septembra prejde na protokol proof-of-stake namiesto proof-of-work,“ hovorí Mads Eberhadt, kryptoanalytik Saxo bank. To preto, že väčšina vloženého éteru používaného na overovanie transakcií pochádza z búrz alebo od iných sprostredkovateľov, ktorým klienti im odovzdávajú svoje étery, aby si overili transakcie. Napríklad Coinbase spracuje takmer 15 % z celkového množstva éteru používaného na tento účel.

Vláda technicky môže prinútiť Coinbase dodržiavať sankcie tak, aby neoveroval transakcie súvisiace s Tornado Cash na úrovni siete. „Bez toho, aby sme zachádzali do detailov, je to podľa nášho názoru veľmi nepravdepodobné, a to zo spoločenského, ale aj technického hľadiska. Ak by to predsa len nastalo, ohrozilo by to celé odvetvie, pretože hlavnou myšlienkou kryptomien je decentralizácia. V prípade, že niektoré transakcie budú zo siete vylúčené, bude potrebné sa pozrieť do zrkadla a položiť si otázku, či má toto odvetvie vôbec čo ponúknuť,“ hovorí Mads Eberhadt.

Brian Armstrong, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Coinbase, sa k tomu vyjadril na Twitteri, keď povedal, že Coinbase možno ukončí svoje operácie tohto typu, ak vlády začnú presadzovať sankcie za transakcie v reťazci.

Mads Eberhardt, krypto-analytik Saxo Bank
Zdieľať
Komentáre