Ropný obor Saudi Aramco plánuje globálnu expanziu

0
Saudi King Abdullah (front R) talks with newly appointed Saudi Crown Prince Salman bin Abdel-Aziz in Taif June 19, 2012. Saudi Arabia's King Abdullah has appointed his defence minister, Prince Salman, as heir apparent, opting for stability and a continuation of cautious reforms at a time of challenges for the world's biggest oil exporter. REUTERS/Saudi Press Agency/Handout (SAUDI ARABIA - Tags: POLITICS ROYALS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Saudská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco plánuje globálnu expanziu prostredníctvom spoločných podnikov v zahraničí.

Ako pred novinármi uviedol výkonný riaditeľ štátnej firmy Amin Nasser, spoločnosť sa obzerá po príležitostiach v USA, Indii, Vietname a v Číne. Firma sa chce okrem toho zamerať aj na iné odvetvia a diverzifikovať tak svoju činnosť. Skupina dúfa, že sa jej v ekonomike podarí vytvoriť ďalších 500-tisíc pracovných miest a v budúcom desaťročí zdvojnásobí ťažbu zemného plynu.

„Pozeráme sa na aktuálny stav trhu, ktorý aj keď je náročný, ponúka skvelé príležitosti k rastu“, uviedol Nasser. Ako dodal, verí, že globálny dopyt po rope tento rok porastie o ďalších 1,2 milióna barelov denne.

Saudi Aramco v súčasnosti stojí pred prvotnou verejnou ponukou akcií (IPO), v rámci ktorej chcú Saudovia investorom ponúknuť 5%-ný podiel. IPO by sa malo uskutočniť v roku 2017 alebo 2018. Saudská Arábia uvádza, že firma, ktorá ovláda 10% svetovej produkcie ropy, má hodnotu až 2,5 bilióna dolárov.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať