Finančné trhy rozvojových krajín prevalcovali zvyšok sveta. Aj tak sa dá zhrnúť zhodnotenie trhov Emerging markets za posledné roky.
Akciové trhy rozvíjajúcich sa krajín patria stále k obľube. Analytici tvrdia: Nielen vývoj kurzov akcií robí tieto trhy lákavejšie ako trhy v rozvinutých ekonomikách . Investori môžu od prielomu tisícročí žať na emergings markets vysoké výnosy. A to platí nielen pre známe trhy ako BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) ale aj pre zvyšok rozvíjajúcich sa ekonomík.
Vyšší úspech týchto trhov ako tých vyspelých potrvrdzuje aj pomer RIZIKO-VÝNOS. Ukázuje sa, že rozvojové krajiny neponúkajú len vysoké výnosy, ale aj značne znížené riziko, tvrdí Castern Mumm, riaditeľ Asset Management v spoločnosti Donner & Reuschel .
Rast akciových trhov v rozvojových krajinách znázorňuje jednoduchá ukážka: Investori, ktorí v roku 2000 investovali do akciového indexu MSCI Emerging Markets a v roku 2011 z tejto pozície vystúpili, získali ročný výnos 10 %. V porovnaní so zvyškom sveta Nádhera! Keby v tomto období títo investori umiestnili svoj kapitál do akciového indexu MSCI World (ktorý je odrazom vývoja akcií najväčších priemyselných krajín sveta) utŕžili by ročne stratu jedno percento.
MSCI Emerging Markets – tento akciový index reprezentuje akciové tituly rozvojových krajín. Nachádzajú sa tu aj vysoko industrializované, bohaté krajiny ako Južná Kórea, či Thajwan. Rozhodovať sa bude aj o zahrnutí Kataru a Spojených arabských emirátov.
MSCI World – ide o jeden z najvýznamnejších akciových indexov na svete. Barometer v sebe vyhodnocuje viac ako 800 akciových titulov z 20 –tich vyspelých ekonomík. Akcie malých podnikov a taktiež akcie rozvojových krajín nie sú brané do úvahy.
Podľa informácii handelsblatt.com