Nákup akcií počas recesie: chyba alebo rozumný krok?

pokles

Recesia, kríza a následný prepad na akciovom trhu je pre mnohých akciových investorov „nočnou morou“. Časť investorov je ale presvedčených, že práve recesia je jedným z najlepších období na investovanie do akcií.

Dlhodobí investori sú na poklesy trhu zvyknutí a väčšinou ich veľmi neprekvapia. Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že od roku 1929 zažili investori 22 medvedích trhov, čo znamená pokles o 20 % a viac oproti nedávnemu maximu. Kým po niektorých poklesoch sa ceny zotavili pomerne rýchlo (viď vplyv pandémie v roku 2020), pri iných prepadoch trvalo zotavenie dlhšie.

Pre väčšinu dlhodobých investorov sú prepady na trhu príležitosťou doplniť svoje portfólio o akcie za výhodnú cenu. V dôsledku pochmúrnych ekonomických vyhliadok sa akcie obchodujú za nízke ceny. Ak by ľudia kupovali akcie len vtedy, keď sú vyhliadky dobré, pravdepodobne by skončili s priemernými investičnými výsledkami. Ako hovorieva legendárny investor Warren Buffett: „Budúcnosť nie je nikdy jasná, za veselý konsenzus zaplatíte na akciovom trhu veľmi vysokú cenu.“

Investovanie počas recesie

Newyorská spoločnosť Davis Advisors uskutočnila štúdiu, ktorá porovnáva prístup troch investorov: nervózneho investora, trpezlivého investora a obozretného investora. Predstavme si, že každý z týchto hypotetických investorov investoval 10 000 USD do indexového fondu S&P 500 na vrchole trhu v roku 2007. Keď v rokoch 2008 a 2009 zasiahla globálna finančná kríza a akcie klesli, každý investor reagoval rôzne:

  • Nervózny investor: Po poklese trhu na minimum dňa 9. marca 2009 predal všetky svoje akcie a zamenil ich za hotovosť
  • Trpezlivý investor: držal svoje akcie počas celého poklesu trhu
  • Obozretný investor: Považoval pokles za príležitosť a 9. marca 2009 investoval do akcií ďalších 10 000 USD.

Tieto tri rôzne prístupy viedli k výrazne odlišným výsledkom. Nervózny investor mal na konci roka 5 138 USD, zatiaľ čo trpezlivý investor skončil rok 2022 s 33 420 USD. Neuveriteľné je, že obozretný investor, ktorý pridal k svojim investíciám na trhovom minime, uzavrel rok 2022 s portfóliom za 108 119 USD.

akciove trhy

Dlhodobý prístup

Samozrejme, je jednoduché pozrieť sa s odstupom času späť a „byť múdry“. V čase, keď všetci vypredávali, rozhodnutie nakupovať nepôsobilo vôbec rozumne. V dobe hlbokej recesie nás zaplavujú správy o tom, ako veľmi je na tom ekonomika zle a komentátori sa neustále vyjadrujú, či sa situácia ešte zhorší. No aj keď nenakúpite na úplnom dne, môže stáť za zváženie, že v rámci dlhodobej stratégie zainvestujete práve počas poklesu. Za zváženie môžu stáť tzv. defenzívne akcie, čo sú akcie veľkých a zabehnutých korporácií ako je napr. Procter & Gamble alebo Coca-Cola. Je pravdepodobné, že tieto necyklické akcie budú v čase finančných a ekonomických turbulencií oslabovať v menšej miere než akcie malých firiem.

Treba si tiež uvedomiť, že keď sa trh zrúti, začneme si myslieť, že kupujeme na dne, no ceny akcií môžu ďalej klesať. Preto treba k takejto investícii pristupovať dlhodobo. Ak sa rozhodnete nakupovať počas klesajúceho trhu, uistite sa, že rozumiete rizikám, ktoré s tým súvisia. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že trh sa nemusí zotaviť tak rýchlo, ako by ste dúfali. Kým niektoré medvedie trhy trvajú len niekoľko mesiacov, iné investorov trápia aj niekoľko rokov.

Zdroje: bankrate.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre