Býčia párty: akciové trhy včera zažili najlepší deň od roku 2020

Finviz.com

Po zverejnení inflačných údajov v USA si americké akcie vo štvrtok pripísali najvýraznejší denný nárast od roku 2020. Akciový index Dow Jones posilnil o 3,70 %, širší benchmark S&P 500 rástol o 5,54 % a technologický Nasdaq Composite pridal viac ako 7 %.

Trhy včera okamžite zareagovali na údaje o inflácii v USA. Medziročný rast spotrebiteľských cien v USA v októbri spomalil zo septembrových 8,2 % na 7,7 %. Inflácia v Spojených štátoch sa tak znížila štvrtý mesiac za sebou.

Ochladenie rastu cien posilnilo očakávania, že americká centrálna banka Fed spomalí súčasné zvyšovanie sadzieb. A keďže prostredie nižších sadzieb je „rajom“ pre akcie, akciové trhy jasali. Obzvlášť sa darilo technologickým titulom, ktoré boli najviac zasiahnuté vysokou infláciou a následným sprísňovaním menovej politiky. Akcie Amazonu pridali viac ako 12 %, akcie Apple získali 8,90 % o viac ako 10 % posilnili akcie Meta Platforms. Naopak, nedarilo sa americkému doláru a klesali aj výnosy amerických dlhopisov.

Vo štvrtok sa zelenali aj európske indexy. Nemecký akciový benchmark DAX uzavrel vyššie o 3,51 %, francúzsky CAC 40 posilnil o takmer 2 %. Na „býčiu párty“ na americkom akciovom trhu v piatok nadviazala aj ázijská seansa. Čínsky akciový benchmark Shenzen pridal 2,12 %, japonský Nikkei 225 rástol o takmer 3 % a hongkongský index Hang Seng posilnil až o 7,74 %.

Graf: Vývoj technologického indexu Nasdaq Composite

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať