Ovplyvní obchodná vojna aj komoditné trhy?

0
Ropný trh

Po silnom začiatku tohto roka je výhľad pre komodity čím ďalej komplikovanejší, pretože sa začínajú objavovať stále ďalšie faktory, ktoré idú proti nim

Klesajúci záujem o ropu bol spôsobený hlavne skupinou krajín produkujúcich ropu, ktoré sa dohodli na zvýšení ťažby s cieľom stabilizovať ceny

Ak sa USA a Číne nepodarí dosiahnuť kompromis, globálna obchodná vojna by mohla predstavovať veľký problém. Takýto vývoj by ešte viac skomplikoval rast a následný dopyt po rôznych komoditách od energií až po kovy, avšak potenciálne by to mohlo pomôcť vzácnym kovom.

V druhej polovici roka 2018 môže ropu spočiatku podporiť silný dopyt aj pretrvávajúce geopolitické riziká spojené s obavami ohľadom dodávok z Venezuely a Iránu, vzhľadom k tomu, že sa blíži termín zavedenia amerických sankcií.

Saudská Arábia a Rusko akoby namaľovali do piesku hranicu 80 dolárov za barel ako úroveň, nad ktorou sa môže začať objavovať problém s dopytom. Na základe toho sa držíme názoru, že ropná zmes Brent zostane v nasledujúcich mesiacoch v rozmedzí 70 až 80 dolárov za barel.

Kvôli rizikám zásob, ktoré sa objavili počas druhého štvrťroka, pridávame ropnej zmesi Brent rizikovú prémiu vo výške 4 dolárov za barel a predvídame cenu na konci roka na úrovni 70 dolárov za barel. U ropnej zmesi WTI zostávame bez zmeny a predpokladáme cenu 62 dolárov za barel.

Klesajúce zlato?

Hodnota zlata počas júna prudko poklesla. Nedokázalo sa totiž ubrániť silnejšiemu doláru a jastrabiemu postoju šéfa Fedu Powella k pokračujúcej normalizácii amerických sadzieb. Zároveň sa u obchodníkov prejavila frustrácia, keď sa zlatu opakovane nepodarilo prelomiť kľúčovú úroveň nad 1360 dolárov za uncu.

tehlicky zlato

Klesajúci trend počas júna náš pozitívny výhľad pre zlato trochu skomplikoval, ale neobrátili sme sa k nemu chrbtom. Obchodná vojna prezidenta D.Trump s jeho priateľmi aj nepriateľmi spôsobí, že skôr alebo neskôr začne bojovať aj so silnejším dolárom, ktorý mu komplikuje jeho víziu znížiť americký obchodný deficit.

Napriek tomu, že sa vytráca zameranie na infláciu, ktoré bolo na začiatku roka jedným z kľúčových faktorov, veríme, že investori budú naďalej usilovať o diverzifikáciu a ochranu pred potenciálne zle odhadnutými finančnými a geopolitickými rizikami.

Hoci je krátkodobý technický výhľad začiatkom štvrťroku znevýhodnený, stojí za zmienku, že hedgeové fondy znížili býčie stávky na dvaapolročné minimum. Zlepšený technický výhľad by mohol viesť k obnoveným nákupom obchodníkov. Naša predpoveď ceny zlata ku koncu roka je 1325 dolárov za uncu a u striebra 17,50 dolárov za uncu.

Ropa

Rast hodnoty Pokles hodnoty
Geopolitická nestabilita a sankcie znižujú ponuku viac, ako sa očakávalo Obchodná vojna a spomalenie rastúcich trhov znižuje výhľad na rast dopytu
Produkcia bridlicovej ropy sa spomaľuje vzhľadom k rastúcim tlakom na náklady a ťažkostiam v dodávateľskom reťazci Výrobcovia v rámci OPEC i mimo neho nie sú schopní dodržať disciplínu. Výsledkom je zlyhanie dohôd o obmedzení výroby
Ochrana proti inflácii priťahuje dopyt investorov Zvýšené dodávky krajín mimo OPEC, napr. Kanada, Brazília a Kazachstan
Vracia sa slabosť dolára Dolár naďalej stúpa, globálny rast sa spomaľuje a prejavujú sa obchodné clá

 

Zlato
Rast hodnoty Pokles hodnoty
Trhové ocenenie vysokého amerického rastu => príliš optimistické zvyšovanie úrokových sadzieb => nižšie výnosy => slabší dolár Stabilný dolár a nejednoznačné smerovanie centrálnej banky
Zle vyhodnotené finančné a geopolitická riziká priťahujú zvýšený dopyt Jastrabí prístup FOMC
Zlepšený technický výhľad spôsobí vysokú aktivitu fondov po tom, čo znížili býčie stávky na dvaapolročné minimum

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať