Sheldon Adelson: Muž, ktorý úplne z ničoho vybudoval najväčšie kasíno sveta

0

Ak ste 15. najbohatšou osobou na svete, nájdu sa vždy ľudia, čo idú po vašom šťastí. Tak je to aj s predsedom lasvegaského kasína Sands, Sheldonom Adelsonom.

Ten sa ocitol na lavici svedkov, brániac si spoločnosť pred bývalým poradcom, ktorý tvrdí, že spoločnosť dlží milióny – po presvedčení úradníkov čínskej vlády, aby umožnili Adelsonovi rozširovať svoje impérium na území Číny. Počiatok tohto sporu sa datuje do roku 2001.

Teraz vás však chceme vziať ešte ďalej. Na začiatok dlhej, predlhej cesty a priblížiť, ako sa Adelson dostal na vrchol rebríčka svetových kasín.

Príbeh Sheldona Adelsona je typickým príbehom amerického sna. Narodil sa v roku 1933 v Bostone, počas Veľkej hospodárskej krízy. Je synom prisťahovalcov. Otec bol taxikár, matka prevádzkovala malý obchodík. Spolu s ďalšími tromi súrodencami žila celá rodina v jednoizbovom byte.

sheldon-adelson-detstvo

Sheldon začal pracovať veľmi mladý – predával noviny. Dodnes jeho záujem o noviny pretrváva. Jeho prvý podnikateľský počin vznikol údajne, keď mal dvanásť rokov.

Neskôr sa zapísal na City College v Bronxe, v odbore podnikové financie, ale skončil ani nie po dvoch rokoch. Dával prednosť práci, aj keď si nemohol udržať trvalé zamestnanie: venoval sa bankovníctvu, hypotékam, prevádzkoval obchod s toaletnými potrebami pre hotely, pracoval v cestovnej kancelárii, vstúpil do americkej armády a pracoval ako súdny stenograf na Wallstreet. A to sú iba niektoré z vecí, do ktorých „zabŕdol“.

Nič veľkolepé to nebolo, až do jeho 46 rokov, kedy začal s počítačovým veľtrhomCOMDEX.  COMDEX (Computer Dealers Exhibition) je matka všetkých počítačových výstav. Načasovanie bolo perfektné, pretože trh s počítačovým priemyslom sa práve rozbiehal.  Značky ako IBM, Apple a Microsoft začali prudko rásť.

comdex

V tomto čase Adelson stretol jeho prvú manželku, Sandru, adoptovali si spolu tri deti. Rozviedli sa v roku 1988. V roku 1987, COMDEX už zarobil 20 miliónov dolárov a stal sa najväčším veľtrhom v Las Vegas. Rozšíril sa aj do Atlanty a Chicaga.

Do konca desaťročia, skupina Interface dosiahla čistý príjem vo výške 250 miliónov dolárov a expandovala COMDEX aj do ďalších krajín.  COMDEX skončil v roku 2003.

V roku 1988 Adelson kúpil krachujúce legendárne kasíno Sands v Las Vegas za 128 miliónov dolárov. O osem rokov neskôr ho zbúral. V predstavách mal už totiž veľkolepejšie plány. V roku 1991 Adelson stretol jeho manželku Miriam, pôvodom z Izraela, ktorá sa venovala liečbe závislosti na drogách. Počas ich medových týždňov v Taliansku sa nechal inšpirovať kanálmi a architektúrou Benátok a začal s víziou obrovského hotelového rezortu.

V roku 1999 otvoril na pôvodnom území Sands, The Venetian. Teraz je súčasťou najväčšieho integrovaného rekreačného komplexu na svete. Debut v roku 1999 priniesol niekoľko nezabudnuteľných obrazov ako prítomnosť  osobností Cher či Sophie Loren.

Kasíno v Macau
Kasíno v Macau

O štyri roky neskôr bol Adelson v Macau (čínsky ostrov hazardu). Bol jedným z dvoch Američanov, ktorým sa podarilo získať licenciu od Číňanov (druhým je  Steve Wynn). Toto kasíno je teraz hlavným ziskovým centrom pre Adelsonovú spoločnosť. Recesia vzala obrovskú sústo z akcií spoločnosti, ale v súčasnosti sa už do značnej miery vrátili späť.

Adelson mal trošku neskorý štart do úspešného života, a tak i údery začali prichádzať až neskôr. V roku 2001 bol Adelson nútený svedčiť vo veci priekupníctva na olympijských hrách v Pekingu.

V roku 2004 Sands zaplatilo pokutu milión dolárov za údajné podvody v súťaži s Mercedes-Benz. Nemenovaný zamestnanec The Venetian skryl lístok  pre hráča určeného vyhrať v rukáve trička, potom predstieral, že vytiahol víťazný lístok.

V roku 2007 založil vlastné bezplatné noviny v Izraeli s názvom Izrael Hayo (Izrael Dnes). New York Times hovorí, že sú všeobecne vnímané ako pro-Netanyahové.

A v prípade s Lehmanom stratil 36 miliárd dolárov. (Ale to je iba 11 čísiel a je ľahké nad nimi pokrčiť ramenami, keď ste 15 najbohatším človekom sveta.)

Zo všetkého sa otriasol a pustil sa do politiky. Naplno. Veľkoryso podporuje republikánskych kandidátov. Počas volieb 2012 GOP (Republikánska strana) prijala 150 miliónov dolárov zo skupín okolo Adelsona. Najmenej 5 miliónov šlo na New Gingrich.

V roku 2010 si otvoril 5,7 miliardový komplex v Singapure, ktorý zahŕňa Sky Park na vrchole trojice 55 poschodových budov.

Takže je pravdepodobné, že je otrávený posledným súdom. Avšak pokuta 328 miliónov je oproti ostatným sumám relatívne úbohá.

Adelson s manželkou má za sebou i pestrú charitatívnu činnosť. Prispieva na lekárske výskumy, organizácii, ktorá financuje prehliadky Izraela pre deti, mučeníkom holokaustu. Adelson je tiež členom predstavenstva amerického spomienkového múzea holokaustu.

Úvodná foto: Flickr

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať