Z chudoby až k miliardám. 6 inšpirujúcich príbehov

3
Miliardár Carl Berg
Miliardár Carl Berg

V tomto článku nenájdete miliardárov ako Warren Buffett či Bill Gates. Aj keď sa na špicu najbohatších vypracovali úplne od nuly a nič nededili, ich zázemie bolo viac než slušné, pretože sa nemuseli starať o strechu nad hlavou či hladujúcu rodinu.

Existujú však miliardári, ktorí pochádzajú z výrazne horších podmienok. Tu sú:

1. Začnime mužom menom Carl Berg (úvodná snímka). Keď mal 10 rokov, jeho otec zomrel a on ostal žiť sám s matkou v malom mestečku. Aby si mohol dovoliť študovať, počas dňa opravoval automaty s cukrovinkami a v hoteli ťahal nočné smeny.

Mladý Berg vedel, že práve v prostredí hotela môže stretnúť šikovných ľudí a biznismenov, od ktorých sa môže čo to priučiť. A tak sa aj stalo. Natrafil tu na jedného z najväčších developerov v USA, ktorý mu ponúkol prácu v jednej z kancelárii. Berg svoje realitné skúsenosti neskôr zúžitkoval v Sillicon Valey, kde s nehnuteľnosťami podniká dodnes. Naďalej si udržuje portfólio nehnuteľností a hodnota jeho majetku sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

david-murdock2. David Murdock bol dyslektik, ktorého mnohí považovali za neschopného mladíka. Nielenže bol vyhodený zo strednej školy, po tom, čo sa David vrátil z 2. svetovej vojny do Detroitu, nemal žiadny domov ani peniaze.

Podarilo sa mu však požičať si 900 dolárov, za ktoré si v Detroite kúpil rýchlu jedáleň. Po desiatich mesiacoch mu táto lacná reštaurácia priniesla zisk 700 dolárov, za ktoré Murdock kúpil staré auto a odišiel do Arizony.

Práve v púštnej časti Arizony začal stavať a predávať domy, vďaka čomu pomaly vybudoval vlastné realitné impérium. Ako dnes tvrdí, nedostatok formálneho vzdelania mu nakoniec prospel. Kompenzoval ho totiž množstvom kníh, až sa z neho stal nenásytný čitateľ. Ako tvrdí, poznanie je moc. Murdock dnes drží majetok v hodnote 2 mld. USD.

RalphLauren
Ralph Lauren

3. Aj keď pochádza z chudobnej židovskej rodiny a izbu si delil s dvomi staršími bratmi, meno Ralph Lauren dobylo módny svet. Aj napriek tomu, že bol Ralph na manuálnu prácu odkázaný už ako malý chlapec, odjakživa si dával záležať na svojom zovňajšku a kupoval si štýlové obleky.

Písal sa rok 1968, keď sa s obrovskou dávkou odhodlania, jedinečnými návrhmi kravát a pôžičkou 50 000 dolárov rozhodol založiť spoločnosť Polo Fashions. Kravaty zožali úspech a Ralph svoj biznis rozšíril na celý segment pánskeho oblečenia.

Dnes má Lauren po celom svete približne 11 000 obchodov a odhaduje sa, že jeho podnik sa cení na takmer jednu miliardu dolárov. Ralph Lauren drží majetok v odhadovanej hodnote 7 miliárd dolárov.

thomas-peterffy
Thomas Peterffy

4. Thomas Peterffy mal 20 rokov, keď pred komunizmom utiekol z Maďarska do USA. Aj keď nevedel po anglicky, našiel si prácu ako architektonický projektant a po večeroch sa priúčal programovaniu.

V roku 1977 si zakúpil miesto na americkej burze a na začiatku 80. rokov priam šokoval obchodníkov, keď si naburzu priniesol “vreckový počítač”. Jeho aktivity nakoniec vyústili až do vzniku maklérskej spoločnosti Interactive Brokers Group (IBG).

Muž, ktorý zohral kľúčovú úlohu v rozvíjaní elektronického obchodovania s akciami, dnes drží majetok v hodnote 9 miliárd dolárov.

Kirk Kerkorian
Kirk Kerkorian

5.Kirkovi Kerkorianovi, miliardárovi, ktorý nedokončil ani 8. triedu, sme si už písali v tomto príspevku. Keďže jeho rodina bola chudobná, Kirk musel pracovať už ako 9-ročný.

Na školu mu nezostávalo veľa času, takže ho vyhodili v ôsmej triede. Ani táto skutočnosť mu nezabránila v tom, aby sa prepracoval až medzi 50 najbohatších ľudí sveta!

V živote si toho prelúskal naozaj mnoho – bol amatérskym boxerom, učil sa lietať popri prácach na farme a rozbiehal biznis s charterovými letmi. Okrem toho, že Kerkorian založil legendárny hotel a kasíno MGM, dnes drží veľké podiely v ďalších mnohých kasínách v Las Vegas. Ešte pred finančnou krízou vlastnil majetok v hodnote 16 miliárd USD, za čo mu patrilo 41. miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta.

sheldon-adelson
Sheldon Adelson

6. Obchodný magnát Sheldon Adelson sa narodil v skromnej rodine taxikára a v jednoizbovom byte žil s tromi ďalšími súrodencami. S biznisom začal už ako 12-ročný chlapec, keď si zakúpil licenciu na predaj novín v Bostone. Aj keď nastúpil na vysokú školu, čoskoro sa rozhodol odísť.

Nad zamestnaním ani nepremýšľal – neustále mal v sebe obchodného ducha a otázku, ako môže zbohatnúť. Na ceste k miliardám toho prežil viac než dosť. Po moteloch predával toaletné súpravy, sprostredkoval hypotekárne úvery a skúšal to aj s rozmrazovačmi okien.

Veľký úspech však zaznamenal so založením veľtrhu COMDEX, ktorý sa zaradil k najprestížnejším v Las Vegas. Dnes Adelson stojí na čele skupiny Las Vegas Sands, ktorá prevádzkuje množstvo prestížnych rezortov a kasín. Hodnota jeho majetku dosahuje 37 miliárd dolárov.