Naozaj sa vraciame späť k normálu?

Naozaj sa vraciame späť k normálu?

Celkový prehľad: inflácia sa vracia

Globálna inflácia dosiahne v dôsledku vyšších cien komodít po celom svete, konkurenčnej devalvácii (inflácia spôsobená importom) a v menšej miere aj vďaka zvýšeniu cien nehnuteľností onedlho svoj vrchol.

Hlavným motorom inflácie sú bezpochyby globálne vyššie ceny komodít, ktoré začali rásť od začiatku leta (+ 2,3 percenta v septembri v porovnaní so septembrom 2015). Ceny ropy, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri výpočte inflácie, vzrástli od najnižšej úrovne v januári o takmer 55 percent. Tento nárast bude, vzhľadom k poklesu investícií do ropného sektora v posledných rokoch, a k plánovanej dohodu OPEC ohľadom zmrazenia ťažby, pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch,.

Pred dvoma týždňami Saudská Arábia prvýkrát úspešne predala svoje medzinárodné dlhopisy v hodnote 17,5 miliardy dolárov. Krajinu to môže tlačiť k tomu, aby spolupracovala na znížení ťažby. Našla si totiž nové a lacné spôsoby, ako naliať peniaze do systému. Ak sa tak stane, môže to otvoriť dvere k dohode o udržateľnej rope, ktorá by mohla mať za následok vyššiu infláciu.

V eurozóne vyššia cena ropy nevyhnutne povedie k zvýšeniu HICP (harmonizovaný index spotrebiteľských cien). Z historického hľadiska vieme, že inflácia eurozóny je silne ovplyvnená medziročnou zmenou ceny ropy. Ak bude inflácia korelovať s cenou ropy, v budúcom roku by sa mala zvýšiť približne na úroveň 2,3 percenta, teda v prípade, ak cena ropy zostane na úrovni 60 dolárov za barel. Ak aj inflácia až také dobré čísla nedosiahne, aspoň smer je veľmi jasný. Dokonca aj keby ceny ropy klesli spať na úroveň 40 dolárov za barel, inflácia v budúcom roku bude určite rásť.

Veľmi pozitívne signály ohľadom rastu cien prichádzajú z Číny, kde PPI (index cien producentov) sa nedávno opäť prehupol do kladných čísiel (+0,1% v septembri). V prípade, že tento vývoj bude pokračovať aj v októbri (PPI bude zverejnené 9.novembra), znamenalo by to, že Čína sa konečne dostáva z deflácie.

Hoci bola Čína doteraz najväčším svetovým vývozcom deflácie, takmer zo dňa na deň sa môže stať vývozcom inflácie, čo bude mať v celosvetovom meradle enormný vplyv na ďalšiu dynamiku rastu cien.

V dôsledku vyšších cien komodít a devalvácie meny v mnohých krajinách sa už tempo rastu inflácie zrýchľuje.  Vo Veľkej Británii bol CPI (index cien spotrebiteľov) v septembri na úrovni 1% v porovnaní s 0,6 percenta v auguste. Dôvodom bol pokles libry, ktorý tlačil náklady dovozov vyššie. Sme presvedčení, že trhové obavy z inflačných tlakov sú pre túto chvíľu veľmi prehnané. Zdá sa, že britskej vláde vôbec nevadí nižší kurz libry, pretože prispieva k vývozu, poskytuje podporu na akciovom trhu a dáva konkurenčnú výhodu miestnym výrobcom na úkor zahraničných výrobcov.

Slabá libra by nemala tlačiť na Bank of England, aby vydávala ďalšie ústretové opatrenia. Z tohto dôvodu si stále myslím, že v novembri je slušná šanca na ďalšie zníženie úrokových sadzieb, ktoré bude poháňať oslabovanie GBP a zvýšenie dovozných cien ako dôsledok.

Navyše v Európe je ďalším faktorom pre rast inflácie tiež nárast cien nehnuteľností. V Španielsku sú ceny realít stále 30 percent po úrovňou spred krízy, avšak v kľúčových krajinách budú ceny určite naďalej rásť, niekedy aj dosť ostro. V Nemecku ceny vzrástli o 30 percent a v škandinávskych krajinách, napríklad v Nórsku, raketovo vystrelili o 57 percent a vo Švédsku dokonca až o 70 percent.

Nárast celkovej inflácie bude mať na hospodársky rast negatívny vplyv. Prinesie však úľavu ekonomickým subjektom (súkromným aj verejným), ktorí sú ťažko zadlžení a teraz zápasia s vysokými nákladmi na kapitál.

Výnos desaťročných amerických dlhopisov vzrástol medziročne o 37 bázických bodov, 20 ročné dlhopisy o 46 bázických bodov a 30 ročné dlhopis o 38 bázických bodov. Tento rast ukazuje, že ceny dosiahli dno a vracajú sa späť na normálnu úroveň. To v súčasnej dobe nie je problém, pretože v reálnom vyjadrení americké úrokové sadzby zostanú na atraktívnej, nízkej, úrovni.

Spojené štáty: Svitá na lepšie časy?

Počas niekoľkých týždňov sa politické riziko, ktoré bolo kľúčovou otázkou, značne znížilo. Hlavné riziká sú spojené s americkými prezidentskými voľbami. Zatiaľ v národných prieskumoch verejnej mienky vedie demokratický kandidát Hillary Clintonová.

Hoci víťazstvo Hillary Clintonovej vysoko pravdepodobné, úspech demokratov ešte nie je istý. Očakáva sa, že demokrati získaju pod kontrolu senát, avšak snemovňa reprezentantov by mala zostať v rukách republikánov, čo by mohlo viesť k novým rozporom nad dlhovým stropom do konca roka.

Západná Európa: Všetko sa točí okolo výmenného kurzu

V eurozóne potvrdzujú najnovšie ukazovatele reálne hospodárske zlepšenie. Index PMI v eurozóne v októbri prekročil očakávania a dosiahol 53,7 oproti očakávaným 52,8. Očakáva sa, že Nemecko v roku 2016 zažije silnejší rast HDP, ako v USA v dôsledku veľmi dobrého druhého polroka. Všetky nemecké ukazovatele (ZEW, Ifo a PMI) sú výrazne vyššie.

Dobrý výkon eurozóny je spojený s následkami akomodatívnej menovej politiky zo strany ECB. Hoci Mario Draghi neposkytol žiadne náznaky akým smerom sa menová politika bude uberať, podarilo sa mu stlačiť euro voči americkému doláru oveľa nižšie na úroveň, ktorá je bežne označovaná ako pre centrálnu banku veľmi pohodlná.

Stredná a východná Európa a Rusko: Devalvácia rubľa bude pokračovať

Devalvácia meny je na programe aj v Rusku, i keď s takmer nulovým globálnym dosahom. Predpokladáme, že rubeľ by mohol stratiť až 10 percent svojej hodnoty voči doláru v najbližších dvoch mesiacoch. Čím sme bližšie ku koncu roka mali by sme si uvedomiť, že rubeľ býva zvyčajne slabší. Považujeme to za sezónny faktor, pretože mnohí Rusi kupujú v tomto ročnom období dolár, aby zabránili znehodnoteniu svojich úspor.

K rovnakému javu má v tomto rok dôjsť aj v Spojených štátoch, čo môže doláru pomôcť pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Úroveň zvýšenia sadzieb bude pravdepodobne pomerne obmedzená (okolo 25 bázických bodov), čo už je čiastočne započítané v cenách na trhu. Otázne je, či  centrálna banka urýchli cestu normalizácii úrokových sadzieb v roku 2017, čo je s ohľadom na globálne vyhliadky americkej ekonomiky a inflačné prognózy veľmi pravdepodobné. V tomto prípade možno očakávať ešte hlbšiu devalváciu RUB.

Možná dohoda medzi krajinami OPEC by tiež mohla zohrávať významnú úlohu vo vývoji ruskej meny. V skutku pozitívna korelácia medzi ropnou zmesou Brent a rubľom je extrémne silná (-0,98 od januára 2014 až po súčasnosť). Avšak výsledok rokovania OPEC, ktoré sú dohodnuté na koniec novembra, je dosť neistý. Aj v prípade dohody je nepravdepodobné, že by sme do konca roka boli svedkami významného a dlhodobého nárastu cien ropy. Preto potenciál rubľa na zvrat je podľa nášho názoru obmedzený.

Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch