Novým americkým prezidentom sa pravdepodobne stane Donald Trump

Novým americkým prezidentom sa pravdepodobne stane Donald Trump

Do štvrtého kvartálu tohto roka vstupujeme s extrémne nízkou volatilitou, nízkymi úrokovými sadzbami, nízkou infláciou a slabým hospodárskym rastom. Dopĺňa to veľká úzkosť a sociálna nerovnosť. Posledný kvartál v ekonomike bude o amerických prezidentských voľbách. Okrem toho je to už tradične obdobím roku, ktoré je príznačné slabým apetítom po rizikových investíciách, a opatrnosťou vlád k výdavkom zo svojich už dovtedy napätých rozpočtov. Inými slovami, predstavenie sa začína.

Som stále presvedčený, že svet nemôže prežiť ešte silnejší dolár. Napriek tomu v Saxo Bank pozorne sledujeme ako v posledných mesiacoch stúpli „náklady na kapitál“ pre neštátne subjekty a ako zdroje dolárového úverovania pomaly vysychajú. Vedie nás to k pozitívnej krátko až strednodobej predpovedi na silnejší dolár a tým pádom k možnosti poklesu menového páru EURUSD smerom k parite. Stabilizáciu páru USDJPY predpokladáme okolo hodnoty sto. Okrem toho z dlhodobého hľadiska predpokladáme pokles hodnoty zlata a striebra.

Ďalší dôvod, ktorý hovorí v prospech silnejšieho dolára, tkvie v úverovom trhu. Ukazovateľ TED spread, ktorý slúži aj ako indikátor kreditného rizika, stúpol v priebehu tohto roka o 40 bázických bodov, čo znamená rast úverového rizika. Rovnako stúpol aj súvisiaci index LIBOR, ktorý sa vzťahuje k cene peňazí medzi bankami.

Federálny rezervný systém (Fed) je stále na ťahu so zvyšovaním sadzieb. Trhy však očakávajú až dve zvyšovania. V dnešnej situáciíje veľmi pravdepodobné, že k zvýšeniu sadzieb dôjde až v decembri, teda po voľbách. So 60 percentnou pravdepodobnosťou to bude o 0,25 percenta.

Kým Fed váha so zvyšovaním sadzieb, ostatným centrálnym bankám, ako ECB, Bank of England a Bank of Japan, dochádzajú možnosti ako podporiť trh. Nedávno sme mohli byť svedkami, že aj politici už nepriamo priznávajú, že kvantitatívneuvoľňovanie nefunguje. Zároveň tlačenie peňazí len zväčšuje bublinu v oblasti bývania a trhov. Konečne tak svitá na lepšie časy a politici si uvedomujú, že je potrebné začať robiť niečo iné.

Nové je staré. Platí to stále, a to i pri súčasnom snení o fiškálnej expanzii, ktorá by mohla zachrániťsvet. Ide o liek, ktorý už bol raz, v roku 2009, keď bolo potrebné nakopnúť nový hospodársky cyklus, použitý. Je tu však ďalšíháčik, ktorý musíme brať do úvahy.

Fiškálne deficity idú ruka v ruke s rozhodnutiami politikov. Vlády sa však aktuálne, z pohľadu výdavkov,

nachádzajú na diéte. Platí to najmä pre veľké západné ekonomiky, ako Spojené štáty americké, Francúzsko a Nemecko. Dôvodom sú blížiace sa voľby. Ako je zvykom, počas volieb sa nič nedeje a rovnako je tomu aj v nasledujúcich sto dňoch. Preto, hoci sa bude tento rok stále viachovoriť o fiškálnych stimuloch ao tom, ako by mali štáty viac investovať do infraštruktúry, v skutočnosti budú ale politici a ich plány zavreté v zvieracej kazajke. Opäť teda budeme počuť vyhlásenia: „ešte nie, možno na budúci rok“.

Už teraz teda môžem povedať, že aj rok 2017 bude len ďalším strateným rokom bez hospodárskeho rastu. Pozitívne však je, že pravdepodobne dôjde k rozvratu a zmenám, ktoré dajú veci do pohybu. Ja sám už po tejto nutnosti zmeny volám niekoľko rokov.

Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump vyhrať americké voľby môže aj nemusí. Jeho voličov a podporovateľov však nemožno prehliadať. Sociálna zmluva je totiž narušená a o dôsledky nebude núdza.

Osobne si myslím, že novým americkým prezidentom sa D. Trump stane. Vôbec nie kvôli jeho zásadám a ani nie pre jeho názory, ale preto, že predstavuje vzdor voči súčasnému zriadeniu. Ak D. Trump zasadne do Bieleho domu, nestane sa tak pre jeho osobnosť, ale pre hlbokú neobľúbenosť jeho súperky, demokratickej kandidátky Hilary Clintonovej reprezentujúcej pokračovanie súčasného smerovania krajiny.

Mali by sme si uvedomiť, že spoločenská zmluva sa vytvárala stáročia a bola postavená na dôvere, že obaja, ovládaní aj vládnuci, z nej budú profitovať. Avšak v súčasnej ekonomike predstierania a predlžovania to už neplatí. Ovládaní stratili prácu, disponibilný príjem a ich vieru v budúcnosť.

Každý politik, ktorý sa bude chcieť zmocniť úradu kdekoľvek na svete a bude predstavovať opak súčasného zriadenia, bude zvolený. Opäť pripomínam, že to nebude na základe jeho zásluh, alebo myšlienok, ale len preto, že tento svet už má po krk politikov s nemeniacou sa agendou. Títo politici predstavujú súčasný svet, v ktorom dochádza k najväčšej nerovnosti, najnižšej produktivite, riadenému mechanizmu sadzieb,spolu s najnižšou volatilitou všetkých čias a maximálnou nespokojnosťou.

Myslím si, že štvrtý kvartál nám prinesie prvé náznaky zmien v politickom procese. Vyvolá to vyššiu volatilitu na trhoch. Spočiatku ostane trh v šoku. Zistí totiž, že jeho portfólio je príliš korelované a že ani bezpečné prístavy, dlhopisy a zlato, už nie sú dostatočne bezpečné.

V súčasnosti je až 60 percent všetkých aktív v korelácii. Znamená to, že neexistuje žiadna prekážka a všetky aktíva sa pohybujú v rovnakom smere. Inými slovami, za posledných osem rokov sme sa nepohli nikam. Stále sa totiž pohybujeme v kruhu. Trhy sú týmto neustálymrotovaním vyčerpané a neostal už nikto, kto by chcel v tomto smere pokračovať.

Všetky makroekonomické zmeny v histórii pochádzali z politických chýb. Bude síce obrovskom chybou, keď sa D. Trump stane americkým prezidentom, avšak dá to do pohybu rozvrat systému, ktorý svet potrebuje.

Pripravte sa na hrboľatú cestu, odporúčame vziať si ochrannú helmu. Táto cesta nám ukáže mnoho falošných predpokladov, na ktorých bol tento trh postavený.

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
donald_trump_speech_2013
Vráti nás D. Trump do éry prezidenta R. Nixona?
16517190391_6fd7e0f16c_b
Britská premiérka odkrýva karty
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch