Zlato ako bezpečné aktívum dostáva trhliny

0
zlate tehlicky

Zlato je považované za defenzívny titul. Znamená to, že investori sa k nemu upínajú v časoch nepokoja, teda keď sa všetko ostatné správa nevypočítateľne, vtedy zlato získava na popularite. Aktuálny vývoj však naznačuje, že v súčasnosti to tak celkom neplatí. Hoci klesajú výnosy na dlhopisoch a akcie tú pod tlakom, investori sa k zlatu nehrnú.

Zlato je tak, po tom, čo sa nedokázalo posunúť vyššie, opäť v defenzíve. Niekoľko posledných dní sa obchodovalo v pomerne úzkom pásme po úrovňou 1345.

Z júnových maxím žltý kov dokázal klesnúť až na úroveň okolo 1320 dolárov za uncu. Protichodnou silou boli silnejšie čísla americkej spotrebiteľskej dôvery, ale aj skutočnosť, že dolár sa opäť posilňuje.

V utorok sme mali možnosť vidieť určitý pokles výnosov dlhopisov. To že zlato nedokázalo tento stav využiť na posilnenie sa, a to aj v časoch, keď sú akcie pod tlakom, dáva jasný signál o tom, že trhy nepovažujú zlato za pripravené, alebo schopné, rásť opäť vyššie.

Status bezpečného prístavu tak dostáva trhliny. Preč sú časy z roku 2013, keď sa hodnota unce zlata blížila k úrovni 1700 dolárov. Aktuálne sa kov musí pravdepodobne dostať ešte nižšie, aby trh usúdil, že je schopné opäť rásť.

graf-obrazok

Autor: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať