Má OPEC poslednú šancu uzavrieť dohodu?

Má OPEC poslednú šancu uzavrieť dohodu?

Domnievať sa, že 17.apríla sa v Doha dočkáme uzavretia dohody o zmrazení ťažby ropy je chybné. Výsledok tohto stretnutia bude irelevantný, cena barelu ropy sa bezprostredne nezvýši,  rovnako ako sa nevyrovnajú verejné financie prevažnej väčšiny krajín produkujúcich túto surovinu.

Aj keď cena barelu ropy od polovice roka 2014 výrazne poklesla, celkovo stále zostáva nad svojou dlhodobou priemernou cenou. Od roku 1861 až po súčasnosť sa priemerná cena za barel pohybuje okolo 33,90 dolára. Historická analýza nám  umožňuje dospieť k názoru, že anomáliou nie je aktuálne obdobie, ale naopak obdobie medzi rokmi 2011 až 2014. Výnosy z ropy neboli od prvej priemyselnej revolúcie konštantné.

Aby došlo k uzavretiu dohody, musí existovať konvergencia záujmov. K tomu ale doteraz nedošlo. Irán a Irak sa snažia znovuzískať stratený podiel na trhu. Nie je prekvapením, že mesačná produkcia Iránu sa v porovnaní s júnom 2014 zvýšila o 13 percent a Iraku medziročne až o 32 percent.  To jasne ukazuje, že tieto krajiny nie sú na zmrazenie produkcie pripravené.

V krátkodobom horizonte sa trh zameriava na Irán, avšak v dlhšom horizonte zohráva najväčšie riziko na strane ponuky zvýšenie produkcie zo strany Iraku.  Obe krajiny majú nesporne na reguláciu svetového trhu, ktorú odštartovala Saudská Arábia a ďalšie krajiny, veľký vplyv. V oboch prípadoch nebol ropný priemysel schopný prispôsobiť sa klesajúcim cenám.

Mesačná produkcia ropy kvôli tomu v porovnaní s júnom 2014 klesla vo Venezuele o 0,3% a v Alžírsku až o 6,7%. Obe tieto krajiny sú na ostrie noža. Je pravdepodobné že obe sa uchýlia k výnimočným strednodobým finančným opatreniam ako napríklad k devalvácii meny, zmrazeniu cien, či kapitálovým kontrolám. V dlhšom časovom horizonte do úvahy pripadá aj medzinárodná pomoc.

V súvislosti s dlhodobo nízkymi cenami sa nevyhnutné kroky v ropných krajinách dajú zhrnúť do dvoch bodov. Po prvé, cena barelu musí pokryť výrobné náklady, čo je v súčasnosti, vrátane Venezuely, na úrovni 23,50 dolára za barel. Po druhé, je nutné nájsť kompromis na akej úrovni sa má udržať cena ropy, aby tieto krajiny ekonomicky prežili aj za tých najmenej priaznivých podmienok. Tento proces sa už začal.

Členovia OPECu sa rozhodli situáciu riešiť diverzifikovaním svojich zdrojov príjmov, predajom nepotrebných aktív, alebo využitím medzinárodných pôžičiek, ktoré sú v súčasnom prostredí nízkych úrokových sadzieb mimoriadne dostupné. S ohľadom na schopnosť adaptácie štátov Perzského zálivu a národných stratégií Iránu a Iraku, nemá kartel v krátkodobom horizonte povinnosť uzavrieť dohodu za každú cenu.

Existujú tri scenáre rokovania v Doha:

1. Žiadna dohoda sa neuzavrie. 

V tomto hypotetickom prípade by cena ropy mohla vo veľmi krátkom časovom horizonte rýchlo klesnúť až na úroveň 30 – 33 dolárov. Následne by sa v strednodobom horizonte postavila znovu na nohy a vrátila sa k obchodovaniu v rozsahu z posledných niekoľkých týždňov, teda medzi 35 až 40 dolármi.

Vzhľadom na informácie, ktoré máme v súčasnej dobe k dispozícii a trhové fundamenty, ide o veľmi pravdepodobný scenár. Doha by tak bola v konečnom dôsledku pre investorov bezvýznamnou udalosťou. Globálna dohoda zo strany OPECu by mala byť vyhlásená až v júni budúceho roka.

2. Bude uzavretá minimálna dohoda

Takáto dohoda by znamenala zmrazenie ťažby v niekoľkých krajinách podľa dohody z februára. No tento výsledok by nevyriešil problém nadmernej ponuky na trhu a tlak na znižovanie cien by pokračoval. Okrem toho by bolo otázne dodržiavanie podmienok zmluvy všetkými zainteresovaným stranami.

Rusko vo februári predstavilo pomerne liberálny návrh o obmedzení ťažby. Ale ťažba ropy sa v marci v Rusku i naďalej zvyšovala. Kulminovala na rekordných úrovniach od konca sovietskej éry, konkrétne 10,91 milióna barelov denne. Takáto minimálna dohoda nie je v záujme Saudskej Arábie, nakoľko by tým dala bianko šek Iránu, ktorý by si zobral späť svoj stratený trhový podiel.

3. Uzavrela by sa celosvetová dohoda vrátane Iránu.

Dohoda by mohla obsahovať osobitné ustanovenie, ktoré by dávalo Teheránu možnosť omeškania, aby pred celkovým zmrazovaním mohol dosiahnuť vyššie úrovne produkcie. Išlo by o najmenej zlý možný scenár pre všetky producentské krajiny. Znamenalo by to, že na Irán by bol vyvinutý silný tlak, aby dohodu prijal.

Ide o jediný hypotetický prípad, kedy by sa cena barelu mohla zvýšiť nad cieľovú úroveň 50 dolárov, ktorú si OPEC stanovil v strednodobom horizonte. Takáto dohoda by sa však neimplementovala ľahko a vyžadovala by si prísnu kontrolu trhových cien zo strany OPECu. V skutočnosti však organizácia nemôže dovoliť, aby sa cena ropy dostala späť na úrovne okolo 50 až 60 dolárov za barel, pretože takto by boli americkí producenti bridlicovej ropy opäť ziskoví a mohli by zaplaviť trh vlastnými dodávkami bridlicovej ropy.

Aj v prípade celosvetovej dohody teda nebude OPEC schopný predchádzať vzniku neodvratnej hrozby novej irackej produkcie a ropy z bridlíc. Navyše vďaka nových inovatívnym technológiám klesajú prevádzkové náklady na ťažbu veľmi rýchlo. Členovia OPECu sú si preto vedomí, že jediným výsledkom môže byť len získanie času, ktorý musia využiť na diverzifikáciu svojej ekonomiky, prípadne zreformovanie svojich chorých sociálnych systémov a prispôsobenie sa na éru nízkych cien čierneho zlata.

Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Štítky
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
16517190391_6fd7e0f16c_b
Britská premiérka odkrýva karty
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch