Komoditný trh po zúfalých mesiacoch vykazuje známky oživenia

Komoditný trh po zúfalých mesiacoch vykazuje známky oživenia

Pacient bol chorý tak dlho, že sme skoro zabudli, ako by mohol vyzerať sektor robustných komodít. Striebro a zlato sa však už odlepili od dna a ropná rely naznačuje stabilizáciu. Nateraz však budú vyšší rast ropy limitovať fundamenty.

Komodity vykazujú konečne po brutálnom výpredaji z posledných mesiacov známky života. Počas prvého štvrťroku klesol komoditný index Bloomberg na 17ročné minimum. Stál za tým spomaľujúci sa dopyt a nadbytok zásob, ktorý panoval na viacerých trhoch.  

Dopad klesajúcich cien pomohol sčasti zmieniť prudký pokles výrobných nákladov v ťažobných a energetických spoločnostiach spôsobený slabšími lokálnymi menami. No hoci to na jednej strane pomohlo výrobcom ustáť pokles tržieb, na druhej strane to predĺžilo fázu konsolidácie, pretože nevyhnutné úpravy v produkcii sa realizovali veľmi pomaly.

Známky stabilizácie

Neistota ohľadom smeru globálneho rastu bola pre globálny dopyt po kľúčových komoditách ďalším rizikom. Aj keď boli ceny mnohých komodít takmer likvidačné, začali sa už počas marca objavovať známky stabilizácie.

V prvom štvrťroku sa darilo z komodít najlepšie zlatu, čo bolo pre mnohých prekvapením. Začiatkom roka bola cena zlata ešte na dlhodobom minime. Potenciál sa ale ukrýval v obavách zo zvyšujúcich sa úrokových sadzieb v USA a v stúpajúcej cene dolára. Ak sa pozrieme späť, rely, ktorá nasledovala, nás ani nemusela veľmi prekvapiť, pretože smer zlata a dolára po začiatku cyklu zvyšovania úrokových sadzieb sa v Spojených štátoch amerických vykazoval vysokú volatilitu aj v predchádzajúcich štyroch prípadoch.

Vyššie ceny zlata sú zvyčajne spôsobené neistotou, klesajúcimi úrokovými sadzbami, volatilitou akciového trhu, slabším dolárom a stúpajúca infláciou. Ku všetkým týmto faktorom okrem posledného v niekoľkých uplynulých mesiacoch došlo a to pravdepodobne napomohlo obrátiť sentiment voči zlatu.

Zlato ťaží najmä z neistoty

Vstupujeme do druhého štvrťroka a zlato si, aj napriek zlepšeným trhovým podmienkam v iných oblastiach, naďalej uchováva svoju silu. Niektorí ľudia považujú zlato za „prvý varovný signál“, ktorý napovedá, že nie je všetko v poriadku. Ak tomu tak naozaj je a zlato ide hore z tohto dôvodu, nemali by sme očakávať žiadne výrazné oživenie u komodít závislých na raste, ako napríklad u priemyselných kovov a energií.

Nákupy zlata boli počas prvého štvrťroka takmer nepretržité a hedge fondy išli pri futures z rekordných short pozícií k najväčším net-long pozíciám za 13 mesiacov. Investori využívajúci produkty kryté fyzickým zlatom urobili z tohto štvrťroka najsilnejšie obdobie akumulácie zlata od doby, kedy Federal Reserve zaviedol po finančnej kríze začiatkom roka 2009 kvantitatívne uvoľňovanie.

Napriek neúspechu budú centrálne banky v experimentoch s nízkymi, či zápornými úrokovými sadzbami naďalej pokračovať. To a neschopnosť dolára pohnúť sa vyššie, najmä voči euru, pokladáme medzi hlavné pozitívne sily na tohtoročnom finančnom trhu, najmä v porovnaní s minulým rokom, keď sa investori až príliš zameriavali na správne načasovanie prvého zvýšenia amerických úrokových sadzieb.

Asi 16 biliónov amerických dolárov nahromadeného suverénneho dlhu štátov vynáša v súčasnosti jedno percento alebo menej (Bloomberg). Tento pohyb k ešte nižším alebo dokonca negatívnym úrokovým sadzbám je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý sa zlato úspešne vrátilo do portfólií investorov. Centrálne banky, možno na rozdiel od Federálnej komisie pre voľný trh amerického Fedu (Federal Open Market Committee – FOMC), budú režim nízkych sadzieb naďalej podporovať. Investori s týmto vedomím uvažujú o zlate ako o dlhodobej investícii.

Zlato potiahne striebro

Napriek tomu si však nemyslíme, že zlato zopakuje počas druhého štvrťroka svoj skvelý výkon. Silné momentum a schopnosť ignorovať nepriateľské správy o cene by mali pomôcť dosiahnuť, ale nie prekonať hranicu 1,310 dolárov za uncu. Očakávame, že sa žltý kov bude dlhšie obdobie obchodovať v pásme s kľúčovou podporou na úrovni 1,190 dolárov,  čo je o úroveň vyššie, než kde boli v poslednom štvrťroku zakladané nové dlhé pozície.

Ak sa trh nedostane do stavu prílišných obáv, čo zvyčajne uprednostní zlato pred inými kovmi, domnievame sa, že pozornosť sa ujde aj striebru. Striebro spadlo oproti zlatu počas prvého štvrťroku na osemročné minimum. Polovica celkovej globálnej produkcie striebra pritom vzniká ako vedľajší produkt ťažby priemyselných kovov. Ďalšie obmedzovanie produkcie v tomto odvetví zníži produkciu striebra, a tým zlepší jeho fundamentálny výhľad. Počas budúceho štvrťroku preto naďalej uprednostňujeme striebro pred zlatom.

Vyššiemu rastu ropy budú brániť fundamenty

Ropa sa na začiatku roku 2016 dostala do úlohy, kedy ovplyvňovala pohyb úplne všetkého. Zvýšené riziko úverovej krízy v odvetví energetiky, petrodolarové fondy predávajúce aktíva, spomalenie Číny a deflačná špirála zvýšili závislosť ropy, akcií a úverových trhov.

V poslednom období sa však sentiment na rope, v porovnaní s temným obdobím z polovice januára, kedy sa Brent dotkol 12ročného minima, podstatne zlepšil. Nastaviť dno mu pomohlo hneď niekoľko faktorov.

Patrí medzi ne ochota organizácie OPEC usmerňovať cenu prostredníctvom verbálnej intervencie, ďalej menšie obavy o dopyt v súvislosti s Čínou ako aj prerušenie dodávok v rámci krajín organizácie OPEC i mimo nej.

Ešte dôležitejšie však je nové spomalenie produkcie Spojených štátov, ktorého pokračovanie sa očakáva v nasledujúcich mesiacoch.

Trh sa konečne začne zameriavať na to, kedy sa skrížia krivky ponuky a dopytu. Skôr zmienené udalosti prispejú k tomu, že to bude skôr ako v roku 2017, čo sa očakávalo doteraz. Dosiahnutie rovnováhy medzi ponukou a dopytom je však jedna vec, ďalšou je zbaviť sa globálneho previsu zásob, čo potrvá nejaký čas.

Autor: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
bitcoin-mena
Bitcoin pokoril hranicu 1000 USD
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
china-shanghai
10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2017
ookaf0dklazvjhshwqodpocdph3qjhzy
Trhy už absorbovali Renziho rezignáciu
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch