ECB vo štvrtok určite niečo urobí (možností je viacero)

ECB vo štvrtok určite niečo urobí (možností je viacero)

December bude pre centrálne banky náročným mesiacom. Je otázkou, či štvrtkové stretnutie predsedníctva ECB bude novým míľnikom v uvoľňovaní monetárnej politiky. Za posledných niekoľko týždňov už pripravilo pôdu pre ďalšie uvoľňovanie niekoľko predstaviteľov centrálnej banky.

ECB má v ponuke tri možnosti:

1. prvou je len zníženie základnej depozitnej sadzby a ponechanie si priestoru pre ďalšie uvoľňovanie monetárnej politiky.

Zvýšenie depozitnej sadzby je obľúbeným nástrojom ECB. Náš základný scenár je preto založený na znížení sadzieb o desať až 20 bázických bodov, čo by znamenalo pokles z -0,2 percenta na – 0,3 až – 0,4 percenta.

Takéto rozhodnutie by bolo v súlade s trhovými očakávaniami. Existujú tri hlavné argumenty v prospech tohto minimalistického variantu.

  • Súčasná úroveň eura k doláru je pre ECB vyhovujúca. Optimálny je z toho pohľadu kurz medzi 1,12 a 1,15.
  • Nedávno zverejnené čísla Indexu nákupných manažérov hovoria skôr o potrebe utiahnuť monetárnu politiku, ako uvoľniť ju
  • ECB si musí nechať v zálohe ešte nejakú muníciu, ak by sa vývoj cien v eurozóne ešte viac zhoršil, alebo ak by trhy prepadli panike spôsobenej obavami zo zvyšovania sadzieb Fedu.

V polovici novembra vyjadril šéf ECB Mario Draghi vo vystúpení pred Európskym parlamentom obavy zo spomalenia rastu inflácie v budúcom roku. Na rozdiel od jeho predchodcu sa spolieha pri posudzovaní pohybu cien na jadrovú infláciu. Jean-Claude Trichet to však nepokladal za spoľahlivý indikátor.

Od bodu 0,6 percenta na začiatku roka vzrástol harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) v októbri na hodnotu 1,1 percenta, čo je najviac za posledné dva roky. Hoci strach zo stagnácie jadrovej inflácie na budúci rok nie je tak celkom neopodstatnený, je pravdepodobné, že začiatkom budúceho roka stúpne inflácia smerom k 1,3 percentu. Nie je tu teda urgentná potreba intervencie.

Ponechanie si priestoru necháva ECB ešte stále možnosť prehodnotiť aktuálnu politiku na jar budúceho roku. Banka bude mať k dispozícií viac ekonomických údajov a zároveň bude môcť reagovať na rýchlosť zvyšovania sadzieb v USA, čo stále vyvoláva veľké otázky. Až potom môže byť ECB naozaj v pozícii kvalifikovaného rozhodovania sa, či rozšíriť program kvantitatívneho uvoľňovania aj po septembri budúceho roka, alebo či ho zintenzívniť.

2. Zaviesť dvojstupňovú sadzbu s cieľom zvýšiť tlak na banky

ECB prirodzene pracuje aj so širokým radom nástrojov, ktoré môžu zahŕňať i dvojstupňovú sadzbu. Znamenalo by to úročenie vkladov komerčných bánk v centrálnej banke dvomi rôznymi sadzbami podľa veľkosti ich depozít. Banky s vysokou mierou depozít, teda najmä veľké európske banky, by boli úročené horšie ako banky s menšou mierou depozít. Cieľom takéhoto opatrenia by bolo opäť tlačiť na banky, aby tie poskytovali viac úverov.

Úvodná sadzba by mohla začínať na – 0,3 percente a “trestná” sadzba by mohla byť – 0,4 percenta. Nie je možné povedať, či by takýto systém aj skutočne fungoval. Keď by sa ECB naozaj rozhodla pre tento nástroj, bude to ďalším rozšírením bezprecedentného súboru nástrojov monetárnej politiky, ktorá hovorí o bezradnosti centrálnych bankárov v boji s defláciou a nízkym hospodárskym rastom.

3. Uviesť novú monetárnu “bazuku” s cieľom prekvapiť trhy

S očakávaním stagnácie inflácie na budúci rok sa môže ECB v snahe šokovať trh uchýliť aj k zavedeniu novej monetárnej bazuky. K dispozícií je viacero nástrojov, ako zosilniť súčasný program kvantitatívneho uvoľňovania. Napríklad jeho predĺženie, alebo zvýšenie mesačného objemu výkupu, rozšírenie o nové aktíva ako napríklad lokálne dlhopisy, alebo obmedzenie výkupu trojáčkových štátnych dlhopisov len na 25 percent balíka.

ECB by sa tak mohla pokúsiť kapitalizovať prvok prekvapenia. Modifikácia programu QE by mohla ísť ruka v ruke so znížením depozitnej sadzby. Ešte viac by sa tak umocnil psychologický dopad na trhových hráčov.

Z krátkodobého hľadiska však vyzerá tento scenár ako veľmi nepravdepodobný. Vyžadovalo by si to napríklad široký konsenzus v predsedníctve banky a zároveň informačnú podporu, ktorá by zdôraznila naliehavosť takto razantnej akcie.

Dnes sú debaty o nej len v úvodnom štádiu. Nemeckí členovia ECB, Jens Weidmann a Sabine Lautenschläger sú proti ďalšiemu tlačeniu peňazí. Navyše vyvstáva riziko, že neustála snaha centrálnych bánk prekvapovať trh spôsobí, že raz už nebudú k dispozícií žiadne nové nástroje, ktoré by na to mohli byť použité.

Limity expanzívnej monetárnej politiky

Za posledných pár rokov sa stalo neuveriteľne ťažké predpovedať zmeny v monetárnej politike. Je stále viac ťažšie zistiť, ako centrálne banky analyzujú makroekonomické dáta. Túžba niektorých, vrátane ECB, neustále proaktívne odpovedať na očakávania trhu je značne mätúca, čo oslabuje účinky expanzívnej politiky. Eurozóna čelí paradoxu, že monetárna politika nikdy nebola tak uvoľnená ako teraz a účinky sa stále nedostavujú.

Hlavným pozitívnym efektom intervencií ECB bolo znehodnotenie eura. Pre Francúzsko znamená pokles kurzu spoločnej meny o desať percent zvýšenie exportu, napríklad automobilového priemyslu, o osem percent a vytvorenie zhruba 20 až 30 tisíc nových pracovných miest.

Pád eura súvisí s nízkymi úrokovými sadzbami na dlhopisovom trhu, ktoré sú najnižšie v histórii. Dnes má až 30 percent národných dlhopisov v eurozóne negatívny výnos. Pri nemeckých dlhopisoch je to až polovica dlhopisov.

Napriek týmto pozitívnym aspektom zostáva, v porovnaní s cieľom centrálnej banky, rast stále slabý a inflácia nízka. Je čas uznať si, že monetárna politika už nie je tak efektívna ako bývala. Mario Draghi s tým nepriamo súhlasil koncom novembra, keď zdôraznil fakt, že zrýchleniu rastu inflácie by pomohol rast nominálnych miezd v sektore služieb. Tento odkaz bol určený najmä Nemecku. No to ho s najväčšou pravdepodobnosťou nevypočuje.

Tancujúce centrálne banky

Rozdiel medzi smerovaním monetárnych politík na dvoch stranách Atlantiku podstatne zasiahne finančné trhy. Vyvolá to prirodzene ďalšiu volatilitu na devízových trhoch, čo môže viesť k ďalšiemu priblíženiu kurzu eura a dolára smerom k parite. Technická analýza hovorí, že hlavná psychologická podpora sa nachádza v zóne od 1,0450 až 1,0500. No keď dôjde k jej prelomeniu shortové opčné pozície môžu pomôcť dosiahnuť paritu veľmi rýchlo. Kurz jedna k jednej je tak opäť v dohľade. Keď k nemu nedôjde koncom decembra, bude ako neodvratný dôsledok protichodných makropolitík Európy a USA na programe na budúci rok.

Budeme svedkami vzájomnej spolupráce jednotlivých makropolitík štátov a zoskupení. Švajčiarska národná banka by napríklad mohla už 10. decembra povoliť depozitné sadzby v boji so zhodnocovaním švajčiarskeho franku. Úrok by mohol klesnúť na nové minimum jedného percenta.

Rozvíjajúce sa krajiny závisiace viac na Fede ako na ECB budú s konkrétnymi krokmi čakať až do 16. decembra. V tomto kontexte by mohlo byť jednou z najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík s rastúcim sadzbami Turecko. Žiadna z centrálnych bánk však už nedokáže trh prekvapiť. Koordinácia jednotlivých politík naprieč svetom a medzi dolárovou a eurovou zónou je totiž ľahko predvídateľná.

Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Spracované podľa informácií
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
bitcoin-mena
Bitcoin pokoril hranicu 1000 USD
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
china-shanghai
10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2017
ookaf0dklazvjhshwqodpocdph3qjhzy
Trhy už absorbovali Renziho rezignáciu
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch