Môže Fed prekvapiť tak ako ECB minulý týždeň?

0

Minulotýždňové zasadnutie predsedníctva ECB prichytilo trhy nepripravené. Vyjadrenia prezidenta centrálnej banky Maria Draghiho v silne holubičom tóne totiž znamenali pre euro prudký pád.

M. Draghi jasne naznačil, že ECB „prehodnotí“ program kvantitatívneho uvoľňovania a bližšie informácie oznámi v decembri. Podobne pokračoval šéf banky aj pri následných otázkach a odpovediach, kde uviedol, že predsedníctvo ECB sa zaoberalo ďalším znížením už teraz záporných depozitných sadzieb (-0,2 %). Trh reagoval výpredajom eura a kurz EURUSD sa koncom týždňa dostal blízko hodnoty 1,10, čo je najmenej od tohto augusta.

ECB má len obmedzený priestor na inovovanie jej aktuálnej monetárnej politiky. Osobne som teda mierne prekvapený rýchlosťou a silou reakcie eura na závery tohto stretnutia. No zrejme tu ešte nejaký priestor je. Euro teda môže ísť ešte ďalej nadol. Čo má ECB v zálohe? Je to zvýšenie rýchlosti, alebo zmena štruktúry nakupovaných dlhopisov, ďalšie zníženie sadzieb alebo predĺženie času plánovaného výkupu dlhopisov, možno až do polovice roka 2017 alebo aj na neskôr.

Stále si myslím, že trvalejší posun inflácie v eurozóne smerom nahor si bude vyžadovať fiškálnu expanziu členských štátov EÚ. O niečo podobné už M. Draghi vlády žiadal.

Pre euro, ale najmä pre pár EURUSD, bude musieť pre ďalší pokles kurzu dôjsť zo strany americkej centrálnej banky k signálom ochoty zvyšovať sadzby.

V stredu sa uskutoční jeden z ďalších mítingov komisie FOMC Fedu. Od tohto stretnutia je len veľmi ťažko možné očakávať nejaké nové stanovisko. Míting nebude sprevádzať ani tlačová konferencia, alebo zmena prognóz Fedu.

Od zverejnenia už druhej slabej správy o zamestnanosti v rade pritom klesli očakávania trhu na zvýšenie sadzieb Fedu na nové minimum v tomto ekonomickom cykle. Prvé zvyšovanie sadzieb sa tak neočakáva skôr ako v lete budúceho roku. Z tohto hľadiska je aj hypoteticky nemožné, aby stredajšie stanovisko komisie FOMC prekvapilo trh rétorikou v prospech ďalšieho uvoľňovania monetárnej politiky.

No na druhej strane, po minulotýždňovom stretnutí ECB, vidíme, že tu existuje citeľný potenciál pre volatilitu kurzu smerom nahor. Kurz páru EURUSD pravdepodobne zostane nejaký čas v pásme 1,05 až 1,15. To platí za predpokladu, že americké makro-dáta budú opäť neuspokojivé. Je ale pravdepodobné, že FOMC bude tento týždeň chcieť udržať možné zvyšovanie sadzieb v decembri ešte stále na stole. Trh na to nie je vôbec pripravený.

Rovnako ako ani na prípadne pozitívne prekvapenie v podobne piatkových výsledkov americkej inflácie a ani na pozitívne čísla amerických miezd za október. Ich zverejnenie v piatok 6. novembra sa pritom už dlhšie očakáva. Aj iné indikátory naznačujú zlepšovanie amerického pracovného trhu. Keď sa budú dáta naďalej zlepšovať a Fed sa vráti k rétorike smerujúcej k zvyšovaniu sadzieb, mohli by sme sa na prelome rokov dočkať prelomenia parity EURUSD.

Autor: John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať