Monetárna politika je v slepej uličke

Monetárna politika je v slepej uličke

Septembrové status quo Federálneho rezervného systému (Fed) potvrdilo, aké ťažké je pre centrálne banky ukončiť mimoriadne opatrenia, ktoré zaviedli v reakcii na krízu v roku 2008. 

Váhanie predsedníčky Fed Janet Yellenovej a chaos, ktorý na trhu panuje od augusta ako by potvrdzovali, že zastaviť ústretovú monetárnu politiku je nemožné, ak sa nezmierime s tým, že by takýto krok spustil novú globálnu krízu.

Trhy si zvykli na dlhodobo nízke úrokové sadzby, čo viedlo v rokoch 2008 až 2015 k nárastu verejných a súkromných dlhov na 57 biliónov USD. Prudký nárast verejného dlhu predstavuje takmer polovicu tohto rastu. Je to výsledok fiškálneho stimulu a opatrení prijatých na záchranu celosvetového bankového systému. V najvyspelejších krajinách vzrástla tiež zadlženosť domácností, s výnimkou USA, kde sa finančná situácia domácností zlepšila v dôsledku nesplácania hypotekárnych úverov na bývanie.

Fed si je vedomý, že príliš rýchly a príliš vysoký rast úrokových sadzieb by mohol mať následky podobajúce sa odpáleniu nukleárnej bomby. Celý systém by sa mohol zrútiť a nie je vôbec isté, či by centrálne banky tentoraz boli schopné požiar uhasiť. Ich úderná sila sa zmenšila, pretože ich súvahy sú vystavené vplyvu fluktuácií trhu a ich dôveryhodnosť výrazne utrpela, pretože nimi prijaté opatrenia nepriniesli posilnenie ekonomiky.

Návrat finančného prebytku

Rovnaké chyby, ktoré viedli k finančnej kríze, sa teraz po celom svete znovu opakujú. Prístup k úverom, ktorý bol určitú dobu sťažený, sa opäť zjednodušuje, čo vedie k nadmernej zadlženosti a špekulatívnym bublinám. V Spojených štátoch môžu klienti, ktorí nakupujú prvýkrát, získať úvery pokrývajúce až 97 % hodnoty ich nákupu. V Spojenom kráľovstve sa trh s bývaním uberá, vďaka programu na podporu prvého nákupu, ktorý bol zavedený v roku 2012, rovnakým smerom. Program sa stretol s takým úspechom, že polovica hypotekárnych úverov patrí klientom nakupujúcim prvýkrát. Taký podiel sa nevyskytol od roku 2000.

Ambície Davida Camerona urobiť zo Spojeného kráľovstva krajinu vlastníkov sa blíži k naplneniu. Ľahší prístup k úverom, najmä pre záujemcov nakupujúcich prvýkrát, sa systematicky využíval ako politická odpoveď, ktorá mala uspokojiť všetkých tých, na ktorých globalizácia zabudla.

Počas posledných 20 rokov iba dve časti svetovej populácie zaznamenali rast svojich príjmov: Číňania a horné jedno percento. Na druhej strane spektra sa nachádza stredná a pracujúca trieda v západných krajinách a chudobnejší občania, pre ktorých má rastúci objem obchodnej výmeny a odstránenie opatrení obmedzujúcich obchodovanie len málo badateľný ekonomický prínos.

Stagnujúci príjem ich prinútil požičiavať si za atraktívne sadzby, aby si udržali svoj životný štandard, ktorý doteraz zabezpečoval sociálny zmier. Táto záplata, ktorú politické autority objavili, je však klamná. Ak by

prišlo čo i len k miernemu zvýšeniu úrokových sadzieb, najmenej stabilné domácnosti nebudú schopné splácať svoje dlhy, čo bude mať negatívny vplyv na dopyt a ekonomickú aktivitu.

Rastúca príjmová nerovnosť

Aj keby európske HDP v nasledujúcich rokoch rástlo o  dve percentá ročne, čo by viedlo k poklesu nezamestnanosti, bol by tento rast len ​​krátkodobým úspechom, pretože finančný systém sa v skutočnosti neunavil a nevyčerpal, čím ani nezačal naozajstný boj proti nerovnosti. Žijeme uprostred obrovskej špekulatívnej bubliny, možno väčšej ako v roku 2007, ktorá je výsledkom vzostupu tieňového bankovníctva a kvantitatívneho uvoľňovania zo strany centrálnych bánk.

Môžeme poďakovať ekonómovi Thomasovi Pikettymu za to, ako si uťahuje z postavy rentiera, podobne ako to pred desaťročiami robil John Maynard Keynes, ale jeho dlhodobá analýza zanedbáva nerovnomerné rozdelenie príjmov, a to napriek skutočnosti, že táto situácia dostatočne vysvetľuje minulú krízu aj krízu, ku ktorej práve smerujeme.

V období 1914-1950 došlo k bezprecedentnému zníženiu príjmovej nerovnosti, avšak tento vývoj sa následne prudko zastavil. Mzdový rozdiel medzi tými, ktorí majú prístup k znalostiam a technológii a tými, ktorých vedomosti nie sú dostačujúce pre vysoko kvalifikované pracovné pozície sa zväčšuje a bude sa naďalej zväčšovať s postupnou digitalizáciou a robotizáciou ekonomiky. Táto zvyšujúca sa príjmová nerovnosť vysvetľuje, prečo dopyt, ktorý je vo vyspelých ekonomikách tradičným podporným faktorom, už nestačí k opätovnému naštartovaniu rastu.

K dispozícii nie je žiadne rýchle riešenie, ktoré by vyburcovalo lepšie rozdelenie bohatstva. Všetci vedia, že udržiavať dlhšie nízke úrokové sadzby nie je riešením. Je to len vytváranie podmienok pre ďalšiu finančnú krízu. Z tohto pohľadu si rozhodne musíme zvyknúť na to, že kapitalizmus bude zažívať stále častejšie dramatické zmeny vzhľadom na skutočnosť, že domácnosti nie sú pripravené akceptovať obmedzenia svojho konzumu a že politici sa zdráhajú zamerať na kľúčové problémy.

Autor: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Spracované podľa informácií
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
16517190391_6fd7e0f16c_b
Britská premiérka odkrýva karty
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch