Biotechnologické akcie klesajú najviac od krízy (ale nikto o tom nehovorí)

0

Po štyroch rokoch rastu akcií biotechnologických spoločností dochádza k dramatickému poklesu. No nikto o tom nehovorí. Sedíme a pozeráme sa na najväčší prepad v sektore od finančnej krízy. Akcie biotechnologických firiem klesli od júlového vrcholu až o 28 percent. Ale všetci hovoria len o Volkswagene, energetickej firme Glenco, alebo spomalení rastu v Číne.

Prečo ale biotechnologické akcie klesajú? Silným nedávnym katalyzátorom poklesu bola iniciatíva prezidentskej kandidátky Hillary Clintom zaviesť cenový strop na lieky. Dôvodom boli vysoký jednorazový skok niektorých liečiv na trhu v USA aj na dvojnásobok.

Aj tu v Dánsku, kde sídli Saxo bank, veľmi diskutujeme o drahej protirakovinovej liečbe, ktorá prichádza na trh. Ide napríklad o lieky, kde jedna liečba stojí aj 150 tisíc dolárov. Väčšina nemocníc na ňu proste nemá rozpočet. Vzniká tak široká diskusia ako túto novú, niekoľkonásobne účinnejšiu, liečbu dostať k ľuďom a nelimitovať ju len na pár vyvolených, ktorí si ju dokážu zaplatiť.

Na druhej strane stoja investori, ktorí investovali do výskumu a vývoja a dnes za to chcú dostať zaplatené. Je tu teda živá dilema o cenách liekoch a adekvátnej rentabilite kapitálu investorov.

Obavy a neistota o budúcu cenu liečiv a zavedenie cenových stropov preto vyvolávajú u investorov značnú neistotu a znižujú investorský sentiment odvetvia.

Napriek nedávnemu poklesu som však pri výhľade na budúcnosť biotechnologického sektoru pozitívny. Máme v našom portfóliu dve spoločnosti, pri ktorých očakávame rast. Ide o Gilead Sciences a Biogen.

V ich prospech hovoria vysoké tržby, prevádzkových zisk, stabilná produktová línia a rast trhového podielu. Myslíme si preto, že ponúkajú dlhodobú príležitosť. Úlohu zohráva i to, že cena je stále ďaleko ich trhového maxima, takže je tu ešte potenciál pre dlhodobý rast.

Som však optimistický aj ohľadom diskusií o cenových stropoch. Myslím, že odvetvie v istom momente samo príde ku kompromisnému riešeniu. Producenti a investori sa totiž chcú vyhnúť regulácii. Nechcú proti sebe popudiť verejnosť a politikov, takže skôr či neskôr sa podľa mňa dočkáme kompromisnej ceny.  

Autor: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať