Čína ako najväčšia neistota pre globálne hospodárstvo

Čína ako najväčšia neistota pre globálne hospodárstvo

Globálny rast: Priemyselné krajiny zostávajú najdôležitejším motorom rastu

„Svetové hospodárstvo naposledy rástlo rýchlejšie, tento trend by mohol pokračovať aj po zvyšok roka. Výrazne znížené ceny surovín by mohli naštartovať celosvetovú spotrebu. Na druhej strane spôsobia ďalšie roztváranie nožníc medzi vývozcami a dovozcami surovín.

Podľa môjho odhadu však priemyselné krajiny zatiaľ zostanú najdôležitejším motorom rastu svetového hospodárstva. Celkový rast však bude skôr mierny. Dôvodom je okrem iného nízka inflácia. Keďže miera zvyšovania cien sa citeľne začne prejavovať asi až koncom roka, zotrvajú centrálne banky predbežne pri svojej uvoľnenej peňažnej politike. Zdrojom neistoty je Čína: nedostatočné resp. neprimerané stimulačné opatrenia by mohli urýchliť prepad a predstavovali by ďalší úder pre svetový obchod. To by zase mohlo spôsobiť nervozitu na finančných trhoch.

USA: Silný sektor služieb a aktivity na trhu s bývaním podporujú rast

Do konca roka by sa rast v USA mohol mierne zrýchliť. Situácia na pracovnom trhu sa postupne zlepšuje, hoci o niečo pomalšie. Pozitívne na rast vplýva aj silný sektor služieb a zvýšená aktivita na trhu s bývaním. Rovnako by sa mala opäť rozbehnúť aj spotreba.

Negatívne sa odrazia pretrvávajúce faktory v podobe silného dolára a slabého zahraničného dopytu. Nový pokles cien ropy zaťaží energetický sektor. V nasledujúcich mesiacoch nie je naďalej možné počítať s výraznou platovou a cenovou infláciou. Hrozí však, že americká centrálna banka zvýši úroky skôr, ako sa rast platov a inflácia výraznejšie prejavia v kladných číslach. Inflačný cieľ by sa tak mohol ďalej vzdialiť. Podľa môjho uváženia si aktuálne rámcové podmienky nutne nevyžadujú okamžité zvýšenie úrokov. Preto naďalej považujem sprísnenie úrokov v decembri za najpravdepodobnejší scenár.

Eurozóna: Tlak na stúpanie inflácie by mohol povoliť

Eurozóna sa celkovo zotavuje, pričom hospodárstvo v okrajových štátoch sa zotavuje rýchlejšie ako v kľúčových krajinách. S vyhliadkou predbežného riešenia gréckej krízy by malo po zvyšok roka dochádzať k miernemu oživovaniu rastu.

Na sile však postupne strácajú niektoré faktory, ktoré mali na zvyšovanie rastu doteraz pozitívny vplyv. Patrí k nim aj euro, ktoré za posledné mesiace z aprílového minima posilnilo približne o 5 %. Spolu s naďalej slabým zahraničným dopytom by to mohlo mať v nasledujúcich týždňoch negatívny vplyv na zotavujúci sa export. Postupne pravdepodobne povolí aj tlak na dvíhanie miery zvyšovania cien spojený so slabším eurom. V prípade, že sa presadia nízke ceny surovín, udrží to infláciu na uzde dlhšie. Nie je preto vylúčený prepad späť do deflácie.

Doteraz však nie sú prítomné konkrétne známky ochladzovania. Bez dodatočnej politickej podpory by sa však zotavovanie začiatkom roka 2016 mohlo zastaviť. Podľa môjho názoru Európska centrálna banka preto bude pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní – prinajmenšom do septembra roku 2016. Možno bude dokonca nútená svoju podporu pre trhy zvýšiť resp. predĺžiť aj po uplynutí tohto obdobia, predovšetkým preto, lebo v ďalšom roku sa predpokladá opätovný návrat rizík súvisiacich so situáciou v Grécku.

Japonsko: Slabý zahraničný dopyt je záťažou pre aktivity v priemyselnej výrobe

V druhom kvartáli konjunktúra zdanlivo poľavila a tretí kvartál začal zdržanlivo. Napriek slabému jenu sa export výrazne nezotavil. Sú za tým štrukturálne dôvody, ktoré už celé roky ochromujú japonskú ekonomiku. Môže za to však aj slabý zahraničný dopyt, ktorý brzdí zahraničné hospodárstvo a tým aj aktivity v priemyselnej výrobe. Spotrebu budú pravdepodobne aj naďalej zaťažovať iba pomaly rastúce platy.

Japonská centrálna banka (Bank of Japan) nastavila kritériá pre ďalšie opatrenia menovej politiky pomerne vysoko, minimálne v oblasti inflácie. Nepredpokladám preto, že by nateraz pristúpila k znižovaniu úrokov, ale skôr počká, ako sa o niečo vyššie platy a nižšie ceny energií prejavia.

Čína: Na naštartovanie exportu je potrebná silnejšia devalvácia čínskeho jüanu

V Číne sa nedávno zhoršili podmienky pre financovanie podnikov, predovšetkým po raste čínskeho jüanu pred jeho znehodnotením z 11. augusta a v menšej miere po výpredaji na akciovom trhu. S ohľadom na podmienky financovania by tak devalvácia mohla byť celkom nápomocná. Aby sa citeľne odrazila v exporte, musela by však byť výraznejšia, pravdepodobne rádovo tak na úrovni 20 %. Ďalšia fiškálna podpora hospodárstva sa pravdepodobne bude aj naďalej odvíjať prostredníctvom rozvojových bánk China Development Bank a Agricultural Development Bank of China. Takýmto spôsobom sa obmedzí zadlženie obchodných bánk a iných finančných ústavov. Stimulačné opatrenia sú zdanlivo prejavom snáh Pekingu pokračovať v reformnom kurze a dosiahnuť udržateľný rast. Pre Ríšu stredu sú to dobré správy. Na druhej strane sa však zvyšuje závislosť vývoja rastu od politických chýb. Ako chybná by sa mohla ukázať aj pokračujúca devalvácia čínskeho jüanu. Na to si však budeme musieť počkať a bude to v konečnom dôsledku závisieť od vývoja v nasledujúcich dňoch a týždňoch. Riziká prevažujú rovnako ako doteraz. Rast trvale brzdia nadmerné kapacity, odtok kapitálu, klesajúca konkurencieschopnosť, protikorupčná kampaň a ďalšie reformné snahy.

Rozvíjajúce sa ekonomiky: oživovanie hospodárstva zaťažujú nízke ceny surovín, rastúce úroky a ochladenie konjunktúry v Číne

Zotavovanie rozvíjajúcich sa ekonomík postupuje iba pomaly. Dôvodom sú nízke ceny surovín, rastúce reálne úroky a ochladenie konjunktúry v Číne. V Brazílii a Rusku sa recesia prehĺbila. Určitá stabilizácia v Číne, stabilizácia cien surovín a mierne zvýšenie rastu v priemyselných krajinách by mohli napomôcť pri vytváraní podmienok na zotavenie rozvíjajúcich sa ekonomík. Prvé dva faktory sa však pravdepodobne tak skoro nedostavia a tretí bude pravdepodobne nedostatočný. Ústrednou otázkou je, či sa v rozvíjajúcich ekonomikách dokáže vzostup upevniť skôr, ako americká centrálna banka pristúpi k zmene úrokov. Ak sa to podarí, mohlo by to obmedziť negatívne vplyvy. Zostáva však otázne, či sa najnáchylnejšie krajiny ako Turecko, Južná Afrika a Brazília v nasledujúcich mesiacoch dostatočne vyzbroja proti stúpajúcim úrokom, aby zmenu úrokovej sadzby zo strany americkej centrálnej banky prečkali relatívne bez ujmy.“

Autor: Anna Stupnytska, národohospodárka vo Fidelity Worldwide Investment

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
bitcoin-mena
Bitcoin pokoril hranicu 1000 USD
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
china-shanghai
10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2017
ookaf0dklazvjhshwqodpocdph3qjhzy
Trhy už absorbovali Renziho rezignáciu
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch