Na prvý pohľad neboli predurčení na úspech, ale dokázali to!

Na prvý pohľad neboli predurčení na úspech, ale dokázali to!

Väčšinou, keď sa pozeráme cestu úspešných a bohatých lídrov, vieme, že boli už od detstva na to akoby predurčení.

Možno ako päťroční začali predávať limonádu v stánku. Možno boli zázračným dieťaťom vedy, matematiky,… jednoducho každý vedel, že budú úspešní.

Ale občas sa stane, že príde nejaký naozaj nečakaný protagonista, ktorého nik nevidel prichádzať a napriek tomu sa na scéne biznisu objaví so šarmom, vynikajúcimi inštinktami, vtipom a chytrosťou, tak aby obchodný svet bral útokom.

Čo sa môžeme naučiť od týchto nečakaných  podnikateľov?

Sophia Amoruso

Ak ste nepočuli o Sophii Amoruso a jej značke Nasty Gal, nájdete ju pravdepodobne v podobe mladých žien v koketných šatôčkach a vraždiacich podpätkoch. Sídlo jej spoločnosti je v Kalifornii a oblečenie, predávané väčšinou on-line, je futuristické a pre slobodne zmýšľajúce dievčatá.

488584667AP00067_TechCrunch

Sophia Amoruso (Flickr)

Aká je záhada jej úspechu? No, aká je šanca, že spoločnosť vedená ženou s minimálnymi pracovnými skúsenosťami a žiadnymi podnikateľskými skúsenosťami  vyletí do top 20 v zozname Inc.?

Ako sa to stalo?  Amoruso bola všetko: stylista, fotograf, copywriter, sekretárka, poštový odosielateľ,…  Napriek tomu bol každý jej produkt štylizovaný do dokonalosti. Postupne sa vypracovávala a k vintage štýlu svojho oblečenia, pridáva aj moderné kúsky. A hlavne – nebrala nie ako odpoveď.

Ďalšia rada: múdry podnikateľ vie, kedy zostať a kedy ustúpiť. Amoruso odstúpila úlohe generálneho riaditeľa a vymenovala ním niekoho, kto by jej značku mohol postúpiť do ďalšej úrovne. Ona zatiaľ vo svojej novej úlohe výkonného predsedu, spája spoločnosť so zákazníkmi. Amoruso pozná svoje silné a slabé stránky a aj to, ako to využiť pre pokrok svojej spoločnosti.

Pete Cashmore

Dvadsaťdeväťročný Pete Cashmore je zakladateľ Mashable, spravodajskej a informačnej web stránky. S viac ako 42 miliónmi návštevníkov stránky a 7 a pol miliónmi zdieľaní mesačne, nehovoriac o 20 miliónoch followeroch na sociálnych médiách, nie je pochýb, že Mashable je veľké zviera vo svete technológií.

cashmore

Pete Cashmore (Flickr)

Čím je Cashmore iný? Nezačínal v Silicon Valley ako všetky webové kolosy, ale  prvú webovú stránku spúšťal zo svojej izby v dome rodičov v Aberdeenshire, v Škótsku.
Keďže sa chcel „hrať s veľkými chlapcami“ musel sa ako oni aj správať.  Začal dodržiavať americký čas, spával počas dňa, aby mohol byť na PC, keď aj Amerika. Snažil sa vyrovnať i kvantitatívne a vyprodukoval aj 10 článkov za deň.

Všetko sa začalo v nemocnici, kde sa ocitol s komplikáciami po operácii slepého čreva. Mal 19 rokov. Obrátil sa na internet a zostal fascinovaný počtom blogov a sociálnych sietí. Namiesto len objavovania, sa rozhodol aj zapojiť.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey netreba predstavovať. Je to prvá  černošská žena – miliardárka v histórii. K jej úspechom patrí najsledovanejší televízny rozhovor v histórii – v roku 1993 s Michaelom Jcksonom, vyhrala sedemkrát Dennú cenu Emmy, bola nominovaná na Oscarov, Tonys, Primetime Emmy a ďalšie.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Aj príbeh jej cesty je inšpirujúci. Narodila sa nevydatej dospievajúcej slúžke, detské roky trávila striedavo s matkou, babkou a otcom. Bola sexuálne obťažovaná a ako tínedžerka ušla z domova. Čoskoro otehotnela, no dieťa zomrelo krátko po pôrode. Nakoniec sa presťahovala k otcovi a stala sa ocenenou študentkou.

Nielenže prekonala svoju tragickú minulosť, navyše sa stala aj jedným z najúspešnejších a najbohatších ľudí na svete. Jej návod: Vedela, že hranice neexistujú. Popularita jej talk-show vďačí aj jej prístupu k divákom. Oprah sa cíti v show ako vo svojej obývačke plnej priateľov, hovorí zo srdca, odhaľuje osobné anekdoty. Pravidelne diskutuje aj o tabuizovaných témach a prináša aj témy mimo hlavného prúdu. Nikdy sa nezastaví. Jej bohatstvo už teraz stačí, aby do konca života nepracovala, no jej cieľ je učiť sa. Hovorí: „vždy robte to, čo chcete robiť. Prestaňte predstierať, že ste niečo iné ako to, čo ste.

Richard Branson

Richard Branson je okúzľujúci, kultový, 64-ročný zakladateľ Virgin Group a aj jeden z najbohatších obyvateľov Veľkej Británie. Vyrastal v Blackheath v Londýne. Napriek prekážkam v roku 1972 zakladá nahrávaciu spoločnosť Virgin Records.  V roku 1980 nasledovalo Virgin Atlantic Airways, v neskorých 90. rokoch  Virgin Mobile po roku 2000, Branson oznámil novú vesmírnu turistiku – Virgin Galactic.

richard-branson

A prečo sa radí do zoznamu nepredpokladaných úspešných ľudí? Branson má dyslexiu a mal zlé študijné výsledky. V skutočnosti ho riaditeľ vyhodil so slovami, že buď skončí vo väzení alebo ako milionár. To, že sa mu podarila tá druhá možnosť, má niekoľko dôvodov.

Po prvé – je miláčikom. Má charizmu a vrodené vodcovské schopnosti.  K zamestnancom, a sú ich tisíce, sa správa ako k rodinným príslušníkom. Ako sa vyjadril pre Entrepreneur.com: „Ľudia  kvitnú, keď ich chválite. Nepotrebujú počuť, čo spravili zle, pretože to zväčša vedia. Ak niečo niekomu nejde, neznamená to, že ho treba automaticky vyhodiť z firmy. Spoločnosť by mala byť skutočne ako rodina. Vo väčšine prípadov nájdete nejakú prácu pre každý druh osobnosti.“

Ďalším jeho darom je, že vie riskovať, občas to môže vyzerať nezodpovedne a hazardne, ale ako vidíme, vie čo robí.

J.K. Rowling

Možno meno Rowlingovej nie je známe širokej verejnosti, ale jej výtvor – Harry Potter je známy absolútne každému. Jej príbeh je taktiež notorický známy. Fenomenálna séria kníh o čarodejníkovi na začiatku akoby nebola predurčená pre úspech.  No,  po siedmych rokoch našla svoju cestu a už päť mesiacov po uverejnení získala svoje prvé ocenenie. Počas ďalších desiatich rokov sa Rowlingová stala jedným z najbohatších ľudí na svete a druhou najbohatšou ženskou protagonistkou sveta.

J._K._Rowling

Rowlingovej cesta k úspechu tiež nebola jednoduchá, rozvedená mamička sa často musela doslova rozhodovať medzi potravinami a  páskami do písacieho stroja.
A ako sa podarilo Rowlingovej otočiť svoju situáciu a stať najúspešnejšou autorkou ?

Prijala svoje neúspechy.  Neutápala sa v smútku. Koniec koncov, bola už totálne na dne a jediná cesta viedla hore. S týmito myšlienkami sa rozhodla napísať knihu. V príhovore na Harvarde sa vyjadrila o dôležitosti neúspechu: „Je nemožné žiť bez zlyhania, ak áno, iba ak žijete natoľko opatrne, že to ani nie je život. A to  je to najväčšie zlyhanie.“

Nikdy sa nevzdala. Písanie použila ako terapiu na diagnostikovanú depresiu. V kaviarňach okolo Edinburghu trávila dni písaním Harryho Pottera, zatiaľ, čo jej dcéra, Jessica, spala vedľa nej. Život slobodnej matky na životnom minime nemohol byť ľahkým. Ale Rowlingová mala  odhodlanie, aby sa stala úspešnou. A podarilo sa jej to.

Spracované podľa informácií
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
donald_trump_speech_2013
Vráti nás D. Trump do éry prezidenta R. Nixona?
16517190391_6fd7e0f16c_b
Britská premiérka odkrýva karty
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch