Na prvý pohľad neboli predurčení na úspech, ale dokázali to!

0

Väčšinou, keď sa pozeráme cestu úspešných a bohatých lídrov, vieme, že boli už od detstva na to akoby predurčení.

Možno ako päťroční začali predávať limonádu v stánku. Možno boli zázračným dieťaťom vedy, matematiky,… jednoducho každý vedel, že budú úspešní.

Ale občas sa stane, že príde nejaký naozaj nečakaný protagonista, ktorého nik nevidel prichádzať a napriek tomu sa na scéne biznisu objaví so šarmom, vynikajúcimi inštinktami, vtipom a chytrosťou, tak aby obchodný svet bral útokom.

Čo sa môžeme naučiť od týchto nečakaných  podnikateľov?

Sophia Amoruso

Ak ste nepočuli o Sophii Amoruso a jej značke Nasty Gal, nájdete ju pravdepodobne v podobe mladých žien v koketných šatôčkach a vraždiacich podpätkoch. Sídlo jej spoločnosti je v Kalifornii a oblečenie, predávané väčšinou on-line, je futuristické a pre slobodne zmýšľajúce dievčatá.

488584667AP00067_TechCrunch
Sophia Amoruso (Flickr)

Aká je záhada jej úspechu? No, aká je šanca, že spoločnosť vedená ženou s minimálnymi pracovnými skúsenosťami a žiadnymi podnikateľskými skúsenosťami  vyletí do top 20 v zozname Inc.?

Ako sa to stalo?  Amoruso bola všetko: stylista, fotograf, copywriter, sekretárka, poštový odosielateľ,…  Napriek tomu bol každý jej produkt štylizovaný do dokonalosti. Postupne sa vypracovávala a k vintage štýlu svojho oblečenia, pridáva aj moderné kúsky. A hlavne – nebrala nie ako odpoveď.

Ďalšia rada: múdry podnikateľ vie, kedy zostať a kedy ustúpiť. Amoruso odstúpila úlohe generálneho riaditeľa a vymenovala ním niekoho, kto by jej značku mohol postúpiť do ďalšej úrovne. Ona zatiaľ vo svojej novej úlohe výkonného predsedu, spája spoločnosť so zákazníkmi. Amoruso pozná svoje silné a slabé stránky a aj to, ako to využiť pre pokrok svojej spoločnosti.

Pete Cashmore

Dvadsaťdeväťročný Pete Cashmore je zakladateľ Mashable, spravodajskej a informačnej web stránky. S viac ako 42 miliónmi návštevníkov stránky a 7 a pol miliónmi zdieľaní mesačne, nehovoriac o 20 miliónoch followeroch na sociálnych médiách, nie je pochýb, že Mashable je veľké zviera vo svete technológií.

cashmore
Pete Cashmore (Flickr)

Čím je Cashmore iný? Nezačínal v Silicon Valley ako všetky webové kolosy, ale  prvú webovú stránku spúšťal zo svojej izby v dome rodičov v Aberdeenshire, v Škótsku.
Keďže sa chcel „hrať s veľkými chlapcami“ musel sa ako oni aj správať.  Začal dodržiavať americký čas, spával počas dňa, aby mohol byť na PC, keď aj Amerika. Snažil sa vyrovnať i kvantitatívne a vyprodukoval aj 10 článkov za deň.

Všetko sa začalo v nemocnici, kde sa ocitol s komplikáciami po operácii slepého čreva. Mal 19 rokov. Obrátil sa na internet a zostal fascinovaný počtom blogov a sociálnych sietí. Namiesto len objavovania, sa rozhodol aj zapojiť.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey netreba predstavovať. Je to prvá  černošská žena – miliardárka v histórii. K jej úspechom patrí najsledovanejší televízny rozhovor v histórii – v roku 1993 s Michaelom Jcksonom, vyhrala sedemkrát Dennú cenu Emmy, bola nominovaná na Oscarov, Tonys, Primetime Emmy a ďalšie.

Oprah Winfrey
Oprah Winfrey

Aj príbeh jej cesty je inšpirujúci. Narodila sa nevydatej dospievajúcej slúžke, detské roky trávila striedavo s matkou, babkou a otcom. Bola sexuálne obťažovaná a ako tínedžerka ušla z domova. Čoskoro otehotnela, no dieťa zomrelo krátko po pôrode. Nakoniec sa presťahovala k otcovi a stala sa ocenenou študentkou.

Nielenže prekonala svoju tragickú minulosť, navyše sa stala aj jedným z najúspešnejších a najbohatších ľudí na svete. Jej návod: Vedela, že hranice neexistujú. Popularita jej talk-show vďačí aj jej prístupu k divákom. Oprah sa cíti v show ako vo svojej obývačke plnej priateľov, hovorí zo srdca, odhaľuje osobné anekdoty. Pravidelne diskutuje aj o tabuizovaných témach a prináša aj témy mimo hlavného prúdu. Nikdy sa nezastaví. Jej bohatstvo už teraz stačí, aby do konca života nepracovala, no jej cieľ je učiť sa. Hovorí: „vždy robte to, čo chcete robiť. Prestaňte predstierať, že ste niečo iné ako to, čo ste.

Richard Branson

Richard Branson je okúzľujúci, kultový, 64-ročný zakladateľ Virgin Group a aj jeden z najbohatších obyvateľov Veľkej Británie. Vyrastal v Blackheath v Londýne. Napriek prekážkam v roku 1972 zakladá nahrávaciu spoločnosť Virgin Records.  V roku 1980 nasledovalo Virgin Atlantic Airways, v neskorých 90. rokoch  Virgin Mobile po roku 2000, Branson oznámil novú vesmírnu turistiku – Virgin Galactic.

richard-branson

A prečo sa radí do zoznamu nepredpokladaných úspešných ľudí? Branson má dyslexiu a mal zlé študijné výsledky. V skutočnosti ho riaditeľ vyhodil so slovami, že buď skončí vo väzení alebo ako milionár. To, že sa mu podarila tá druhá možnosť, má niekoľko dôvodov.

Po prvé – je miláčikom. Má charizmu a vrodené vodcovské schopnosti.  K zamestnancom, a sú ich tisíce, sa správa ako k rodinným príslušníkom. Ako sa vyjadril pre Entrepreneur.com: „Ľudia  kvitnú, keď ich chválite. Nepotrebujú počuť, čo spravili zle, pretože to zväčša vedia. Ak niečo niekomu nejde, neznamená to, že ho treba automaticky vyhodiť z firmy. Spoločnosť by mala byť skutočne ako rodina. Vo väčšine prípadov nájdete nejakú prácu pre každý druh osobnosti.“

Ďalším jeho darom je, že vie riskovať, občas to môže vyzerať nezodpovedne a hazardne, ale ako vidíme, vie čo robí.

J.K. Rowling

Možno meno Rowlingovej nie je známe širokej verejnosti, ale jej výtvor – Harry Potter je známy absolútne každému. Jej príbeh je taktiež notorický známy. Fenomenálna séria kníh o čarodejníkovi na začiatku akoby nebola predurčená pre úspech.  No,  po siedmych rokoch našla svoju cestu a už päť mesiacov po uverejnení získala svoje prvé ocenenie. Počas ďalších desiatich rokov sa Rowlingová stala jedným z najbohatších ľudí na svete a druhou najbohatšou ženskou protagonistkou sveta.

J._K._Rowling

Rowlingovej cesta k úspechu tiež nebola jednoduchá, rozvedená mamička sa často musela doslova rozhodovať medzi potravinami a  páskami do písacieho stroja.
A ako sa podarilo Rowlingovej otočiť svoju situáciu a stať najúspešnejšou autorkou ?

Prijala svoje neúspechy.  Neutápala sa v smútku. Koniec koncov, bola už totálne na dne a jediná cesta viedla hore. S týmito myšlienkami sa rozhodla napísať knihu. V príhovore na Harvarde sa vyjadrila o dôležitosti neúspechu: „Je nemožné žiť bez zlyhania, ak áno, iba ak žijete natoľko opatrne, že to ani nie je život. A to  je to najväčšie zlyhanie.“

Nikdy sa nevzdala. Písanie použila ako terapiu na diagnostikovanú depresiu. V kaviarňach okolo Edinburghu trávila dni písaním Harryho Pottera, zatiaľ, čo jej dcéra, Jessica, spala vedľa nej. Život slobodnej matky na životnom minime nemohol byť ľahkým. Ale Rowlingová mala  odhodlanie, aby sa stala úspešnou. A podarilo sa jej to.