16 maličkostí, ktoré úspešní robia každý deň

0
©Mauro Scrobogna /LaPresse 05-07-2007 Torino Economia Presentazione FIAT 500 Nella foto: Sergio Marchionnne AD FIAT New FIAT 500 presentation show

Čo  vás napadne, keď začujete mená ako sú napríklad Steve Jobs, Anthony Robbins alebo Robert Kiyosaki? Mňa jednoznačne napadne úspech, bezpochyby, každého jedného toto slovo vystihuje.

Je veľa dohadov, za aký čas a ako sa vlastne úspešní ľudia stávajú úspešnými. Celým háčikom je, že to, čo títo ľudia robia každý deň, obyčajné akcie, rozhodnutia, či myslenie, ich postupne formuje a tým sa stávajú úspešnými.

Tu je 16 činností, ktoré úspešní ľudia dennodenne vykonávajú:

1. Zameriavajú sa skôr na to, ako byť produktívni, nie zaneprázdnení

Tim Ferris, autor knihy 4-hodinový pracovný týždeň hovorí: Zastavte sa a uvedomte si to: Byť zaneprázdnený je často forma duševnej lenivosti – lenivého myslenia a nevyberavej akcie.

2. Vstávajú zavčas ráno

Sergio Marchionne, výkonný riaditeľ spoločnosti Fiat Chrysler, sa prebudí už o 3:30, aby sa popasoval s európskym trhom. Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple Inc., začína svoj deň posielaním e-mailov o 4:30 ráno.  Jeffrey Immelt, generálny riaditeľ spoločnosti General Electric,  sa prebudí ráno 5:30, aby  si mohol dopriať jeho každodenné rutinné cvičenie.

3. Snažia sa vykonávať malé veci postupne a neustále ich zlepšujú

Treba uznať, že slon sa naraz zjesť nedá. Musíte ho jesť postupne, po kúskoch. Ako Henry Ford kedysi dávno povedal: „Nič nie je obzvlášť ťažké, ak si to rozdelíme na malé kúsky.“

Oprah_Winfrey4. Meditujú

Oprah Winfrey tvrdí o meditácií, že výsledky boli úžasné- lepší spánok, lepšie vzťahy s manželom, s deťmi i so spolupracovníkmi. Niektorým ľuďom, ktorí kedysi trpeli migrénami, dokonca prestala pretrvávať. Meditáciou dosiahnete vyššiu produktivitu a tvorivosť, preto ju úspešní ľudia vyhľadávajú. Dôkazom je i zakladateľ Def Jam, Russell Simmons, ktorému transcendentálne meditácie zmenili život.

5. Snažia sa byť v dobrej kondícií

Pravidelné cvičenie neznamená len udržať telo fyzicky zdravé, ale taktiež napomáha udržať váš duševný stav vo forme. Šéf Starwood Hotels & Resorts, Frits van Paasschen, vstáva o šiestej hodine ráno a beží 10 míľ za deň. Prezident Barack Obama behá 3 míle každý deň alebo cvičí 45 minút denne, šesť dní v týždni.

6. Majú vyrovnaný život

Na dosiahnutie nádherných a vysnívaných vecí v živote ako i na dosiahnutie osobných cieľov budete musieť udržiavať rovnováhu, a to medzi prácou a rodinou. Úspešní ľudia sa snažia zarábať peniaze, ale taktiež trávia čas so svojou rodinou a blízkymi. Určite medzi tým nenastáva žiadny balans, ale rovnováha.

7. Sú pozitívne naladení

Shawn Achor vysvetľuje vo svojej knihe s názvom Výhoda spokojnosti (Happiness Advantage), ako nedávna vedecká štúdia preukázala, že lekári, ktorí sú v dobrej nálade pred stanovením diagnózy majú omnoho lepšie intelektuálne schopnosti v porovnaní s lekármi, ktorí sú v stave neutrálnom, prípadne až v negatívnom stave. Z toho dôvodu sú schopní vykonávať presnejšie diagnózy už o takmer 20% rýchlejšie. Úspešní ľudia sú vždy optimisticky naladení.

J._K._Rowling8. Zapisujú si svoje pokroky

Eminem, Oprah Winfrey, a JK Rowling si píšu svoj denník.  Snažia sa sledovať svoj pokrok prostredníctvom tohto denníka, v ktorom sa zameriavajú hlavne na dosahovanie svojich cieľov .

Zo svojich zápiskov sa odrážajú a snažia sa zlepšovať, čím sa učia z vlastných chýb. Chcú dokázať veľké veci a niekedy im tento denník pomáha nájsť cestu, ktorú potrebujú.

9. Úspech si vytvárajú

Úspešní ľudia chápu, že sú zodpovední za ich úspech, a že šťastie nie je niečo, čo sa stane len tak, nejako zázračne. Vedia, že si musia sami vybojovať právo byť úspešný a to vlastnými silami a zásluhami. Premýšľajte ako zbohatol Napoleon Hill, sám hovoril: „Vy ste pánom svojho osudu. Môžete ho ovplyvniť priamo a tak isto i ovládať svoje okolie.“ Ste tvorcom svojho vlastného života a len vy sami rozhodujte, akým smerom sa vydáte. Vytvorte si teda taký život, aký si prajete žiť.

10. Obklopujú sa úspešnými ľuďmi

Podľa Jima Rohna, vy sám ste priemerom vašich piatich najbližších priateľov. Úspešní ľudia to vedia, a to je dôvod, prečo im robia spoločnosť rôzni mentori a iní úspešní. Pokiaľ budete mať v okolí viac negatívne naladených ľudí, verte mi, časom túto negatívnu energiu prenesú i na vás. Viete akým človekom chcete v skutočnosti byť? Nikto vám nevyberá priateľov, získavate si ich výhradne vy sami.

11. Úspešní inšpirujú ostatných, aby boli rovnako úspešní

Úspešní veria, že čím viac úspešných ľudí je na svete, tým bude svet lepší, dobrovoľne pomáhajú ostatným. Veľa ľudí si pomyslí, že sú chamtiví, ale chamtivosť nie je pre nich motivujúcim faktorom. Poháňa ich túžba venovať ostatným to, čo majú a vedia. Takže venujú svoj čas, zručnosti, bohatstvo a vedomosti ostatným, čo im pomáha zostať skromnými.

12. Majú konzistentný rozvrh

Rameet Chawla, zakladateľ Fueled verí, že konzistentný rozvrh pomáha s prioritami a zameriava sa na to, čo je dôležité. S konzistentným rozvrhom budete lepšie riadený na dosiahnutie svojho úspechu.

13. Tvoria si podrobný plán

Večer, pred opustením úradu, Kenneth Chenault, generálny riaditeľ spoločnosti American Express, zapisuje tri najlepšie veci, ktoré chce dosiahnuť ďalší deň. Každý nový deň začína s týmto zoznamom a plní tieto plány.

14. Nikdy nič neodkladajte, ani sa nevyhovárajte

Mark Twain raz povedal, ,,Najprv ráno zjedzte živú žabu, aby sa vám po zvyšok dňa nič horšie nestalo.“ Úspešní ľudia vykonávajú náročné úlohy ako prvé.

15. Nikdy sa neprestali učiť

Premýšľali ste niekedy o tom, ako sa v priebehu rokov zmenila a vyvinula technológia? Verím, že vaše vedomosti o určitom odvetví môžu byť dnes, v danej minúte kompletné, ale čo zajtra? Môže sa zjaviť niekto iný, kto objaví nový spôsob, ako to urobiť,  a dokonca aj lepší spôsob, ako to urobiť, alebo môže vymyslieť niečo, čo nikto iný predtým nenavrhol, ani nevedel. Pre udržanie úspechu v určitej oblasti budete musieť neustále skúmať, študovať, učiť sa a experimentovať. Úspešní ľudia bažia po učení a získavaní poznatkov.

16. Sústreďujú sa na celý tím, nie na jednotlivcov

Úspešní ľudia si uvedomujú, že sa musia obklopovať chytrými ľuďmi, ktorí ich budú dopĺňať. Renomovaný basketbalový tréner Phil Jackson povedal: „Sila tímu spočíva v súhre každého jedného člena. Sila každého člena je tím.“  Odborník na riadenie Ken Blanchard hovorí: ,,Nikto z nás nie je tak šikovný, ako my všetci dohromady.“

Zdieľať