Britské voľby 2015: koniec stredo-ľavej politiky?

Britské voľby 2015: koniec stredo-ľavej politiky?

Jednou z najväčších obáv počas škótskeho referenda bolo, že strata Škótska môže znamenať koniec nádejí Strany práce (Labour party) dostať sa na adresu Downing Street 10, kde je služobný byt britského predsedu vlády. Aj napriek výsledku referenda však labouristi v minulotýždňových voľbách Škótsko stratili a to svojou vlastnou vinou. A rovnako i časť Anglicka.

Potvrdzuje to trend, podľa ktorého majú stredo-ľavé strany naprieč svetom problémy presadiť sa ako riešenie súčasnej novej ekonomickej paradigmy, ktorú som nazval „Nová ničota“: nulový rast, nulová inflácia a nulová nádej.

Ekonomická situácia by im pritom teoreticky mohla nahrať príležitosti. Ich hlavné jadro voličov: nezamestnaní, nižšia stredná trieda a študenti, totiž stratili v tejto ekonomickej kríze viac, ako ktokoľvek iný. Faktom ale je, že Veľká Británia nasleduje Švédsko, Španielsko, Grécko, Nový Zéland a Austráliu, kde je pre tieto strany opäť získať stratenú silu extrémne náročné.

Analýzy po voľbách v Británii ukazujú, že Strana práce nebola dostatočne vľavo pre Škótsko a zároveň bola príliš naľavo pre Anglicko. Okrem toho sa objavuje medzi sezónnymi politikmi a analytikmi nová potreba redefinovať labouristov do podmienok modernej spoločnosti, v ktorej technológia a demografia spochybňujú všetky doterajšie biznis modely.

Demografia je týmto faktorom preto, že populácia starne, zvyšujú sa bariéry prístupu k zdravotníckej starostlivosti, ako aj na druhej strane dane, ktoré za ňu treba platiť. Technológie potom preto, že tie permanentne menia súčasný a budujú nový status quo.

Liberálni demokrati platia cenu

Tradiční voliči labouristov sa museli cítiť s Cameronom bezpečne. Potvrdili to i prieskumy a analytici. Výsledok volieb je však ďaleko od potvrdenia doterajšej koaličnej politiky. Liberálni demokrati sú dnes so siedmimi, áno SIEDMIMI, poslancami menší, ako keď vstupovali do politiky v roku 1992.

Cenu za nedostatok reforiem a ekonomiku na hrane katastrofy tak zaplatili liberálni demokrati. A vyzerá to, že konzervatívci si naopak svoj zástup sympatizantov rozšírili. To by malo zastaviť protesty Škótskej národnej strany, ktorá podľa predvolebných prieskumov mala byť tichým podporovateľom vlády vedenej labouristami.

Prime Minister David Cameron, speaking at the opening of the GAVI Alliance immunisations pledging conference in London, June 13 2011

David Cameron

Nemyslím si však, že nastal koniec stredo-ľavej politiky ako takej. No je to koniec tejto generácie veteránov, ktorí sa pokúšajú pretvarovať, že rozumejú súčasnej ekonomike.

Výzvou dvoch nadchádzajúcich dekád bude ukotviť tie najlepšie hodnoty britskej spoločnosti v novej ekonomike, ktorá sa zbavuje súčasnej závislosti na realitách a financiách a kde liberálna, vzdelaná a spravodlivejšia spoločnosť prosperuje z kooperácie, investícií do technológií a zmeny starých spôsobov myslenia a konania.

V nasledujúcich desiatich rokoch zaznamenáme nedostatok pracovníkov, zhorší sa pomer medzi ľuďmi platiacimi a ľuďmi využívajúcimi výhody. Výzvami budú ďalej: integrácia a nachádzanie rovnováhy medzi osobnými právami ľudí a potrebou dosahovať informačnými technológiami všeobecnú bezpečnosť. No najakútnejší bude nedostatok mladých ľudí, žien a vizionárov, ktorí vidia v ďalšom kroku  príležitosť na zlepšenie a nie možnosť dusiť reformy.

Británia a Európa

Ironicky povedané boli britské voľby zároveň volaním po zmene politiky a zároveň i dávkou odporu k reformám. Tektonické platne stredo-ľavej politiky však teraz smerujú k zemetraseniu. To je podľa mňa dobré. Široké a jasné politické spektrum je totiž presne to, čo teraz potrebujeme.

Som si istý, že Cameron si je vedomý svojej šance zabezpečiť Veľkej Británii miesto v Európe. No každý, kto niekedy žil v tejto krajine zároveň vie, že nezávisle ladená britská povaha môže v jeden pekný deň povedať EÚ, ktorú je stále ťažšie a ťažie milovať, jednoducho „nie, ďakujeme“

Oslabí sa sterling?

Očakávam, že britské vládne cenné papiere a libra začnú strácať, keď eufóriu z víťazstva konzervatívcov vystrieda realita. Británia je stále značne nezreformovaná a Cameron dal v boji s labouristami množstvo drahých predvolebných sľubov. Ak ich splní, bude to znamenať napätý rozpočet a vyšší deficit účtu platobnej bilancie, čo bude, pevne verím, pre krajinu zaťaženú dlhmi, výzvou.

Británia a Cameron ťažili doteraz z nízkych úrokových sadzieb a nízkej inflácie (nízka inflácia totiž zvyšuje cez deflátor hrubý domáci produkt). V druhej polovici roka príde k tomu, že výnosy na dlhopisoch vzrastú o najmenej sto bázických bodov.

Predávam preto svoje britské vládne dlhové papiere a začnem dlhodobo shortovať britskú libru. Pri austrálskom doláre idem naopak do konca roka na long.

Cameron síce vyhral bitku, no stále prehráva vojnu s recesiou. Možno si jeho vláda čoskoro uvedomí, ako veľmi zaťažuje domáci bankových sektor bankový odvod.

Keď sa rozprávam po celom svete s investormi, staré témy o tom, ako je Británia miestom, kde platia zákonné pravidlá, ako je krajinou nezávislosti a daňových výhod, nahradila teraz nová téma, ako si Británia môže dovoliť takto odkladať reformy.

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Wall Street - wikimedia
Všetky predikcie Godman Sachs na rok 2017 v jednej tabuľke
Buffett_kancelaria-2
Buffett zmenil názor. Do „kamikadze“ obchodu investoval viac než miliardu
????????????????????????????????????
Akvizície priniesli na Wall Street dobrú náladu
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Donald_Trump_
Dolár oslabuje. Má strach z výsledku volieb
britska_libra
Libra sa opäť nadýchla. Pomohla jej britská premiérka
britania-libra
Dnešný chaos pri libre. Čo spôsobilo flash kolaps?
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
usa-vlajka
Rast americkej ekonomiky prekonal očakávania. Pomohol najmä export
britania
Tvrdý Brexit môže spôsobiť prepad britskej ekonomiky až o 10%
europska-unia-vlajka
5 vecí, ktorých sa investori v roku 2017 boja najviac
dow-jones-fin-trhy
Obavy z negatívneho vplyvu D. Trumpa na trhy sa nepotvrdili
donald_trump_approves_2016
D. Trump sa bude musieť po Obamacare vzdať aj ďalších predvolebných sľubov
20724666936_e128bf95bb_b
Novým americkým prezidentom sa stal Donald Trump. Pozrite si reakciu trhov
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
ropa-baku
Dohoda OPECu vyzerá veľmi neisto. Ropa stráca viac ako 3%
zlate_tehlicky
Zlatu sa podarilo rásť. Znamená to obrat v doterajšej klesajúcej tendencii?
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
steve-siebold-self-made-milionar
Milionár: Tu je 10 najlepších rád, ktoré vám môžem dať z pohľadu peňazí
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch