Britské voľby: hrozí „efekt z roku 1945“

Britské voľby: hrozí „efekt z roku 1945“

O britských voľbách rozhodnú dva vplyvy: Nerovnosť a počet mandátov, ktoré získa Strana za nezávislosť Spojeného kráľovstva … alebo prístup „Sú to počty, hlupák“ v praxi

Vo Veľkej Británii boli dve hlavné politické strany, potom tri a nakoniec štyri. Nie  div, že odhad výsledkov volieb je čím ďalej zložitejší.

Obidve „staré” strany sú hlboko pod úrovňou tradičnej podpory voličov. Naviac každé ďalšie všeobecné voľby  znamenajú pre ne  ešte väčšie oslabenie tým, že voliči sa rozhodnú podporovať nové subjekty, ktoré vstupujú na politickú scénu. Pochopiteľne, že Liberálna demokratická strana nováčikom nie je, avšak rast jej podpory viedol v roku 2010 ku vzniku parlamentu bez zisku majority a neobvyklej nutnosti koaličného vládnutia.

volby1

Voľby sú tentokrát v škótskej réžii, pretože Škótska národná strana sa teší na zisk 41 nových mandátov, Labouristická strana si polepší o 15 mandátov, zatiaľ čo Konzervatívna strana ich stratí 19 a Liberálna demokratická strana dokonca 32.

Tieto výsledky nenechávajú hlavným stranám vôbec žiadny priestor a možnosť získania jednofarebnej väčšinovej vlády, ktorá je podmienená ziskom minimálne 326 kresiel. Omnoho viac situáciu však komplikuje fakt, že ani pravdepodobné koalície väčšinový počet hlasov nedosiahnu.

Toryovia + LDS = 283 + 24 = 307, alebo Labouristi + SNS = 271 + 47 = 318

K dispozícii je síce ďalších 19 mandátov, tie však sú rozdelené na polovice.

volby2

Zdroj: http://www.electoralcalculus.co.uk/homepage.html *) NAT = spojení Škótska národní strana + Velšská strana

Do 7. mája sa toho môže ešte veľa zmeniť, avšak vďaka systému relatívnej väčšiny, ktorý je vo Veľkej Británii aplikovaný, zmena celkového percenta získaných hlasov len málokedy zmení celkový výsledok volieb. Všimnite si, že Strana za nezávislosť Spojeného kráľovstva s popularitou 23 % môže skončiť len s jedným alebo dvoma mandátmi, zatiaľ čo liberálni demokrati s omnoho nižším počtom voličov ich získajú 18. Nie je žiadny div, že sa ozýva volanie po novom volebnom zákone!

Voľby sú realizované na základe prístupu: „Sú to počty, hlupák.” Má to však svoje riziká. Vo Veľkej Británii je v tejto súvislosti spomínaný rok 1945 – Toryovia vyhrali na čele s Churchillom vojnu, ale napriek tvrdej práci sa v roku 1945 porúčali z vlády.

Podobne aj teraz vedú Toryovia kampaň nebezpečným smerom, keď vyzývajú voličov, aby nenechali Labouristov zruinovať ekonomiku. Aj keď koalícia Toryovia/Liberálni demokrati Veľkú Britániu stabilizovali, deficit na bežnom účte sa vymkol spod kontroly. V skutočnosti to znamená, že za zlepšenie bude potrebné ešte len zaplatiť. To však koalícii nebráni v tom, aby poukazovala na stúpajúci počet pracovných miest, postupne sa zvyšujúce mzdy a rast HDP.

Labouristická strana sa vrátila k rétorike sedemdesiatych rokov. Presadzuje prístup väčšej sociálnej rovnosti, majetkovej dane a celkovo zastáva postoje starej školy z doby veľkých podnikov, vysokých daní, stagnácie a prebujneného vplyvu odborov na trh práce. To je však postup, ktorý vedie späť do sveta nulového rastu, pretože dáva prednosť prerozdeľovaniu pred trajektóriou nového rozvoje.

Napriek tomu labouristické postoje správne pomenovávajú zavrhnutiahodné a stále sa zväčšujúce nerovnosti, ktoré sú spôsobované agresívnou monetárnou politikou nízkych sadzieb a podpory 20% časti ekonomiky, čo sú veľké verejne obchodovateľné spoločnosti a banky. Pritom 80 % ekonomiky – malé a stredné podniky spoločne so stredne a nízko príjmovými skupinami – sú na tom horšie než kedykoľvek predtým a to bez ohľadu na lokalitu.

Myslím, že o týchto voľbách rozhodnú dva vplyvy: Nerovnosť a počet mandátov, ktoré 7. mája získa Strana za nezávislosť Spojeného kráľovstva.

Ekonomické čísla Veľkej Británie môžu na prvý pohľad vyzerať dobre, avšak nerovnosť je niečo, čo sa dá len ťažko prehliadnuť, nakoľko 80% subjektov sú najväčšími porazenými odkedy začala finančná kríza. Problémom pre Toryov je, že týchto 80% subjektov patrí do strednej triedy, teda medzi voličov, ktorí sú politicky angažovaní. Tí majú pocit že sa nachádzajú v úzadí a som si istý že sú tiež frustrovaní z nedostaku zmeny a nádeje. Toto robí z UKIP zaujímavú alternatívu. Pre mnohých takýchto voličov sú „voľbou z trucu”.

Vďaka skúsenostiam z Francúzska a Španielska vieme, ako sa strany, ktoré boli považované za „extrémne“, pomerne zle umiestnili v prieskumoch verejnej mienky. Avšak za plentou počas hlasovania sú voliči oveľa odvážnejší vo vyjadrovaní svojich politických názorov.

Tabuľka volebných prieskumov naznačuje, že s 20% popularitou by získali 8 kresiel, avšak pri získaní 24% hlasov by mali 46 kresiel.

Nakoniec si treba uvedomiť, že len slepý by si nevšimol, že britské voľby sú iba bodom, ktorý smeruje k referendu zotrvania UK v EU. Odchod UK z EU je najväčšou hrozbou pre budúcnosť EU a je podstatne dôležitejší než to, či uvidíme Grexit, alebo nie.

Veľká Británia je kotvou väčšiny liberálnych európskych krajín. Určite minimálne pre Dánsko, Švédsko a Holandsko. Všetci sa vždy spoliehajú na námietky UK, keď Brusel a často aj Club Med sú príliš zaneprázdnení rozdávaním „darčekov“, ktoré zaplatia európski daňoví poplatníci. Odchodom Veľkej Británie z EU by sme zostali nie len bez kormidla, ale bolo by neodkladne nutné, aby sa Európsky finančný sektor sám nanovo definoval.

Tieto voľby v UK budú zrkadlom množstva volieb, ktoré sa konali v Európe od začiatku krízy a boli ovplyvnené nerovnosťou a potrebou politickej vzbury. To otvára priestor na veľke pohyby v počtoch kresiel.

Predpokladám, že protestných hlasov Škótskej národnej strany a UKIP bude oveľa viac, ako naznačovali posledné predvolebné prieskumy verejnej mienky.

Povedie to pravdepodobne ku koalícii Toryov a Liberálno demokratickej koalície podporovanej UKIP. Podpora UKIP je spojená s referendom o EU, ktoré by sa malo konať v roku 2016. Tým by sa otvorila plechovka s červíkmi, nakoľko EU bude musieť zápasiť o svoje prežitie a to len vďaka tomu, ako žongluje s potenciálnym Grexitom, Brexitom a koncom kvantitatívneho uvoľňovania.

Autor: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Spracované podľa informácií
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
bitcoin-mena
Bitcoin pokoril hranicu 1000 USD
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
Donald_Trump_
Vitajte pán prezident
china-shanghai
10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2017
ookaf0dklazvjhshwqodpocdph3qjhzy
Trhy už absorbovali Renziho rezignáciu
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch