Grexit sa do troch až päť rokov stane realitou

Grexit sa do troch až päť rokov stane realitou

Ministri financií krajín Eurozóny sa v piatok stretnú v Rige, aby prediskutovali podmienky ďalšej pomoci Grécku. Anna Stupnytska, globálna ekonómka spoločnosti Fidelity vysvetľuje, prečo si myslí, že k odchodu Grécka z Eurozóny – Grexit – pravdepodobne dôjde v priebehu  troch až piatich rokov.

Ahoj Anna, ďakujem že si prišla. Grécko je momentálne v centre pozornosti, najmä po tom, čo sa zdá, že MMF vylúčil možnosť odloženia platby. Môže Grécko plniť svoje splátky?

Anna: “Myslím, že situácia je veľmi neistá, každý deň sa mení a môže byť ťažké zostať v obraze. Myslím, že nakoniec sa v priebehu najbližších niekoľkých mesiacov nejaká dohoda medzi Gréckom a jeho veriteľmi na uvoľnenie prostriedkov záchranného balíka dosiahne, či už s novou vládou Grécka alebo s existujúcou vládou. Budú musieť zmierniť svoje požiadavky pretože bez dohody a ďalšej pomoci od inštitúcií podľa môjho názoru od mája nebudú schopní  svoje splátky dodržať.”

Grécko je momentálne v centre pozornosti. Ratingová agentúra Standard and Poor znížila úverový rating Grécka v porovnaní s minulým týždňom a uviedla, že „bez hĺbkovej ekonomickej reformy alebo ďalších úľav sa dá očakávať, že grécky dlh a ďalšie finančné záväzky budú neudržateľné.” Približujeme sa k možnosti odchodu Grécka alebo je toto stále najhorší možný scenár?

Anna: “Myslím, že pravdepodobnosť Grexitu sa za posledných pár týždňov zvýšila. Nemyslím si, že sa to stane tento rok, ale je dosť pravedpodobné, že k tomu dôjde v priebehu najbližších troch až piatich rokov, nakoľko sa dostanú do bodu, keď tvrdé štrukturálne reformy a tvrdé úsporné opatrenia môžu byť politicky aj sociálne príliš drahé.

“Na dosiahnutie veľmi výraznej úpravy konkurencieschopnosti by možno bolo jednoduchšie odísť a prijať túto úpravu vďaka devalvácii meny. To sa pravdepodobne stane v najbližších rokoch. Zatiaľ je silná politická vôľa, najmä v Nemecku, za udržanie Grécka v Eurozóne, ale zároveň sa za uplynulé roky okolo Grécka vytvoril firewall a práve preto trhy výrazne nereagujú na pokračujúce napätie. Myslím, že inštitúcie majú veľa vyjednávacej sily, a nebudú tými čo uhnú ako prvé – to bude práve grécka vláda.”

Takže podľa tvojho názoru sa najmä za posledné týždne nastolila otázka kedy príde ku Grexitu a nie či sa to stane?

Anna: “Existuje niekoľko názorov. Podľa mňa určite. Vo veľkej miere to bude závisieť od politiky a myslím si, že je treba mať na pamäti, že v najbližších niekoľkých rokoch  má Euro oblasť pred sebou dôležité politické voľby, najmä vo Francúzsku v roku 2017 a následne aj v Nemecku. Už sme zaznamenali nárast popularity extrémistických strán, euroskeptických strán a keď sa raz dostanú k moci, potom si nemyslím, že Grécko bude môcť ešte dlho zostať.”

Ak dôjde ku Grexitu, bude to nákazlivé?

Anna: “ Grexit by pravdepodobne bol relatívne nákazlivý, ale nie až v takom rozsahu ako keby k nemu bolo došlo v roku 2012, keď bola posledná veľká kríza. Je tu podpora a bol postavený ochranný múr – v tomto smere je obzvlášť dôležitá ECB QE. Trhy zaznamenajú úder a dôjde k určitému narušeniu, ale nakoniec to bude oveľa nákladnejšie pre Grécko ako pre kohokoľvek iného.

Pre okrajové krajiny bolesti Grécka pomôžu rozpustiť morálny hazard – inými slovami, budú viac motivované, aby zostali. Z dlhodobého pohľadu si myslí, že to môže byť dobré pre ekonomický rast Grécka, pre ekonomický rast Euro oblasti, aj napriek počiatočnému šoku. Ale to nie je príbeh na tento rok.”

Grexit pravdepodobne do roku 2020 

Anna: “Myslím, že pravdepodobnosť Grexitu sa za posledné týždne zvýšila. Nemyslím, že sa to stane tento rok, ale podľa mňa sa to dosť pravdepodobne stane počas najbližších troch až piatich rokov, keďže v určitom bode tvrdé štrukturálne reformy a tvrdé úsporné opatrenia môžu byť príliš drahé, tak politicky ako aj sociálne.

“ Na dosiahnutie veľmi výraznej úpravy konkurencieschopnosti by možno bolo jednoduchšie odísť a prijať túto úpravu vďaka devalvácii meny. To sa pravdepodobne stane v najbližších rokoch. Zatiaľ je silná politická vôľa, najmä v Nemecku, za udržanie Grécka v Eurozóne, ale zároveň sa za uplynulé roky okolo Grécka vytvoril firewall a práve preto trhy výrazne nereagujú na pokračujúce napätie. Myslím, že inštitúcie majú veľa vyjednávacej sily, a nebudú tými čo uhnú ako prvé – to bude práve grécka vláda.“

“Vo veľkej miere to bude závisieť od politiky a myslím si, že je treba mať na pamäti, že v najbližších niekoľkých rokoch má Euro oblasť pred sebou dôležité politické voľby, najmä vo Francúzsku v roku 2017 a následne aj v Nemecku. Už sme zaznamenali nárast popularity extrémistických strán, euroskeptických strán a ak sa raz dostanú k moci, potom si nemyslím, že Grécko bude môcť ešte dlho zostať.”

Znížené riziko nákazy

Anna: “Grexit by pravdepodobne bol relatívne nákazlivý, ale nie až v takom rozsahu ako keby k nemu bolo došlo v roku 2012, keď bola posledná veľká kríza. Je tu podpora a bol postavený ochranný múr – v tomto smere je obzvlášť dôležitá ECB QE. Trhy zaznamenajú úder a dôjde k určitému narušeniu, ale nakoniec by to mohlo byť podľa môjho názoru z dlhodobého hľadiska dobré pre ekonomický rast Grécka ako aj pre ekonomický rast  Euro oblasti.“

 

Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Finančník George Soros (wikimedia)
George Soros ľahší o jednu miliardu
Wall street
Je súčasný vysoký rast indexu S&P 500 udržateľný?
burza-nemecko-dax
DAX po roku opäť nad úrovňou 11 000 bodov
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Theresa May
Mayová potvrdila tvrdý Brexit. Libra posilnila
Theresa May
Libra pod tlakom. Dôvodom sú slová britskej premiérky
americky-dolar-usd
Úvod roka priniesol oslabenie dolára a s tým súvisiace pohyby
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
un_human_development_report_2009
Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy
james-bullard
Bude Trumpova politika vzpruhou pre americkú ekonomiku?
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
16517190391_6fd7e0f16c_b
Britská premiérka odkrýva karty
pexels-photo-230793 (1)
Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu
person-woman-sitting-old
Osem najbohatších ľudí vlastní rovnaký majetok ako polovica ľudstva
29119452334_7f6316c652_b
Trumpove vyhlásenia: Merkelová urobila katastrofálnu chybu, brexit je skvelá vec
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
Zlato
Zlato vykročilo do nového roka prelomením trendovej línie
ropa-plosina
Na ropnom trhu vládne býčia nálada
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
time-488112_960_720
6 úspešných ľudí zdieľa rady, ako toho stihnúť čo najviac
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch