Francúzsko a jeho neschopnosť vymaniť sa z krízy

Francúzsko a jeho neschopnosť vymaniť sa z krízy

V roku 2013 som mal šancu stretnúť sa s bývalým poľským ministrom financií Grzegorzom Kolodkom, ktorý je považovaný za kľúčového architekta poľského ekonomického zázraku.

V polovici 90-tych rokov presadil v krajine liberálnu agendu. Hovorili sme spolu o francúzskom ekonomickom spomalení a utkvel mi v pamäti jeho bonmot o 75 percentnej progresívnej dani: „Dokonca ani komunisti sa neuchyľovali k takýmto nástrojom“.

Od roku 2012 sa Francúzsku venuje veľká pozornosť ako krajine zameranej proti biznisu a bohatstvu. Zvyšovanie daní a podpora protekcionizmu bývalým ministrom hospodárstva Arnaudom Montebourgom neboli pre francúzsku ekonomiku žiadnou pomocou. Naopak, malo to na krajinu negatívny ekonomický dopad a celkom určite to prispelo k zníženiu priamych zahraničných investícií v rokoch 2012 a 2013.

V predchádzajúcej dekáde bolo pritom Francúzsko medzi európskymi ekonomikami lídrom. HDP krajiny na hlavu bolo rovnaké ako v Nemecku. Dnes je už o osem percent nižšie. Zatiaľ čo Nemecko implementovalo veľmi pragmatický program reforiem, nazvaný ako Agenda 2010, Francúzsko zaspalo na vavrínoch. Krajina bola vždy kolískou inovatívnych firiem, ktoré sa rýchlo stali lídrami svojich odvetví v Európe a dokonca i vo svete. Ich túžba inovovať bola ťahúňom krajiny pri tvorbe takých úžasných vecí ako sú elektrické autá alebo vysokorýchlostné železnice. Krajina sa umiestňuje dobre i v porovnaní vzdelávacích systémov a je tiež známa ako kultúra vhodná pre start-upy.

Nepretržitá stagnácia

Napriek silným stránkam to však vyzerá, že Francúzsko nie je schopné vymaniť sa z krízy. V histórii minulých sto rokov totiž nie je zvyknuté rásť tempom blízkym nule. V takejto situácii sa nachádzalo častejšie v 19. storočí. Ekonomické čísla dnes naznačujú, že krajina uviazla v stagnácii. V najlepšom prípade by ekonomický rast krajiny mohol v roku 2016 vyskočiť nad hodnotu 1,5 percenta. Takýto nárast však bude len ťažko stačiť na zníženie nezamestnanosti. V každom prípade si krajina bude musieť zvyknúť na vysoký počet nezamestnaných. Miera prirodzenej nezamestnanosti sa totiž v minulých rokoch zvýšila zo siedmych na zhruba deväť percent.

Na rozdiel od svojich susedov bude Francúzsko len málo pravdepodobne ťažiť z výnimočných ekonomických podmienok súčasnosti, ako sú historicky nízke úrokové sadzby, slabé euro a pokles cien ropy o 50 percent. Dve predchádzajúce periódy silného ekonomické rastu z rokov 1986 až 1990 a 1997 až 2001, boli charakterizované ropnými šokmi a akomodačnou monetárnou politikou.

No kľúčovým elementom pre ekonomický rast je technologický pokrok a/alebo finančné inovácie. Liberalizácia finančného sektora bola spúšťačom rastu v rokoch 1986 až 1990. HDP krajiny vtedy rástlo ročne o 3,4 percenta. Rozvoj internetového ekosystému potom potiahol tamojšiu ekonomiku na konci 90tych rokov.

K početným inováciám dnes dochádza v oblasti finančných technológií, dronov alebo obnoviteľných energií. No tie nie sú ešte dostatočne veľké, aby prerástli do veľkých sektorov. Súčasný technologický cyklus je stále v úvodnej fáze. Nemôže mať preto citeľný pozitívny dopad na celú ekonomiku.

Núdza o súkromné investície

Najväčšou výzvou pre francúzsku ekonomiku je ale pravdepodobne malý objem súkromných investícií. Napriek takzvanému „paktu zodpovednosti“, zostanú súkromné investície v nadchádzajúcich dvoch alebo troch rokoch stále pod predkrízovou úrovňou. Cesta k inováciám pritom vyžaduje práve vyššie investície. Spoločnosti ale nemôžu udržať dostatočnú mieru prevádzkového kapitálu a investícií, kým sa ich očakávaná ziskovosť nevráti k istému bodu.

Od roku 1980 ziskovosť francúzskych firiem kvôli obrovskému a zložitému daňovému systému citeľne klesla. Spoločnosti v krajine musia platiť viac ako 153 priamych a nepriamych daní, zatiaľ čo v Nemecku je ich len 55. To ich evidentne odrádza od vôle investovať. Len ďalšie znižovanie daní pre malé a stredné firmy môže tento negatívny trend zvrátiť a vytvoriť priaznivú podnikateľskú dôveru.

Dávalo by napríklad zmysel dať týmto firmám oproti veľkými spoločnostiam konkurenčnú výhodu zredukovaním firemných daní pod hranicu 33,3 percenta. Bolo by to správne a spravodlivé. Veľké korporácie totiž majú dosť peňazí a znalostí na to, aby využili medzery v zákonoch a platili tak v porovnaní s malými konkurentmi menšie dane.

Francúzsky prezident Francois Hollande

Francois Hollande

Prekážkou je ale nedostatok politickej vôle k reformám v krajine. Francois Hollande nebol zvolený pre svoje zámery realizovať úspory, ale skôr pre cieľ podporiť rast a udržať vysokú mieru zamestnanosti vo verejnom sektore. Pod tlakom EU sa snažil presadiť veľmi striedmu reformnú agendu, no opozícia medzi socialistami bola tak silná, že vláda sa musela uchýliť k využitiu ústavného opatrenia, pretlačiť zákon dekrétom.

V krátkodobom hľadisku to teda nevyzerá dobre pre reformy a dva roky pred prezidentskými voľbami je veľmi pravdepodobné, že Francois Hollande prijme len vyčkávaciu pozíciu.

Problém je v tom, že ekonomická situácia nie dostatočne zlá na to, aby politikov tlačila k ambicióznym reformám. I napriek ekonomickému rastu na úrovni jedného percenta, zostáva Francúzsko jednou z najbohatších krajín sveta. Nepovzbudzuje to teda politikov k odvážnym krokom.  V obave o svoje poslanecké mandáty po voľbách v roku 2017 sa socialistickí poslanci budú pravdepodobne snažiť udržiavať odstup od vládnej reformnej agendy. V nasledujúcich dvoch rokoch sa tak nič výrazné v tejto oblasti očakávať nedá. Francúzska ekonomika bude určite pomaly rásť, no bude zaostávať za celoeurópskym zotavovaním sa.

Dôvody na radosť

Napriek tomu, však nie je Francúzsko tak celkom stratený prípad. Je veľa dôvodov na optimizmus, no v dlhšom časovom horizonte. Krajina otvára svoje dvere novým kultúram, skúsenostiam a modelom. Najíma zahraničných lídrov, ktorí riadia francúzske spoločnosti. To bolo ešte pred pár rokmi nemysliteľné a všeobecne to stále nie je bežné. Práve teraz sa krajina veľmi zameriava na nemecký model. Je tu ale stále vecí, v ktorých by sa mohla poučiť i z východnej Európy, Severnej Ameriky, či dokonca Ázie. Francúzi sa tradične rizika boja. Je to ich kultúrna črta, no veci sa pomaly menia. Uvedomili si, že súčasný stav blahobytu nie je viac pre dopad demografických zmien na pracovný trh, penzijný systém a pre vysoký verejný dlh udržateľný.

Smerovanie sa zmenilo. Štát povzbudzuje k preberaniu rizika, vytvára lepšie podmienky pre podnikanie a zahraničných investorov. Bude to chvíľu trvať, no veci pôjdu k lepšiemu. Nemám pochýb o tom, že zlatá éra Francúzska je pred nami, nie za nami.

Autor: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

 

Spracované podľa informácií
Štítky
Americké akcie Ázijské akcie Európske akcie
Wall Street - wikimedia
Všetky predikcie Godman Sachs na rok 2017 v jednej tabuľke
Buffett_kancelaria-2
Buffett zmenil názor. Do „kamikadze“ obchodu investoval viac než miliardu
????????????????????????????????????
Akvizície priniesli na Wall Street dobrú náladu
Firemné dlhopisy Vládne dlhopisy
dolare-bankovky
Graf: Korporátny dlh USA sa od krízy viac než zdvojnásobil
rusky-prezident-vladimir-putin
Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje
japonsko-latern
Prvýkrát v histórii: Japonsko predáva 10-ročné dlhopisy s negatívnym výnosom
Forex akadémia
Donald_Trump_
Dolár oslabuje. Má strach z výsledku volieb
britska_libra
Libra sa opäť nadýchla. Pomohla jej britská premiérka
britania-libra
Dnešný chaos pri libre. Čo spôsobilo flash kolaps?
apple-inc-508812_640
Apple chystá predstavenie iPhonu7. Ako to ovplyvní akcie firmy?
zuckerberg
Silný kvartál: Facebook strojnásobil zisk
Flickr
Google môže kúpiť Twitter
Satya_Nadella
Microsoft kupuje profesnú sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov
mateo_renzi
Príde ďalšia vážna rana pre taliansku ekonomiku?
burza-nyse-wall-street
Naozaj sa vraciame späť k normálu?
usa-vlajka
Rast americkej ekonomiky prekonal očakávania. Pomohol najmä export
britania
Tvrdý Brexit môže spôsobiť prepad britskej ekonomiky až o 10%
europska-unia-vlajka
5 vecí, ktorých sa investori v roku 2017 boja najviac
dow-jones-fin-trhy
Obavy z negatívneho vplyvu D. Trumpa na trhy sa nepotvrdili
donald_trump_approves_2016
D. Trump sa bude musieť po Obamacare vzdať aj ďalších predvolebných sľubov
20724666936_e128bf95bb_b
Novým americkým prezidentom sa stal Donald Trump. Pozrite si reakciu trhov
australia-sydney
Pozor na nízke sadzby, varuje OECD Austráliu
saudska-arabia
Megaprojekt. Arabi chcú postaviť mesto za 100-miliárd dolárov
dom-sanfrancisco
Tento schátralý dom sa práve predal za viac ako milión eur
dubai
10 realitných trhov, na ktorých je v súčasnosti viac než horúco
Zdroj: cultofmac.com
Ak by nepredal svoje akcie Apple, dnes by bol miliardár: Ron Wayne
James_Simons
Počítače vyhrali! Wall Street už nebude nikdy ako predtým
sef-apple-tim-cook
Šéf Apple: Prečo by si niekto kupoval PC?
Sanmay_Ved
Google odmenil chlapíka, ktorý kúpil Google.com. Venoval všetko charite
Drahé kovy Energie Poľnohospodárske komodity Priemyselné kovy
ťažba ropy
OPEC sa dohodol na znížení produkcie. Ropa dražie o takmer 8%
ropa-baku
Dohoda OPECu vyzerá veľmi neisto. Ropa stráca viac ako 3%
zlate_tehlicky
Zlatu sa podarilo rásť. Znamená to obrat v doterajšej klesajúcej tendencii?
Warren Buffett
W. Buffett hovorí o 3 dôvodoch, prečo by ste nemali ísť do dôchodku
leten
Šéf firmy so 40-tisíc zamestnancami radí, ako sa stať úspešným riaditeľom
IMG_20160131_194118
5 TOP lekcií z knihy Peniaze a burza
steve-siebold-self-made-milionar
Milionár: Tu je 10 najlepších rád, ktoré vám môžem dať z pohľadu peňazí
sam-ovens
4 cenné rady od 26-ročného chlapíka, ktorý vybudoval 10 miliónovú spoločnosť
SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 24:  Oracle CEO Larry Ellison reacts after Oracle Team USA beat Emirates Team New Zealand in race 17 of the America's Cup Finals on September 24, 2013 in San Francisco, California. Oracle Team USA won both races today.  (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)
Larry Ellison: Z vysokoškolského odpadlíka až po miliardára
Heidi Ganahl
3 podnikatelia a milionári, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
1448393800753-suit-portrait-preparation-wedding
7 vecí, ktoré mi pomohli stať sa milionárom v 22 rokoch