Ropa opäť lacnie. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

0

Do nového obchodného týždňa ropa vstúpila s výraznými stratami. K 13:00 sa ropa Brent obchoduje na úrovni 61,20 USD, čo je pokles o 1,17 USD (-2 %). Americká ropa WTI je lacnejšia o 75 centov a obchoduje sa na úrovni 49 dolárov za barel.

Po solídnom februári, kedy cena ropy priam neudržateľne rástla, vidíme korekciu cien. Časť trhu si myslí, že februárové zisky nie sú udržateľné, čo cenu ropy tlačí nadol.

V uplynulom mesiaci bola cena ropy podporená správami o poklese ropných vrtných plošín v USA. Ako ukázali dáta z piatka, ich počet sa minulý týždeň znížil o 33 na 986. Domnienka o pretrvávajúcom globálnom nadbytku čierneho zlata tak začala strácať na sile a ropa Brent si z februára odniesla nárast až o 18 %.

Okrem korekcie po silnom februári tu máme ďalší dôvod, prečo ropa nezačala týždeň najlepšie. Sú ním výrobné dáta z Číny – index nákupných manažérov tu vo februári oslabil už druhý mesiac v rade, čo vyvolalo pochybnosti o rastúcom dopyte po rope.

Býkom nepraje ani prognóza banky Barclays. „Potrebné vyváženie na trhu s ropou je ešte mesiace ďaleko. Myslíme si, že ropa čoskoro otestuje svoje minimá z polovice januára“, uvádza banka.

Rope či komoditám ako celok nenahráva ani silnejší dolár, ktorý sa voči košu hlavných mien drží 11-ročného maxima.

Čoraz viac sa rozširuje cenový rozdiel medzi európskou ropou Brent a americkou WTI. Podľa analytika Wang Tao bude rozširovanie spreadu v najbližších troch mesiacoch pokračovať až na 16,98 dolára. Pri svojich tvrdeniach vychádza z technickej analýzy.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať