Sme už príliš vysoko, tvrdia investori o akciách

0
Akcie, burza NYSE
Akcie, burza NYSE

Ako vyplýva z kvartálneho prieskumu agentúry Bloomberg, obavy finančných expertov o akciové trhy sú čoraz intenzívnejšie.

Nečudo, veď americké akcie rastú dva roky bez prerušenia. Až 47 % oslovených investorov, obchodníkov a analytikov (z celkových 562 opýtaných) uviedlo, že akciový trh sa nachádza blízko neudržateľnej úrovne. Navyše, 14 % opýtaných už hovorí o prítomnosti bubliny.

Od začiatku býčieho trhu v roku 2009 si širší akciový index S&P 500 pripísal 193 %. V priemere sa akcie obchodujú za 18,1 násobku zisku, čo je najvyššia úroveň za posledné 4 roky. „Je to ako prichádzajúca búrka“, uviedol jeden z respondentov, obchodník Dane Fulmer.

Podľa americkej centrálnej banky (Fed) sa pod vysoké ceny akcií postarali nafúknuté akcie menších biotechnologických spoločností a sociálnych sietí.

Aj napriek rekordným hodnotám amerických akcií to investori a finanční experti s USA stále vidia veľmi dobre. Až 40 % respondentov v ankete Bloomberg uviedlo, že Spojené štáty ponúkajú aj naďalej tie najlepšie príležitosti pre nadchádzajúcich 12 mesiacov.

Pripomeňme, že svoje znepokojenie nad výrazným zhodnotením akciového trhu nedávno vyjadrili aj investori Marc Faber či Carl Icahn„Myslím si, že čo sa týka amerických akcií, je najvyšší čas byť opatrný“, uviedol pre agentúru Reuters Icahn. Investor Faber je presvedčený, že ekonomika nerastie, ale skôr slabne.

Graf: Vývoj akciového indexu S&P 500

akcie-graf-sap500

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať