Kríza v Európe je na konci

1

Na prvý pohľad to znie ako vtip, či márne želanie nás všetkých. No práve takto sa počas víkendu vyjadril francúzsky prezident François Hollande.

„To čo musíte pochopiť tu v Japonsku je, že kríza v Európe je na konci,“ povedal v prejave pre predstaviteľov japonskej podnikateľskej sféry na svojej ceste po Ďalekom východe francúzsky prezident.

Vo svojom prejave v posledný deň návštevy Japonska Hollande ďalej uviedol, že dlhová kríza slúžila k posilneniu Európy.

„Verím, že kríza dlhodobo oslabujúca eurozónu nakoniec posilní. Teraz máme všetky potrebné nástroje stability a solidarity. Došlo k zlepšeniu v správe ekonomických záležitostí v eurozóne, založili sme bankovú úniu, máme pravidlá týkajúce sa rozpočtových záležitostí, ktoré nám umožnia lepšiu koordináciu a majú formu konvergencie.“

Na oslavy je ešte skoro

Napriek slovám francúzskeho prezidenta o konci krízy a pozitívách, ktoré nám priniesla, však ani zďaleka nemôžme oslavovať. Vyhlásenia sú jedna vec, no ekonomická realita vec druhá. A práve realita nevyzerá úplne ružovo. Veľká časť Európy totiž trpí vysokou nezamestnanosťou a recesiou.

Len pred pár mesiacmi sme tu mali jedny z ďalších obáv o budúcnosť eura vzhľadom na nejasnosti týkajúce sa záchrany Cypru.

Návrhy, ktoré sa v tomto smere objavovali, boli jednak kontroverzné a špecifické a tiež vnášali neistotu ich prípadnej aplikácie aj v budúcnosti pri iných krajinách.

A Cyprus vôbec nebol jedinou krajinou, ktorú kríza položila na kolená. Ešte pred ním sme videli dvojnásobnú záchranu Grécka, potom Írska, Portugalska, či záchranu bánk v Španielsku. A vôbec nie je isté, že počet zachraňujúcich krajín je už definitívne uzavretý.

Nezamestnanosť v eurozóne trhá rekordy, keď je bez práce 19,38 milióna ľudí a menový blok je vo svojej najdlhšej recesii od vzniku v roku 1999, ktorá trvá už jeden a pol roka. Stačí, keď sa francúzsky prezident pozrie na trh práce vo svojej krajine, kde v apríli počet nezamestnaných vzrástol už 24. mesiac za sebou!

Slová Françoisa Hollanda tak určite znejú povzbudivo a optimisticky, no na overenie toho, či má aj skutočne pravdu, si radšej ešte počkáme.

MARTIN KIABA je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v odbore financie, bankovníctvo a investovanie. Aktívne sa zaujíma o finančné trhy, problematiku verejných financií a politické dianie doma i v zahraničí.
Zdieľať