Chceš byť intradenný obchodník? Pozri sa na výhody a nevýhody!

1
Obchodník a práca z pláže
Obchodník a práca z pláže
Obchodník a práca z pláže
Výhoda – Obchodník môže pracovať aj z pláže

Intradenné obchodovanie, čiže nákup a predaj finančných nástrojov (akcie, meny, komoditné futures kontrakty) v priebehu jedného dňa, zrejme nie je pre každého.

Zvládanie výrazného nervového zaťaženia a potreba veľkej dávky sebadisciplíny je pri tomto obchodovaní povinnou výbavou.

Napriek tomu sa s denným tradingom spája viacero „chrumkavých“ výhod, ktoré vám bežná profesia neponúkne. Na mysli máme hlavne výhody týkajúce sa obchodníkov z pohodlia domova, keďže tradovať môžu aj zamestnanci banky či pracovníci rôznych investičných spoločností.

Zrejme najväčším benefitom je: Byť sám sebe šéfom. Nestojí nad vami nikto, kto by vám rozkazoval a hovoril, čo a kedy máte robiť. Avšak nezabúdajte, že ste pánom sám sebe, takže sebadisciplína je nevyhnutá.

Ďalším plusom je časová nezávislosť, aj keď pri tomto bode musíme uviesť niekoľko výnimiek. Je samozrejmé, že ak ste sám sebe šéfom, nikto vám nestanovuje kedy a kde sa musíte nachádzať.

Je na vás, aký pracovný čas si zvolíte, avšak musíte dodržiavať obchodné hodiny jednotlivých búrz. Čo to znamená? Ak napríklad obchodujete japonské akcie na burze v Tokiu, budete musieť vstávať o jednej ráno, pretože v Tokiu je v tom čase 9:00 ráno a otvára sa tamojšia burza.

Pracovať z pláže

Ďalšou super výhodou je, že môžete pracovať odkiaľ len chcete. Trebárs sa môžete nachádzať aj niekde na pláži, ak tam zo sebou máte laptop a internetové pripojenie, môžete pohodlne obchodovať.

Ak hovoríme o výhodách intradenného tradingu, nemôžeme nespomenúť možnosť vysokého zárobku. Samozrejme, môžete rýchlo aj stratiť a celé to nakoniec „zabaliť“ (o tom v nevýhodách nižšie). Možnosť veľkého zárobku je v práci niekde v kancelárii skôr ilúziou. V tradingu nie – ak budete disciplinovaný, dostatočne chytrý a krok vpredu, veľké zisky vás neminú.

Ako poslednú výhodu si uvedieme fakt, že v tradingu si nemusíte robiť veľkú hlavu s produtkmi a klientmi. Či už ste súčasťou výrobného podniku alebo pracujete v MLM marketingu, musíte venovať pozornosť starostlivosti o produkty a zákazníkov.

NasdaqA čo nevýhody?

Takže toľko k výhodám intradenného tradingu, teraz si prejdeme tie menej príťažlivejšie stránky. Žiadny fixný príjem, žiadne istoty.

V tradingu je to rovnaké ako v podnikaní – nemáte istotu žiadneho stáleho príjmu, ako je to pri klasickom zamestnaní. Ďalšou nevýhodou, ako sme už spomínali, je výrazne zaťaženie psychiky a taktiež potreba veľkej dávky sebadisciplíny. 

Platí to najmä pre obchodovanie na devízovom trhu, kde za krátku dobu môžete získať ale aj stratiť niekoľko pipov. Môžu nastať situácie, kedy budete strácať tisíce či milióny -> zn. Len pre silné povahy!

— Pozri tiež: O čom hovorí forexová veta: Dnes som urobil 100 pipov

K nevýhodám môžeme priradiť aj výrazne obmedzený kontakt s okolím. Ak chodíte do práce alebo podnikáte, istotne sa pohybujete v spoločnosti a stretávate sa s ľuďmi. Ak ale tradujete, trávite množstvo času (hodiny, niektorí aj dni za sebou) s vašim obchodným systémom (napr. obchodná platforma na notebooku).

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať

Ano, toto je jenom motivační článek!

Tradingem se zabývá hodně lidí, ale nikdo (téměř) nikdo to nedotáhnul tak daleko aby tradoval z pláže.