Sa zobuď. Štát ťa už nenakŕmi!

5
sxc.hu

Prestaňte sa spoliehať na dôchodky, dávky, zabudnite na sociálnu poisťovňu ale aj na správcovské spoločnosti (ktoré sú dobré tak pre manažérov). Nemyslite si, že nedať peniaze štátu ale fondom je kapitalizmus. Nie je! Je to morálny hazard a ďalšia cesta k ožobračovaniu.

Asi vieme, že väčšina Slovákov dnes volá po akomsi zabezpečení a pocite istoty, ktorý je príznačný tak pre dojčatá (viď na snímke). Už je na čase dať si budíček a začať tvoriť vlastné (a hlavne skutočné) bohatstvo. Pýtate sa ako? investujte do seba, rozvíjajte svoju osobnosť, cibrite svoje finančné zručnosti, budujte vlastné siete a biznisy. Aké jednoduché!

Budete prekvapení, pretože s týmto kapitálom zarobíte viac než pochybní manažéri, správcovia a bankári, ktorí vám každoročne pripíšu pár percentuálnych bodov k potenciálnemu dôchodkovému účtu. Nehovoriac o sociálnej poisťovni, ktorá vaše peniaze rozdá na diaľnice a po niekoľkých desiatkach rokov vám vyplatí almužnu (až vôbec).

A teraz kojíme štát

Veľkým problémom nás Slovákov (po namýšľanej menejcennosti asi druhým najväčším) je, že sa naďalej, viac ako 20 rokov po revolúcii spoliehame na to, že naše problémy, ku ktorým patria hlavne diery v peňaženkách, bývanie a dôchodok, vyrieši štát (podľa jedného z prieskumov tomu verí viac ako polovica SR). Zabudnite, štát vás už nenakŕmi. Dnes je situácia opačná, pretože dnes kŕmime štát my. Každé ráno, keď si varíme kávu, cestou do zamestnania, v práci, cestou z práce atď..

Točíme sa v kruhu, kŕmia nás istotami a zarábame na druhých. Či už je to štát alebo korporácie (pozri: O tom, ako iní ľudia na vás zarábajú), jednoducho na nás zarábajú.

Ja viem, je to ťažké, nemôžete, pretože ak sa z tohto bludného systému čo i len na chvíľu vykloníte, ostatní na vás budú ukazovať prstom a veľmi rýchlo vás vtiahnu späť. Odpoviem vám na to slovami H. Forda: Či už môžete, alebo nemôžete, máte pravdu!

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať

nečakám že kým pôjdem do dôchodku bude ešte fungovať dôchodkový systém ak vôbec ešte nejaký systém bude lebo svet ide do p… ale súhlasiť budem až vtedy keď mi zrušia všetky poplatky ktoré odvádzam zo svojho platu na poistky na dôchodok čo zo zamestnávatelom robý cca 400 eur ktoré by som vedel rozumnejšie využiť a aj si na ten posratý dôchodok zarobiť ale ak ma niekto núti povinne platiť všetky položky očakávam adekvátnu odpoveď a nie tento nepodarok nesystém nezmysel z ktorého ma len na grc nadúva lebo každý človek by mal zarobiť tolko aby uživil seba uživil svoju rodinu a zaopatril sa tak aby nemusel na bežné každomesačné prežitie brať úvery ktroré aj tak nemá z čoho splácať a potom že každý tu má h…. ešte pochopím socky ale poznám aj ludí z titulom čo majú ešte menej jak ja a to je dosť smutné si myslím

len pre zaujímavosť ak spočítam dôchodok čo platím mesačne zo zamestnávatelom je to necelích 100 euro ak si vyrátam krát 40 rokov mám 48000,- eur na dôchodok a nevrav mi že by som 48 litrov nevyužil rozumne keby som už nemal iný príjem a to isté ak mám na zdravotníctvo naliať kvantum peňazý a pritom ani nemám na zubára to kde sme ? lieky za vlastné tak čo vlastne platím ? ak by som to mal na účte keby len tých 100 eur mesačne (pritom je to o dosť viac viac) tak za tých 40 rokov má zdravý človek ďalších 48 litrov na dôchodok a chorlavý možno o polovicu menej a hypochonder sa radšej pre istotu dobrovolne poistí a kludne by som platil ako v rusku za každý úkon keď viem že na to mám

trápny,úbohy článok o ničom od autora ktorý ani nevie zakladné pojmy a to ako napr.rozdiel medzi Socialnou poistovnou a dôchodkovými spoločnostami v 2 pilieri./a ta otrepaná fraza je úplne hlupa-mik okrem tých opalenejších nečaka že sa štát o neho postara,ale ludia čakajú že za svoje dane,odvody a poplatky dostanú protihodnotu/
Tento štýl písania my silno pripomína agresivnú kampan nebankoviek,ktoré naslubovali vysoké a nereálne úroky a podvirdli 10000 občanov./na rozdiel od štátu,od nich nedostali absolútne nič/

uprimne cakam ze tych kojencov bude na SK aj v diskusii viac..kazdy sa boji o davky :P