Samsung to riadne valcuje. Dôkazom je zisk za uplynulý kvartál!

0

Pokračujúci boom na trhu múdrych telefónov sa postaral o takmer zdvojnásobenie zisku spoločnosti Samsung.

Zisk juhokórejského giganta za obdobie júl – september vzrástol na 6,6 biliónov wonov (cca 4,7 mld. eur), čo je  porovnaní s minulým rokom takmer dvakrát toľko.

Obrat vzrástol o 26 % na 52,2 bilióna wonov. Odhady výskumnej spoločnosti IDC tvrdia, že Samsung v treťom štvrťroku predal 56,3 miliónov smartfónov, čím ovláda takmer tretinu trhu.

Odborníci si myslia, že spoločnosť ťaží zo svojej stratégie, v rámci ktorej dodá na trh smartfónov v relatívne krátkom čase viacero modelov (zrejme každý vie, o čo sa jedná).

S predajom 105,4 miliónov mobilných telefónov a zároveň trhovým podielom 23,4 % je juhokórejská spoločnosť najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete. Čo dodať. Takmer každý štvrtý mobilný telefón na svete je Samsung!

Pozitívny zostáva aj výhľad pre 4. kvartál. Aj keď konkurencia na trhu silnie, dopyt po mobilných zariadeniach, vrátane tabletov by mal naďalej rásť.

 

[accordions title=““ active=1 event=“click“ disabled=false autoheight=false]

[accordion title=“Na aké činnosti smartfón využívame?“]

Z grafiky sa dá jasne vyčítať, že najčastejšou aktivitou, ktorú na smartfónoch vykonávame je surfovanie po webe. Pred telefónnymi hovormi sú dokonca aj hry, ktorým sa denne povenujeme v priemere 14 minút.

Aké aktivity vykonávame na svojich smartfónoch?

[/accordion]

[accordion title=“Kto má aký kus koláča?“]

Najväčší podiel na trhu smartfónov má výrobca Samsung. K 2. štvrťroku 2012 má na celkovom počte zariadení146 miliónov až 34,6 %-ný podiel. Nasleduje Apple a jeho iPhone, ktorý má takmer 18 %. Ako z grafu vidieť, výrazne za nimi zaostáva fínsky hráč Nokia. Dáta výskumnej spoločnosti informujú, že Samsung predal v 1. štvrťroku 2012 o 4-krát viac smartfónov ako v prvom štvrťroku 2011.

 

Trhový podiel výrobcov smartfónov

[/accordion]

[accordion title=“Predaj smartfónov podľa operačného systému „]

Graf zobrazuje predaj múdrych telefónov podľa operačného systému (1. kvartál 2011 vs. 1. kvartál 2012). Ako vidieť, mimoriadnej popularite sa teší systém Android či Apple, keďže predaj telefónov s týmito platformami medziročne vzrástol o 100 %. Naopak, na ústupe je Symbian a nedarí sa ani kanadskej spoločnosti Research in Motion (RIM).

Predaj smartfónov podľa operačného systému

[/accordion]

[accordion title=“Najväčšie smartfón trhy“]

Ak sa bavíme o geografickom rozložení, najväčším trhom by sa už tento rok mala stať Čína. Ako ukazuje prieskum výskumnej spoločnosti IDC, kým minulý rok mala 2. najväčšia ekonomika sveta na celom trhu podiel 18,3 %, v tomto roku by to malo byť už 26,5 %. Ako vidieť z nasledujúceho grafu, zaujímavou je aj India, kde IDC predpovedá medziročný rast o viac ako 50 %.

Motorom rastu tiež môže byť ruský trh

Trh smartfónov

Vývoj na trhu smartfónov

[/accordion]

 

[accordion title=“A ty máš aký operačný systém?“]

Hneď na prvý pohľad vidíme, že k 2. kvartálu má v USA najväčší podiel Android (Cez Samsung, Motorolu, HTC atď..). Samozrejme, operačný systém iOS nosia len zariadenia Apple. Android má však viacero nositeľov, pričom najväčší podiel má juhokórejský Samsung. Nasleduje HTC, potom Motorola. Podiel 9% na androidových telefónoch patrí zvyšným výrobcom (napr. Ericsson, Huawei).

Podiel smartfónov na operačných systémoch

[/accordion]

[accordion title=“Ktorý obchod s aplikáciami ryžuje najviac?“]

Najviac príjmov na užívateľa generuje obchod s aplikáciami spoločnosti Apple. 89 % z tohto podielu pripadá na Amazon App Store. Ani nie štvrtina z toho, čo vygeneruje Apple Store, pripadá na obchodík Androidu – Google Play.

Príjmy na aktívneho užívateľa

[/accordion]

[accordion title=“Vplyv mobilných zariadení na tržby“]

Podiel príjmov v e-podnikaní, ktoré sa uskutočnili cez mobilné zariadenia (smartfóny aj tablety) má na celkových e-príjmoch čoraz väčší podiel. Aktuálny vývoj v USA zobrazuje graf nižšie.

E-commerce USA

[/accordion]

[accordion title=“Počet grátis aplikácií“]

Najviac aplikácií zadarmo ponúka obchodík Google Play. Nezaháľa ani Apple.

 Počet free aplikácií

[/accordion]

[accordion title=“Priemerná cena aplikácie“]

Priemerná cena aplikácie

[/accordion]

[accordion title=“Chcete vyvíjať aplikácie?“]

Ak áno, najviac sa potrápite s platformou Symbian. Na to, aby ste sa na nej naučili pracovať, budete potrebovať až 15 mesiacov. Najmenej sa budete trápiť s platformou Android.

Čas, strávený učením sa jednodlivých platforiem

 

[/accordion]

 

[/accordions]

 

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať